Український день на Мюнхенській безпековій конференції: головні заяви та зустрічі Зеленського — огляд спецкора FREEДОМ (ВІДЕО)

Виталий Сизов. Скріншот: uatv.ua

Сьогодні, 17 лютого, — головний день Мюнхенської конференції з безпеки. Його по праву можна назвати “українським днем”, тому що головним спікером був президент України Володимир Зеленський. У нього було понад 10 двосторонніх зустрічей і спільна пресконференція з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс. На 60-й Мюнхенській безпековій конференції працює спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

На Мюнхенській безпековій конференції сьогодні “український день”. Одразу кілька заходів були присвячені Україні, її новому місцю в сучасному світі та системі трансатлантичної безпеки. Практично всі спікери вважають, що майбутнє України в Європейському Союзі та НАТО, однак шлях може бути різним. Торкнулися і питання так званої “втоми” від бойових дій. Головний гість, президент України Володимир Зеленський, у своєму виступі одразу відповів на питання “втоми” від війни.

“Будь ласка, не питайте Україну, коли закінчиться війна. Запитуйте себе, чому [президент РФ Володимир] Путін досі в змозі її продовжувати”, — заявив він.

Український лідер підкреслив, що розумний діалог із нинішнім російським керівництвом неможливий у принципі.

“Було б абсурдно сприймати Путіна, як легітимного главу російської держави. Він головоріз, який утримує владу за допомогою корупції та насильства. Ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна за викрадення та примусову депортацію дітей з України чітко демонструє, де має завершитися його кар’єра”, — наголосив Зеленський.

Під час конференції в місті відбувається великий мітинг на підтримку України, але в стінах готелю Bayerischer Hof, де проходить конференція, нікого в цьому переконувати не треба. Особливо яскраво виступив на підтримку України канцлер Німеччини Олаф Шольц.

“Цього року ми майже подвоїли нашу військову допомогу — вона перевищила 7 млрд євро. Крім того, є зобов’язання на 6 млрд євро на найближчі роки. Це моє велике бажання, і я закликаю до цього тут, разом з іншими європейськими колегами, щоб подібні рішення були ухвалені в усіх європейських столицях. Загроза з боку Росії реальна. Ось чому наші можливості стримування і захисту повинні залишатися надійними”, — сказав він.

Загроза з боку Росії реальна і це зрозуміли всі європейські лідери. Міністр оборони Німеччини прогнозує що конфлікт з Росією може тривати десятиліттями і до цього треба бути готовим.

“Після Холодної війни ми разом з Росією намагалися побудувати інклюзивну загальноєвропейську архітектуру безпеки. На жаль, нам це не вдалося. Сьогодні ми знаємо, чому. Усі ці спроби суперечили стратегії Кремля щодо встановлення свого домінування у Східній та Центральній Європі”, — зазначив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Німеччина збирається протистояти цим спробам, збільшуючи військове виробництво і постачання в Україну військової техніки, амуніції та боєприпасів. Це вже не просто якісь заяви, за цими словами стоять реальні дії, виділення коштів і створення нової європейської оборонної інфраструктури, в якій Україна — її повноправна частина. Це нова політика об’єднаної Європи і тут Київ, Берлін і Брюссель говорили однією мовою.

“Тепер ми будемо інтегрувати Україну в наші оборонні програми. І разом з Україною відкриємо в Києві офіс оборонних інновацій, тому що це — наступний рівень, якого ми зараз досягаємо”, — наголосила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Оборонні інновації — це насамперед дрони та складне озброєння. Фон дер Ляєн підкреслила, що вражена тим, як українська армія ефективно використовує технічні нововведення на полі бою.

На полях зустрічі діалог ведеться і на двосторонньому рівні. У програмі президента понад 10 зустрічей. Серед них із прем’єр-міністеркою Данії Метте Фредрексон, прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, прем’єр-міністеркою Бангладеш Шейх Хасіною Вазед. Зустріч Зеленського і Вазад важлива, адже підтримка Глобального Півдня критична для імплементації української формули миру. Україна завжди використовує всі майданчики для того, щоб залучити нових учасників до мирної ініціативи.

Також говорили про авіацію, дрони та інші види озброєнь. І одна з найочікуваніших зустрічей із віцепрезиденткою США Камалою Гарріс. Вона запевняє, що Україні не варто хвилюватися з приводу допомоги з боку Вашингтона, адже її підтримують на двопартійній основі, тож новий пакет допомоги на 60 млрд. дол. має бути затверджений.

“Є двостороння підтримка в тому, чим є Сполучені Штати і що ми підтримуємо. І в цьому ми непохитні, це не залежить від виборчого циклу. Це про те, ким ми є і якою країною ми хочемо бути”, — запевнила вона.

У США допомога Україні стала залежати від внутрішньополітичної ситуації, але президент України впевнений у своїх союзниках.

“Ми дуже розраховуємо на це позитивне рішення. Для нас цей пакет життєво важливий. Ми не розглядаємо на сьогодні альтернативи, тому що розраховуємо на США, як на нашого стратегічного партнера, і на те, що вони залишаться стратегічним партнером. Якщо ж говоримо про альтернативу, то це означає, що вони — не наш стратегічний партнер”, — заявив він.

Європейський Союз також є стратегічним партнером України, який готовий підставити своє плече Києву, коли у Вашингтоні є деякі політичні труднощі.

Також на полях конференції відбулася зустріч Держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністра закордонних справ України Дмитром Кулебою. На порядку денному — боєприпаси, засоби дальнього радіуса дії та протиповітряна оборона.

Про Україну говорили й на інших зустрічах — глава європейської дипломатії Жозеп Боррель провів зустріч із головним дипломатом Китаю Ван Ї, де порушував питання участі Китаю в мирних ініціативах України та Європи, адже Пекін може зіграти ключову роль у тиску на Москву.

Читайте також: Лідери Азербайджану, Данії, Нідерландів, Бангладеш та компанії Alphabet Inc. і Google: Зеленський провів низку зустрічей на полях Мюнхенської конференції (ФОТО, ВІДЕО)

Прямий ефір