Українські сапери розміновують деокуповану територію Харківської області: які сюрпризи залишили російські військові (ВІДЕО)

Розмінування території. Скріншот: uatv.ua

Сапери Національної гвардії знешкодили понад тисячу вибухонебезпечних предметів на деокупованих територіях Харківської області. Регіон лідирує за кількістю замінованих ділянок. Зараз всі зусилля саперів зосереджені на розмінуванні доріг, полів, державних установ та житлових будинків, інформує FREEДОМ.

“Сергію, дивись, подвійний стовп — 75 метрів поле, і виходимо до третього стовпа. Тобто майданчик у нас повністю — відстань 110 метрів. Їм потрібний майданчик під бліндаж”, — дає завдання командир групи саперів.

Група саперів Національної гвардії України працює в одному з прикордонних із Росією населених пунктів Харківської області. Завдання — перевірити 110 м поля, щоб сюди змогла заїхати техніка. Хлопці починають працювати, а їхній командир із позивним “Тротил” розповідає, що за час окупації росіяни замінували цілі вулиці. У будь-якому будинку під подушкою можна знайти ручну гранату, не кажучи вже про відкриту територію.

“Росіяни використовують міни-пастки, міни-сюрпризи, всякі роблять підлянки, щоб саперу ускладнити роботу. Це пряме порушення Женевської конвенції: все перебуває на некерованому варіанті, на невитягуваність, що ускладнює нам роботу. Робота йде, але набагато повільніша, потрібна дуже сильна уважність, треба дивитися під ноги, можуть бути й розтяжки”, — каже “Тротил”.

Російську протитанкову міну ТМ-62П сапери знаходять найчастіше в Харківській області. Вона небезпечна тим, що металошукач не виявляє її, оскільки має пластиковий корпус. Цю міну потрібно утилізувати дома. Для цього група діє у певному алгоритмі.

За словами самих саперів, один день активних бойових дій дорівнює місяцю розмінування. З 12 вересня, коли вже йшов контрнаступ українських сил у Харківській області, нацгвардійці розпочали розчищення території. Наприклад, у селі Прудянка до війни мешкали 2 тис. людей, наразі залишилося вісім. Село повністю знищили, розповідає місцева мешканка Світлана Шевченко. Від амбулаторії залишилися тільки стіни та подекуди дах.

“Хороша була амбулаторія, після ремонту, все як годиться. Тут була аптека. Все зламано. У реєстратурі всі картки людей, все на місці, нічого не вивезено. Я просто ініціативу виявила, зараз вивезу бодай скільки карток”, — розповідає Світлана Шевченко.

Поряд з амбулаторією був ринок і сільська рада, тут же — залишки ворожої техніки, яку потрібно дослідити на предмет боєкомплекту, що не розірвався.

“Зазвичай біля такої техніки можуть бути снаряди, що не розірвалися. Основним нашим завданням є виявлення таких ось мін, вибухотехнічних засобів, і надалі — їх знешкодження, щоб це не зашкодило нікому з людей”, — пояснює сапер Національної гвардії України Дмитро.

Сапери працюють щодня та цілодобово. За їхніми словами, вони всім необхідним забезпечені, але не вистачає людей. Площа деокупованих територій Харківської області, яку необхідно дослідити, — понад 12,5 тис. кв. км, розмінована поки що тільки сота частина.

Читайте також: Балаклія повертається до нормального життя після російської окупації — репортаж із міста (ВІДЕО)

Прямий ефір