На полігоні в Донецькій області проходить освоєння міномета військовими 80-ї окремої десантно-штурмової бригади (ОДШБр). Про процес навчання розповіла військовий кореспондент телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
Військові розповідають, як необхідно налаштувати міномет для коректної роботи по цілі.
“Міномет приїжджає на позицію, потім його необхідно прив’язати до місцевості, тобто задати йому основний напрямок і точку наведення. Потім визначається ціль, на міномет уже даються цифри: кут, дальність. Навідник за цими даними, за точкою наведення, наводить ствол у бік противника. І відкриває вогонь”, — пояснив військовослужбовець 80-ї ОДШБр ЗСУ Сергій.
Піхотинці, які проходять навчання, раніше з такими мінометами не працювали.
“Є необхідність навчатися використовувати міномет. Хлопці ловлять на льоту. Військові вже не один місяць на бойових. Сьогодні на цьому вчаться. Не факт, що через місяць не будуть на чомусь іншому вчитися”, — каже Сергій.
Військовослужбовець Тарас займається вивірянням міномета на напрямок стрільби, щоб точніше бив, без розкиду в різні боки. Робиться це за допомогою квадранта для виставлення кута стовбура, оскільки зброя таких перевірок потребує після кожного бою.
“Якщо не буде стояти під 45º, він буде або ближче, або далі кидати міни. Тому для точної вивірки, щоб стріляв нормально, міномет виставляється за допомогою квадранта”, — каже військовослужбовець 80-ї ОДШБр ЗСУ Тарас.
Українські військові працюють із мінометом 60 калібру чеського виробництва, який передали Україні в рамках допомоги разом із боєприпасами. Максимальна дальність стрільби — 3,5 км.
“Проти піхоти він дуже ефективний. Ним можна закидати [міни] за будь-який бугор, навіть можна в окопи закидати. Траплялося, що хлопці штурмували, а ми їх прикривали. Але прикривали з 82 калібру. Переважно працювали 120 і 82 мінометами”, — додав Тарас.
“Зараз наша бригада отримала міномети 60-го калібру і наразі ми проводимо навчання людей зі штурмових рот на міномети 60-го калібру. Тобто щоб такий вогневий засіб міг бути в безпосередній близькості, безпосередньому підпорядкуванні командиру роти і працювати ще ефективніше”, — пояснив командир артилерійської батареї 80-ї ОДШБр ЗСУ Мирон.
Є на озброєнні у штурмовиків і трофейні міномети. Наприклад, російський 2МБ11. Він був випущений ще на початку 1980-х років. Його вага — близько 300 кг. Перейшов до українських військовослужбовців у боях під Ізюмом (Харківська область).
“Радіус розльоту осколків — до 100 м. Дальність польоту — 7100 м. Зараз він пройшов технічне обслуговування, замінили масла, пружини, змастили трубу, вимили. І зараз вивіряли його повністю, щоб прицільно влучати по противнику”, — розповів військовослужбовець 80-ї ОДШБр ЗСУ Дмитро.
“Наша батарея його отримала в бою, коли була Ізюмська операція. Коли Ізюм було взято, і ми перейшли річку Оскіл, поблизу селища Ізюмське наша розвідка засікла, як на позицію заїжджає мінометна батарея, фактично мінометна секція: три “Газони”, один “Урал”, три міномети. Саме наші мінометники їх накрили прицільним вогнем і вразили противника”, — додав Мирон.
Хлопці нещодавно брали участь у боях на Бахмутському напрямку. Військовослужбовець 80-ї ОДШБр ЗСУ Євген був як на штурмах, так і в обороні. Розповів, що під Бахмутом скупчилися серйозні сили противника.
“Насправді, регулярна армія у них дуже сильна. Їх не потрібно недооцінювати, тому що вони теж там непогано навчені. І з ними дуже важко боротися, особливо зараз, коли в них менше є шляхів відступу, тож необхідно бути обережнішими, ніж іти зопалу туди. І я сподіваюся, що всі наступні штурми наших хлопців будуть проходити гладко”, — сказав він.
Зараз у Сил оборони України виходить краще просуватися вперед, ніж у березні.
“Ми були в глухій обороні. Зараз більше йде штурм. І штурм, я вважаю, що успішний. Не без втрат, але успішний”, — додав Євген.
Бої на Бахмутському напрямку тривають. Сили оборони, за даними Генерального штабу ЗСУ, успішно просуваються вперед і повертають раніше окуповані території. За інформацією речника Східного угруповання військ ЗСУ Сергія Череватого, за минулу добу українська армія просунулася на понад кілометр. Загалом відбулося 7 бойових зіткнень.
Читайте також: Аеророзвідка — очі української армії: ЗСУ успішно знищують противника біля Бахмута (ВІДЕО)