Україні варто визначити головні пункти формули миру, які не підлягають компромісам, — Хандогій

Володимир Хандогій. Фото: znaj.ua

Президент України Володимир Зеленський на саміті “Великої сімки” (G7) у Хіросімі (Японія), запропонував провести саміт української формули миру в липні 2023 року. На саміт планують запросити не тільки представників країн, які підтримують Україну, а й тих, хто дотримується нейтралітету або не згоден зі змістом пунктів Зеленського. Тож варто окреслити головні принципи, які не підлягають компромісам. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив президент Української асоціації зовнішньої політики, колишній надзвичайний і повноважний посол України Володимир Хандогій.

Експерт вважає, що низка важливих на світовій арені країн тяжіє до позиції Російської Федерації.

“Ми повинні чітко розуміти, що основна частина альтернативних пропозицій (закінчити війну Росії проти України, — ред.) йде від держав, які тяжіють до позиції РФ. Важливо підтримувати нормальні відносини з багатьма державами світу, тим паче такими важливими в глобальному плані, як Китай і Бразилія. Також важлива позиція й Південно-Африканської Республіки (ПАР), яка виступає з певними пропозиціями”, — сказав він.

Міністр закордонних справ Данії Ларс Расмуссен висунув ініціативу проведення саміту в Копенгагені та зазначив, що участь у ньому візьмуть не лише країни-партнери України.

“На цей саміт будуть запрошені інші держави. Не тільки ті, які беззастережно і прямо підтримують Україну сьогодні. Міністр закордонних справ Данії сказав, що на цьому саміті буде підбито підсумки всіх мирних зусиль. До спільного знаменника приведе розгляд безлічі різних пропозицій”, — зазначив Хандогій.

Експерт упевнений, що варто дотримуватися основних трьох пунктів формули миру:

  • виведення всіх військ РФ з території України;
  • територіальна цілісність і суверенітет України;
  • РФ має взяти на себе відповідальність за всі злочини, які скоїла на території України.

“Держави, які декларують свою готовність взяти участь і зіграти якусь роль посередників, їхня роль може бути успішна тільки тоді, коли вони визнають апріорі ці три пункти. Якісь компроміси можуть бути, зовнішня політика — це мистецтво можливого. Потрібно кожен конкретний компроміс розглядати, але тільки якщо буде визнано ось цей головний підхід до врегулювання (три основні пункти формули миру, — ред.)”, — сказав експерт.

Мирні ініціативи від різних країн надходять з різних причин, вважає Хандогій.

“Наприклад, є африканські держави на чолі з ПАР, представник якої планує приїхати до Києва для проведення переговорів. Для них важливе продовження дії зернової угоди. Цей континент (Африка, — ред.) найбільше постраждав. Але постраждав-то він не від того, що Україна припинила постачання зерна на світові ринки. Він постраждав через агресію Російської Федерації. І ось вони нехай приїдуть і побачать усі причини цього стану речей”, — зазначив він.

Читайте також: Після 500 днів війни: Зеленський анонсував саміт української формули миру (ВІДЕО)

Прямий ефір