Україні дають такі права всередині Євросоюзу, які зазвичай мають країни-члени, — політолог

Прапор України біля будівлі Єврокомісії в День Європи. Фото: uatv.ua

Рішення Європейського Союзу щодо заморожених російських активів дуже важливе. Воно не пов’язане з європейською інтеграцією України безпосередньо, але показує, що для Євросоюзу Україна — пріоритетний партнер. І допомога Україні, зокрема військова, є зараз одним із головних пріоритетів. Про це сьогодні, 19 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

Так він прокоментував інформацію, що в Європі погодилися, що доходи від заморожених російських активів 3 млрд євро Україна може використати для своїх оборонних потреб, тобто на закупівлю зброї. А за програмою Ukrainian Facility цьогоріч Україна може отримати вже 16 млрд євро на розвиток, відновлення тощо.

“І це рішення поки що перше, самі активи поки що не чіпають. Але те, що вже є рішення про спрямування відсотків прибутку з цих активів на військову підтримку України — це важливий крок уперед”, — уточнив Фесенко.

Політолог зазначив, що низку рішень Європейського Союзу на користь України було ухвалено задовго до майбутнього вступу України до Євросоюзу.

“Наприклад, одна з причин протестів польських фермерів — це те, що 2022 року Єврокомісія зняла митні обмеження, митні збори для України, для торгівлі України з країнами Євросоюзу”, — каже він.

Але, пояснив політолог, це робиться зазвичай тільки, якщо країна вступила до Євросоюзу.

“Поляки ревнують нас у цьому плані. Вони кажуть: “Нам таке саме рішення зробили тільки за три роки після того, як ми почали перемовини про вступ до ЄС”. Теж до вступу, але не одразу, а за три роки. А Україні одразу, щойно вона отримала статус кандидата в члени ЄС. Це тому, що війна, Україні йдуть назустріч. Але, на жаль, це викликало протиріччя, бо виявилося, що Україна стала дуже потужним конкурентом для польських і не тільки польських фермерів. Тому доведеться цю проблему врегулювати на компромісній основі. Але якраз це рішення, а також Ukrainian Facility — це свідчення того, що нам дають такі права всередині Євросоюзу, які зазвичай мають країни Євросоюзу, а нам це дають раніше, ще до вступу”, — підсумував Володимир Фесенко.

Читайте також: Жодного “мовчання Брюсселя” і таємного прийняття України до Євросоюзу немає, — політолог

Нагадаємо, як заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Україна планує розпочати перемовний процес щодо вступу до Євросоюзу в першій половині 2024 року. За його словами, на позитивне рішення Єврокомісії в цьому питанні Київ розраховує за результатами голосування на найближчому засіданні — 21-22 березня.

Прямий ефір