Сили оборони України вперше збили стратегічний бомбардувальник Ту-22М3, який здійснював масовані ракетні атаки по території України. Сталося це 19 квітня. Причому борт збили в польоті. Літак зазнав аварії в Ставропольському краї — приблизно за 300 км від кордону з Україною. У Міноборони РФ причиною аварії назвали технічну несправність, інформує FREEДОМ.
“Це вперше в історії, коли нам вдалося досягти своєї мети і знищити стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. А також збити дві ракети Х-22. Це вперше в історії російсько-української війни, коли нам вдалося провести настільки тонку унікальну операцію і знищити одразу і носій, і ракети, які міг випустити такий бомбардувальник”, — зазначив речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш.
У Головному управлінні розвідки (ГУР) Міністерства оборони України факт ураження стратегічного бомбардувальника Силами оборони України підтвердили та показали, як власне збивали Ту-22М3.
“Ворожий літак Ту-22МЗ вдалося збити на відстані близько 300 кілометрів від України тими самими засобами, якими раніше було уражено російський літак дальнього радіолокаційного виявлення та управління А-50. Внаслідок ураження бомбардувальник зміг долетіти в район Ставрополя, де впав і розбився”, — повідомили в ГУР.
На борту літака було четверо льотчиків. За інформацією губернатора Ставропольського краю, двоє з них катапультувалися і зараз перебувають у госпіталі, один загинув, пошуки четвертого тривають.
“Це перша велика втрата серед пілотів. Сказати, що це відразу якось вплине на ситуацію, не можна. У короткій перспективі буде, скоріше, турбулентність у Росії, нерозуміння, що це, що потрібно зробити, щоб таких збиттів більше не було”, — прокоментував військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.
За словами глави української розвідки Кирила Буданова, щоб знищити Ту-22М3, Україна застосувала якусь військову техніку, яку зробили з нуля зі старих складових.
Експерти зазначають: те, що ЗСУ вдалося збити дальній стратегічний бомбардувальник, має для України величезне значення. Адже, крім крилатих ракет, Ту-22М3 може нести ядерні боєзаряди.
“Цей літак входить до ядерного щита Російської Федерації. Кирило Буданов сказав, що у 2023 році їх на ходу було всього 27 одиниць. Ми не знаємо, в якому вони стані, тому що ці літаки 40-річної давності”, — зазначив Іван Ступак.
Саме з Ту-22М3 випустили крилаті ракети X-22 по Україні 19 квітня. Епіцентром обстрілів стали Дніпро та Дніпропетровська область. Російська армія цілеспрямовано вдарила по залізничній інфраструктурі. Вокзал у Дніпрі зупинив роботу. Постраждали житлові будинки. Є загиблі та поранені. Серед них — діти. Після того, як Ту-22М3 збили, літак, який летів за ним, розвернувся, не виконавши бойового завдання.
“Інший літак, який ішов за Ту-22М3, змушений був розвернутися. І це означає, що ще низку ракет не було випущено по Україні”, — наголосив представник ГУР Андрій Юсов в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
Такі операції з часом стануть рутиною, впевнені експерти. Противник не може більше почуватися спокійно навіть у глибокому тилу. Тепер українське озброєння зможе долетіти до Сибіру, пише The Economist.
В Україні розробили безпілотник із дальністю польоту близько 3000 км. Йдеться про дрон “Сокіл-300”, який розробило українське конструкторське бюро “Луч”. А це означає, що українські безпілотники зможуть дістати, наприклад, до Мурманської області, де розташовані десятки військових баз, зокрема аеродром “Оленя” — місце базування стратегічних бомбардувальників, які обстрілюють Україну.
Читайте також: По ядерній тріаді Росії завдано удару, — експерт про знищення Ту-22М3
Як повідомлялося раніше, у Росії може залишатися ще близько 40 стратегічних бомбардувальників Ту-22М3. Таку думку висловив авіаційний експерт, колишній інженер-випробувач конструкторського бюро “Антонов” Костянтин Криволап.