Україна закликає міжнародну організацію FATF, яка бореться з відмиванням злочинних доходів й фінансуванням тероризму, включити Росію до чорного списку, повідомляє FREEДОМ.
FATF або Міжурядова комісія з фінансового моніторингу в лютому 2023 року безстроково призупинила членство Росії. Тепер Міністерство фінансів та Держслужба фінансового моніторингу України закликають включити Росію до чорного списку на наступному засіданні організації, яке відбудеться в лютому в Парижі. Сьогодні в такому списку — КНДР, Іран і М’янма, і з усіма цими країнами Росія активно співпрацює. РФ, зокрема, використовує північнокорейські балістичні ракети та боєприпаси на війні проти України, поряд із безпілотниками іранського виробництва. Також Росія об’єднала банківські системи з Іраном й допомагає йому обійти систему SWIFT. А наприкінці лютого очікується, що М’янма також приєднається до російської платіжної системи.
“Активізація співпраці Росії з Іраном та Північною Кореєю дала змогу останнім зайти у світову фінансову систему, використовуючи “чорний хід”… Відсутність дій призведе до ще більшої небезпеки для світової економіки та нівелює досягнення FATF та її членів у боротьбі з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму та розповсюдженням зброї масового ураження”, — йдеться в повідомленні на сайті Міністерства фінансів України.
Внесення країни до чорного списку FATF істотно впливає на її економічну та фінансову стійкість. Попросту кажучи, з такою країною цивілізований світ уникає вести будь-які справи. За словами експертів, таке становище істотно ускладнить зовнішньобанківські операції для російських компаній, оскільки всі транзакції будуть піддаватися надзвичайно жорсткому контролю, що змусить Кремль шукати нові обхідні шляхи.
“Цілком очевидно, що ось включення Росії до чорного списку створює величезний головний біль для всіх російських банків та інших компаній, які пов’язані з розрахунками, тому що проводити розрахунки стане ще складніше… Для багатьох простіше не мати справи, ніж займатися, вішати на себе проблему з контролем кожної операції”, — сказав голова експертно-аналітичного союзу Українського аналітичного центру Борис Кушнірук.
Росію вже виключили з низки міжнародних організацій. Наприклад, у грудні 2023 року через обстріли Нижнього Дунаю в Україні участь РФ припинилася в організації, що регулює судноплавство в регіоні — Дунайській комісії. Також ООН виключила Росію з Ради Міжнародної морської організації. Раніше РФ також не обрали постійним членом Ради ООН з прав людини. До того ж вона стала країною, яку вперше в історії виключили з Виконавчої ради ЮНЕСКО. Утім, деякі організації РФ залишає сама, як наприклад, Парламентська асамблея ОБСЄ. Експерти пояснюють це спробою Кремля висловити невдоволення.
“Вона кинула виклик усьому міжнародному Ялтинсько-Постдамському порядку, який встановився за результатами Другої світової війни… Тому з одного боку вона ламає міжнародний порядок, ми бачимо, що намагаючись насадити право сили замість сили права… З іншого боку, вона намагається створювати структури, альтернативні, як вона вважає, американському ось цьому Pax Americana, — та сама організація БРІКС, у якій вона теж втратила вплив, і Китай там перебрав на себе роль, але, з усім тим, вона створювала організації альтернативні. Ідея — розвалити порядок та в новому порядку зайняти краще місце”, — сказав дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
Нагадаємо, 2024 року до економічного блоку БРІКС приєдналося 5 країн — Єгипет, Іран, Саудівська Аравія, ОАЕ та Ефіопія. Попри це, за даними експертів, реальна економічна взаємодія в блоці та його ефективність наразі невисокі. Навіть якщо під час створення блоку майже 20 років тому його учасники демонстрували високі темпи зростання економіки, то зараз вони істотно знизилися.
Читайте також: Країна-терорист не може бути членом FATF, — Длігач про виключення Росії