Почуватися “по-домашньому” в окупованому Криму Чорноморський російський флот уже не може. Понад 10 кораблів — десантні, ракетоносії, катери і навіть підводні човни — росіяни змушені ховати. Приховувати від українців — які не мають власного флоту, але зуміли не допустити переваги російських загарбників на морі.
Морські дрони проти Чорноморського флоту РФ
У Міноборони України заявили, що триває підготовка до нових операцій щодо Чорноморського флоту РФ. За рік існування армії морських дронів було здійснено серію вельми успішних атак.
Чорноморський флот РФ колись був гордістю російського диктатора Володимира Путіна. Зокрема, саме завдяки флоту 2014 року росіяни окупували український Крим. І тому 2022 року на флот покладалися великі надії: позбавити Україну виходу в море, не кажучи вже про плани захопити сушу.
З першого дня повномасштабного вторгнення в Україну росіяни стали втрачати свої кораблі.
За даними Генерального штабу Збройних сил України, втрати противника в Азовському і Чорному морях наразі становлять 20 суден: від флагмана “Москвы”, десантних, розвідувальних кораблів, ракетоносіїв до навіть одного підводного човна – субмарини “Ростов-на-Дону”.
Так, у 2022 році втрати кораблів ЧФ РФ склали:
- у лютому — катер;
- у березні — ракетний корабель “Самум”, десантний корабель “Новочеркаськ”, десантний корабель “Цезар Куніков”, катер “Раптор”, десантний корабель “Саратов”, невизначений тип судна;
- у квітні — крейсер “Москва”;
- у травні — катер “Раптор”, катер “Серна”;
- у червні — катер, буксир “Василь Бех”;
- у серпні — патрульний корабель “Василь Биков”;
- у жовтні — тральщик “Иван Голубец”, фрегат “Адмирал Григорович”, невизначений тип судна.
Втрати ЧФ РФ у 2023 році:
- у січні — 2 катери;
- у травні — розвідувальний корабель “Іван Хурс”;
- у серпні — десантний корабель “Оленегорский горняк”, танкер SIG;
- у вересні — десантний корабель “Минск”, підводний човен “Ростов-на-Дону”.
Після вересневих втрат військові експерти на основі супутникових розвідданих констатують, що росіяни почали виводити з Севастополя особливо цінні кораблі в Новоросійськ Краснодарського краю.
Перемістили фрегати “Адмірал Макаров” і “Адмірал Ессен”, три дизельні підводні човни, п’ять десантних кораблів і кілька малих ракетних кораблів.
З появою можливості вражати російські кораблі надводними і підводними безпілотними апаратами, а також ракетами “Нептун” українського виробництва, та закордонними — як Storm Shadow і ATACMS у Чорному морі справді стало спокійніше.
А російські кораблі не наближаються до українських територіальних вод, і вкрай обережно пересуваються у водах навколо окупованого Криму.
Думки експертів
Як Україні без флоту вдається воювати з Росією на морі? Чому Росія почувається некомфортно в Чорному морі та ховає кораблі? Які перспективи зниження домінування РФ у Чорному морі? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Дмитро Плетенчук, речник Військово-морських сил України;
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
- Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС України (2004-2020 рр.);
- Павло Лакійчук, керівник військових програм безпеки “Центру глобальних стратегій XXI”.
ДМИТРО ПЛЕТЕНЧУК: Російські ракетоносії фактично відрізані від логістичного забезпечення в Севастополі
— Росія передислокувала свої ракетоносії в Туапсе і Новоросійськ ще задовго до зміни погодних умов. Вони були передислоковані в рамках зосередження корабельного складу, щоб зберегти його. Насамперед були передислоковані кораблі, які є носіями крилатих ракет — як надводні, так і підводні.
Найголовніше — вони тепер фактично не присутні в Криму і Севастополі. Там залишилися одиниці, які не мають для них першорядного значення. Залишилися сторожові, патрульні та десантні — це теж досить дорогі кораблі.
Як показала практика, перебувати на зовнішньому рейді Севастополя для ЧФ РФ небезпечно. Через це кораблі здебільшого перебувають у бухтах.
З початку повномасштабного вторгнення фактично вони були витіснені з північно-західної частини Чорного моря. А цього року вже з південно-західної частини моря. Тепер Росія вже стала невпевнено себе почувати в центральній частині Чорного моря і, відповідно, в Криму.
Ми бачимо зміну ситуації і фактичне відрізання ракетоносіїв від логістичного забезпечення в Севастополі, де розташована основна військово-морська база Чорноморського флоту РФ.
Про глобальну перемогу говорити ще рано. Кількість кораблів зменшилася і вони не можуть їх оперативно поповнювати, тому що закритий Босфор за конвенцією Монтре через бойові дії в Чорному морі.
Трохи більше ніж півроку тому я озвучував цифру, що на місяць у Росії морської охорони близько 200 одиниць, з яких трохи більше ніж 30 — це основне бойове ядро. Наразі ми можемо констатувати, що 15 із них уже знищено, а 12 мають серйозні пошкодження.
Вже стартував процес розмінування Чорного моря. Створено дивізіон у складі українських Військово-морських сил. До нього входять два кораблі протимінного класу. Наразі вони перебувають у Великій Британії і вже укомплектовані навченим екіпажем. Ще два екіпажі проходять зараз навчання на нідерландських кораблях подібного класу.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Кораблям Чорноморського флоту РФ небезпечно в Севастополі
— Загроза обстрілів з акваторії Чорного моря або повітряного простору над Чорним морем існує постійно. Буквально півгодини тому закінчилася повітряна тривога. Ворог за допомогою тактичної авіації намагався ракетами атакувати Одеську область.
Кораблі та підводні човни можуть стріляти з Туапсе, наприклад, або Новоросійська. З Азова вже стріляли. Тому, на жаль, війна йде і ракетні обстріли Чорноморським флотом можуть поновитися.
Але є нюанс у логістиці. Спорядження ракетами “Калібр” морського базування здійснюється тільки в Севастополі на тимчасовій військовій базі. Після того як “Калібри” відстрілюються і ми їх збиваємо, кораблю необхідний перехід морем до Севастополя. І тут для нього є загроза з боку, наприклад, українських морських дронів.
У Севастополі необхідно встати біля причалу і провести весь технологічний процес. У росіян немає гарантій, що наш морський дрон не протаранить корабель. Тому сьогодні вони думають дійсно над тим, як можна поміняти цю логістику.
Це дає нам час на те, щоб продумати нові ходи і придумати нову військову операцію, яка ще більше витіснить Чорноморський флот РФ із Чорного моря.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Україні потрібен свій флот
— Останні півроку ми спостерігаємо як ЗСУ активно застосовують нову асиметричну тактику. І так вбивається потенціал ворога на Кримському півострові і в Чорному морі. Це комбіноване використання повітряних дронів, морських дронів і крилатих ракет. Така комбінація, вона дає ефект, який впливає на противника.
За цей період було завдано ударів по надводних кораблях, було знищено підводний човен. Наносилися удари і по об’єктах системи управління противника, починаючи від пункту управління зв’язку і закінчуючи штабом Чорноморського флоту. Ще ЗСУ били по об’єктах логістики, аеродромах, боєприпасів. Ця тактика ефективна, тому що противнику вона незнайома.
Знищення цілі забезпечується крилатою ракетою. Скільки ми бачимо випадків, коли знищувалися надводні кораблі противника — це було якраз після атак крилатими ракетами типу “Нептун”. А дрони дають такий ефект, іноді серйозний. Але за кілька тижнів або місяців кораблі знову повертаються в стрій.
Зараз деякі з них перебувають у Новоросійську і, вочевидь, у готовності нанесення ракетних ударів “Калібрами”.
Якщо говорити про світовий досвід, то таке масоване застосування морських дронів і повітряних дронів — це, напевно, вперше.
Після цих атак Росія зрозуміла, що базування кораблів перебуває під загрозою. Тому частину кораблів перевели в Новоросійськ. Насамперед, нові кораблі. Ті, що радянської побудови — залишили в Севастополі. Там вони їм потрібні для того, щоб контролювати північно-західну частину Чорного моря, щоб там не відновилося судноплавство.
У Новоросійську зараз перебувають два фрегати, чотири корвети, два підводні човни. Сумарна кількість ракет одного залпу — 56. І стріляти вони можуть без обмежень. До цього можна додати чотири кораблі з Каспійського моря.
Україні потрібен флот — надводний і підводний. Поки що ми справляємося без цього. Але в перспективі нам потрібно охороняти свої води. На початковому етапі потрібні хоча б невеликі катери 20-50 метрів у зв’язці з морськими дронами. Також потрібні амфібійні катери для нашої морської піхоти. У такій комбінації ми зможемо досягти великих результатів.
Чорне море потрібно взяти під контроль, позначити свою присутність і протистояти противнику. Коли ми вийдемо на Азовське узбережжя — потрібно буде брати під контроль усе Азовське море.
ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: Україна показала всьому світу актуальність морських дронів
— У 1997 році ми з росіянами підписали блок домовленостей про базування Чорноморського флоту РФ в Україні. Його виведення передбачалося у 2017 році.
Росії було невигідно придумувати альтернативу Севастополю. Будь-яке розміщення російських військових у російському порту відбувалося за рахунок цивільних. Росії вигідно розвивати свою торгівлю, а флот тримати на чужій території. Ба більше, якщо вони тримають у Севастополі свій флот, то вони, займаючи території, не дають розвиватися українському морському бізнесу.
Напередодні повномасштабної війни вони зосередили свій флот у Чорному морі. Очевидно, росіяни взагалі не вважали, що Україна може дати здачі на морі. Фактично війна йде на території України, на землі, а в морі вони домінують. Але українці показали, що це не так.
Співвідношення сил росіян до українських у морі в лютому 2022 року становило 12:1, а зараз за деякими підрахунками — 4:1. Це, звісно, доволі умовні цифри. Але, по факту, ми не мали свого флоту.
До початку російсько-української війни до морських дронів у світі ставилися прохолодно і скептично. Не було чіткого розуміння, як ці дрони використовувати.
Україна стала законодавцем моди у виробництві морських дронів.
Морські дрони-камікадзе — це наша технічна і тактична розробка. Мало придумати технологію, потрібно ще продумати тактику її застосування. Ми придумали тактику комбінування морських і повітряних атак.
Процес розвивається дуже швидко. Дрони, які були рік тому, радикально відрізняються від тих, що ми застосовуємо зараз. Цього літа Україна представляла свою розробку морського дрона “Магура” у Стамбулі на виставці озброєння. Через кілька місяців турки вже показали прототип його аналога, а кілька тижнів тому вже провели випробування.
Читайте також: Україна позбавила Росію могутності Чорноморського флоту — аналіз (ВІДЕО)