Україна зберігає свою позицію в топ-5 світових експортерів продовольства, незважаючи на російську агресію. Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський на відкритті “Зеленого тижня” — щорічної масштабної міжнародної сільськогосподарської виставки в Берліні. За словами Сольського, Україна робить усе, щоб допомогти країнам, залежним від поставок продовольства, уникнути голоду, інформує FREEДОМ.
Від початку повномасштабного російського вторгнення Україна експортувала 40 млн тонн зернових і олійних культур. Основні одержувачі — країни Азії та Африки, що розвиваються, критично залежні від українських поставок.
Щоб не допустити в цих регіонах голоду, Київ заснував ініціативу Grain from Ukraine, яка зібрала 200 млн доларів внесків. Ініціатива вже має амбасадорів в Африці — громадських та політичних лідерів регіону.
“Попри всі труднощі, ми повністю покриваємо своє внутрішнє споживання пшениці — приблизно 6,7 млн тонн на рік. А навіть за песимістичними прогнозами, на цей рік ми матимемо близько 26 млн тонн пшениці. Тобто, у нас є можливості забезпечити і себе, і світ продовольством”, — заявив заступник міністра аграрної політики та продовольства України Денис Башлик.
Але навіть цю ініціативу Кремль використовує, щоб тиснути на союзників Києва. За заявами Міністерства агрополітики України, Росія максимально затягує інспекції суден. Як наслідок, лише два-три кораблі із зерном щодня проходять через Босфор, а загальна швидкість вивезення стала рекордно низькою.
Світ не повинен страждати від примхи диктатора, — заявив президент України Володимир Зеленський на конференції міністрів сільського господарства.
“Просто зараз понад 100 суден-перевізників продовольства стоять у черзі біля Босфору, тому що вони повинні пройти інспекцію. І російські представники в Туреччині блокують інспекцію. Судна затримують тижнями. Для Європи це означає зростання цін. Для Азії — зростання загрози соціальної нестабільності. Для Африки — порожні столи в тисяч сімей”, — резюмував Зеленський.
До початку повномасштабного вторгнення Росії світ недооцінював значення України для системи глобальної безпеки. Зокрема, продовольчої. Київ розуміє, що лідируючі позиції в постачанні зернових — не тільки привілей, але й відповідальність. Тому навіть зараз Україна виконує свої зобов’язання — без спекуляцій і додаткових умов. Такого ж ставлення до проблеми глобальної безпеки Київ очікує і від розвинених демократій.
Загалом ініціатива Grain from Ukraine спрямує до країн, що потребують допомоги, 60 суден із продовольством до кінця весни. Цього тижня з порту “Чорноморськ” до Ефіопії вийшло четверте судно ініціативи. Країна, яка гостро потребує продовольства, отримає 30 тис. тонн пшениці.
Читайте також: Росія продовжує гальмувати роботу “зернового коридору” — про саботаж розповів агроексперт
Раніше заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук заявив, що розв’язана Кремлем війна негативно вплинула на роботу аграрного сектору України.