У міжнародної спільноти є всі шанси побачити президента РФ та його підлеглих як підсудних за злочини, які вони скоїли в Україні. Таку думку висловив директор Українського інституту морського права та безпеки Богдан Устименко під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
– Чи побачить колись світ російського президента Володимира Путіна на лаві підсудних?
– Я спробую відповісти вам як юрист, без емоцій. Ну, по-перше, хотілося б нагадати, що 27 лютого цього року Верховна Рада України звернулася до Організації Об’єднаних Націй із проханням утворити міжнародний трибунал. Мета цього трибуналу – кримінальне переслідування політичного режиму Російської Федерації. Це перший блок питань. Другий блок – Міжнародний кримінальний суд, який розпочав своє офіційне розслідування щодо тих злочинів, які вчиняє Російська Федерація на території України. Тому, загалом, є всі шанси, що винні будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.
– Чи можете навести кілька прикладів, які знає сучасна історія?
– Наприклад, 1993 року було створено Міжнародний трибунал, який стосувався території колишньої Югославії та злочинів, які там скоїв колишній політичний режим. А 1994 року було створено також міжнародний кримінальний суд у Руанді. Причому один та інший трибунали діяли доволі успішно. У 1994 році було створено спеціальну в’язницю для таких міжнародних злочинців. Ця в’язниця функціонує й дотепер. До того ж, деякі з підсудних, які фігурували у кримінальних провадженнях, які були сторонами цих кримінальних проваджень, отримали довічні терміни. Тобто міжнародне правосуддя саме в цьому контексті влаштоване таким чином, що смертної кари немає, але водночас є покарання – довічне позбавлення волі. До того ж, засуджені сидять у спеціально створеній в’язниці, що в Гаазі (Нідерланди).
– Хто з учасників воєнних злочинів має шанс уникнути покарання у міжнародному трибуналі?
– Винними у злочинах проти людства, геноциду, у порушеннях правил ведення війни визнають не лише людей, які віддавали злочинні накази, а й тих, які сприяли цьому, а також сприяли виконанню цих наказів. Також винні самі виконавці таких злочинних наказів. І той факт, що людина лише виконувала, а не вимагала виконання наказу або не наказувала, – це лише обставина, що пом’якшує провину. Це не звільняє від кримінальної відповідальності.
Тобто з огляду на ситуацію в Україні, ми можемо очікувати, що до кримінальної відповідальності буде притягнуто не лише членів політичного режиму, а й осіб, які безпосередньо виконували ці накази. У справі Югославії ми знаємо, що було залучено воєначальників і старших офіцерів, які виконували накази колишнього політичного керівництва цієї країни.
– Чи можуть російські військовополонені, які зараз потрапляють до рук Збройних сил України, стати ключовими свідками в обвинувальному процесі проти керівництва Російської Федерації?
– Ви знаєте, я вважаю, що нинішнє політичне керівництво країни-агресора наговорило достатньо, щоб притягти їх до кримінальної відповідальності за злочини, скоєні на території України. Свідчення військовополонених будуть додатковими доказами того, що загалом весь світ і так знає.
Посол України Сергій Кислиця – Радбезу ООН: Після провалу бліцкригу війська РФ перейшли до плану “Б