Україна стане учасником більшої частини Європейської програми оборонних інвестицій — деталі

Прапор України біля будівлі Єврокомісії в День Європи. Фото: uatv.ua

Проєкти нової оборонно-промислової стратегії та Європейської програми оборонних інвестицій (EDIP) презентували сьогодні, 5 березня, в Єврокомісії. Ці документи стали відповіддю на російське вторгнення в Україну, яке змусило Європейський Союз задуматися про оборону, інформує кореспондент FREEДОМ.

Стратегія передбачає розширення участі України в програмах підтримки оборонної індустрії Євросоюзу. У 2024 році планується проведення форуму оборонної індустрії ЄС — Україна для нарощування виробництва.

“Жорстока агресивна війна Росії проти України повернула в Європу інтенсивну війну. Після десятиліть недостатніх витрат ми повинні інвестувати більше в оборону, але нам потрібно робити це краще й разом. Сильна, стійка та конкурентоспроможна європейська оборонна промисловість є стратегічним імперативом та попередньою умовою для підвищення нашої оборонної готовності. Ми також маємо активізувати нашу військову підтримку України, зокрема шляхом підтримки її оборонно-промислової бази”, — заявив верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Відповідно до планів Європейського Союзу Україна розглядатиметься як країна — практично повноправний член ЄС. Це передбачає інтеграцію української оборонної індустрії в оборонну, технологічну та промислову базу ЄС, а також участь України в більшій частині Європейської програми оборонних інвестицій. Ця програма має мобілізувати 1,5 млрд євро з бюджету ЄС на період 2025-2027 років. Передбачається, що програма оборонних інвестицій може залучити додаткове фінансування з непередбачуваного прибутку, отриманого від заморожених російських суверенних активів (залежно від рішення Європейської Ради за пропозицією верховного представника із закордонних справ і політики безпеки). У Києві також планується відкрити Офіс оборонних інновацій.

Стратегія встановлює індикатори, спрямовані на вимірювання прогресу держав-членів на шляху до промислового розвитку. Державам-членам пропонується:

  • до 2030 року закупити щонайменше 40% оборонного обладнання на основі співробітництва;
  • забезпечити, щоб до 2030 року вартість оборонної торгівлі всередині ЄС становила щонайменше 35% вартості оборонного ринку ЄС.

Читайте також: Політичний, практичний і зондувальний: візит Жозепа Борреля в Україну оцінили експерти

Нагадаємо, 29 лютого депутати Європейського парламенту в Страсбурзі ухвалили резолюцію із закликом підтримати Україну всім, що їй необхідно для перемоги у війні проти Росії.

Прямий ефір