Україна перебуває на самому старті вступу до Європейського Союзу — виробляється переговорна рамка, в якій Київ рухатиметься до ЄС. Про це сьогодні, 8 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила політолог Олеся Яхно.
“Після того, як буде сформульовано чітку рамку — не пізніше 12 березня, тому що 14 березня її мають затвердити — далі ми вже зможемо справді говорити про те, як Україна рухатиметься за десятибальною шкалою у своєму русі до Європейського Союзу, з огляду на гранично чіткий, покроковий, зрозумілий план. А з важливого в другому етапі, в який ми вступаємо, дійсно можна відзначити те, що в січні було проведено скринінг законодавства, тобто аудит того, що є й що нам необхідно зробити. І це якраз передбачає те, що до 12 березня в цій рамці буде враховано, зокрема, ось цей законодавчий аудит”, — сказала вона.
Яхно зазначила, що Європейський Союз підтримує Україну: на тлі затримки фінансової допомоги з боку США проявляє політичну волю й затверджує пакет допомоги в 50 млрд євро.
Вона наголосила, що попереду велика робота як для українських законодавців, так і для дипломатів. Політолог не виключає можливість конфліктів, які можуть виникати на подальшому шляху України до ЄС із різними країнами на ґрунті економічних інтересів.
“І в цьому сенсі важливо виробити певний прецедент, як можна залагоджувати ці конфлікти у спільному діалозі між Україною та конкретною країною і Європейською комісією. Але, я думаю, що коли ми отримаємо дійсно вже цю переговорну рамку, тоді ми можемо говорити предметно про те, які є слабкі сторони. Наприклад, ті сфери законодавства та інші, які потребують часу, які повинні мати різнорівневий підхід й потребують злагодженої роботи різних гілок влади”, — сказала Яхно.
За її словами, вироблений набір критеріїв дасть змогу говорити вже про тимчасову перспективу вступу України до ЄС.
Читайте також: Переговорну рамку для України в ЄС представлять цього місяця — коментар речника Єврокомісії
Нагадаємо, 14 грудня 2023 року Брюссель оголосив про початок переговорів про вступ України до ЄС. Але шлях до євроінтеграції почався задовго до цього. У 2014 році Брюссель підписав із Києвом Угоду про асоціацію, а 2016 року Україна приєдналася до Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі. У 2017 році українці отримали можливість безвізового в’їзду до країн Шенгенської зони, а у 2022 році Україна стала кандидатом у члени ЄС.