Україна отримує кредити, за які розплачуватиметься Росія — розбір економіста

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

У 2024 році було ухвалено рішення про виділення Україні кредиту в розмірі 50 млрд дол., який погашатимуть коштом заморожених російських активів. Планується, що 20 млрд дол. виділять США, а 30 млрд дол. — Європа. Водночас Україна повертати цей кредит не буде. Про це сьогодні, 30 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Він зауважив, що основна маса російських заморожених активів знаходиться у Європейському Союзі.

“Найбільший масив, який на сьогодні є у Європейському Союзі, — це кошти РФ, вкладені в облігації європейських країн. Вони зараз обліковуються в європейському зберігачі Euroclear. За ними щорічно налічується доходів від облігацій десь на суму близько 3-3,5 млрд євро. Після того, коли активи були заморожені за європейським законодавством, вони не можуть приносити дохід. Тобто формально кошти, одержувані від заморожених російських активів, за європейським законодавством, Росії не належать. Тому було ухвалено рішення ще 2023 року створити окремий рахунок, на який акумулюються кошти, що надходять у вигляді доходів на ті облігації, які куплені за російські гроші”, — пояснив Пендзин.

За його словами, ці гроші використовувалися на різні напрямки.

“Минулого року, наприклад, вони пішли в Європейський фонд миру, з якого фінансувалося відшкодування європейським країнам тієї військової техніки, яку вони передавали Україні. Цього року було ухвалено принципове рішення для того, щоб забезпечити макрофінансову допомогу Україні, частково військово-технічну. У 2025 році виділити Україні кошти в розмірі 50 млрд дол., частина з яких — американські”, — розповів економіст.

Пендзин звернув увагу, що ті кошти, які отримуватиме Україна в межах цієї програми, погашатимуться завдяки доходам заморожених російських активів.

“Орієнтовно термін погашення цих коштів — на рівні 10 років. Україна нічого за ці гроші платити не буде. Тобто, іншими словами, цей кредит надається Україні, а погашатися він буде користуючись з коштів від заморожених росактивів. Тобто Україна не повертає ці гроші зі свого бюджету”, — наголосив він.

Читайте також: Євросоюз допоміг Україні зберегти макрофінансову стабільність у 2024 році, — посол України в ЄС

Нагадаємо, Сполучені Штати Америки передадуть Україні 15 млрд доларів. Ці кошти забезпечені майбутніми доходами від заморожених російських активів. Міністерство фінансів України та Світовий банк уже підписали відповідну угоду.

Прямий ефір