Україна отримає фінансову та оборонну допомогу, а також підтримку в питаннях безпеки та здоров’я — підсумки дипломатичного тижня (ВІДЕО)

Ентоні Блінкен і Дмитро Кулеба. Скриншот: uatv.ua

США вперше передадуть Україні активи, конфісковані у російських бізнесменів, які потрапили під санкції. Про це за підсумками візиту до Києва повідомив державний секретар США Ентоні Блінкен. У пресрелізі Держдепартаменту уточнюється, що йдеться про майже 5,5 млн доларів. У лютому 2023 року суд у Нью-Йорку дозволив американській прокуратурі конфіскувати таку саму суму з рахунка російського бізнесмена і засновника пропагандистського телеканалу “Царьград” Костянтина Малофєєва. Тепер ці гроші будуть спрямовані на реабілітацію українських військових, повідомляє FREEДОМ.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що приїхав до Києва, щоб обговорити із союзниками контрнаступ ЗСУ, майбутню допомогу і зусилля з відновлення України. Під час візиту він оголосив про виділення Україні нового пакета підтримки. Понад 665 млн доларів підуть на військову і цивільну допомогу у сфері безпеки. Вашингтон бачить прогрес у контрнаступі, заявив держсекретар США, і хоче переконатися, що в України є все необхідне для продовження боротьби.

“Загалом ми виділили понад 43 млрд доларів на допомогу у сфері безпеки з початку російської агресії. Відтоді, як я востаннє був тут, майже рік тому, українські сили повернули понад 50% території, захопленої російськими військами з лютого 2022 року. У контрнаступі, що триває, прогрес прискорився за останні кілька тижнів. Ця нова допомога допоможе підтримати його і надати йому додаткового імпульсу”, — йдеться в заяві Блінкена.

У Міноборони США повідомили, що до нового пакету допомоги Україні вперше увійшли 120-мм боєприпаси зі збідненим ураном для танків Abrams. Крім того, Києву передадуть обладнання для систем ППО, мінометні снаряди та патрони для стрілецької зброї. Під час зустрічей із президентом України Володимиром Зеленським та главою українського дипломатичного відомства Дмитром Кулебою Ентоні Блінкен детально обговорив подальші кроки з реалізації української формули миру.

“Я вважаю, що секретар Блінкен і адміністрація США, і обидві партії в Конгресі розуміють, що те, що вирішується тут, в Україні, стосується не тільки України. Йдеться про те, який вигляд матиме світ, тому що, якщо Росії вдасться домогтися хоча б часткового успіху, це стане чітким мотиваційним сигналом, явним стимулом для всіх інших сил по всьому світу розв’язувати проблеми за допомогою сили”, — наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Україну цього тижня відвідала і прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен. З нею президент України обговорив новий, 12-й пакет підтримки у сфері оборони. Йдеться не тільки про навчання українських пілотів управлінню винищувачами F-16, а й про передачу Києву обладнання з розмінування, а також про участь Данії у відновленні зруйнованих територій.

“Я подякував за надану допомогу. Її обсяг уже 1,6 млрд доларів. Сьогодні ми обговорили новий оборонний пакет, він буде 12 і готується цього місяця. У Данії триває тренування наших українських пілотів на F-16. Перед українськими військовими завдання — якомога швидше підготувати необхідну інфраструктуру в нашій країні. І це одне з ключових завдань, які мають зараз виконати Сили оборони. У нас є домовленості про локалізацію виробництв машин розмінування. Я сьогодні теж порушував це питання з прем’єр-міністром Данії. Може, ми зможемо попрацювати в цьому напрямку і з данськими компаніями”, — заявив Володимир Зеленський.

“Данія з вами, тому ми вирішили надати літаки F16, щоб тренувати ваших пілотів. Зараз відбувається навчання, і підготовча робота вже проведена. Ми вже надали й артилерію, і броню, і снаряди. Ми робитимемо ще більше, зокрема для посилення протиповітряної оборони. Будемо продовжувати нашу підтримку і в питанні цивільної підтримки. Ми з Польщею взяли на себе зобов’язання щодо безпеки енергетики. Наша підтримка надовго”, — запевнила прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен.

З неанонсованим візитом у столиці України побував міністр закордонних справ Японії Йошимаса Хаяші. За словами Володимира Зеленського, Київ і Токіо почнуть переговори щодо двосторонньої угоди про гарантії безпеки для України.

А на саміті “Ініціативи трьох морів” у Бухаресті Україна стала асоційованою державою-учасницею “Тримор’я”. Президент Польщі Анджей Дуда зазначив, що розв’язана Росією війна проти України зробила “Ініціативу трьох морів” елементом регіональної безпеки.

“Наш регіон найкраще підходить для підтримки відновлення України. Це зумовлено географічною близькістю, ефективним і якісним транспортним сполученням, а також багато в чому спільною культурною спадщиною. Чотири з 13 країн “Трьох морів” безпосередньо межують з Україною. У нас є необхідний досвід і знання, як допомогти нашим українським друзям на шляху до Євросоюзу та у відновленні їхньої інфраструктури”, — наголосив Дуда.

“Уже після початку повномасштабного вторгнення Росії ми приєдналися до енергосистеми Європейського Союзу. І зараз наш експорт електрики може стати тим внеском в енергобаланс ваших країн, який допоможе вам стати повністю незалежними від російського енергетичного тиску”, — акцентував зі свого боку Володимир Зеленський.

Ментальне здоров’я — головна тема третього Саміту перших леді та джентльменів. Спеціально для заходу британська компанія Alligators Solutions провела унікальне соціологічне дослідження в 11 країнах, щоб дізнатися, що саме люди в різних куточках світу вважають найсерйознішим випробуванням для психіки. Війна Росії проти України, як показали результати, — одна з найсерйозніших проблем людства.

“Вплив війни в Україні на собі відчуває кожна друга людина у світі. Тобто люди в Японії, в Польщі, в Бразилії відчувають смуток, коли бачать новини з України, водночас турбуються про своє майбутнє. Таким чином, війна руйнує не тільки наш добробут, наше ментальне благополуччя, а й дає погані наслідки для людей у всьому світі. Нашим практичним сьогодні результатом стане заснування міжнародного медичного партнерства. Це партнерство між клініками України та країн-партнерів”, — повідомила перша леді України Олена Зеленська.

Цього року Саміт перших леді та джентльменів зібрав удвічі більше учасників, ніж торік, як в офлайн, так і в онлайн форматі. На полях саміту виступав і президент України Володимир Зеленський, і державний секретар США Ентоні Блінкен, і інші високопоставлені гості.

Читайте також: Глава МЗС Японії прибув в Україну — вперше від початку вторгнення РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір