Російська агресія в Україні стане головною темою майбутнього саміту міністрів закордонних справ країн “Великої двадцятки”, який стартував сьогодні, 1 березня, в Нью-Делі. Протягом року Індія очолюватиме G20. Вона стане голосом глобального Півдня. Це матиме вплив і на ставлення світу до України, повідомляє FREEДОМ.
У той час, як країни Заходу підтримують Україну в її боротьбі проти російської агресії, — від гуманітарної допомоги до поставок зброї — держави глобального Півдня продовжують займати нейтральну позицію. Наприклад, президент Аргентини Альберто Фернандес під час зустрічі з канцлером Німеччини Олафом Шольцем заявив, що країна не постачатиме зброю Києву. Також відправляти снаряди для танків Leopard відмовилася і Бразилія. За словами глави українського МЗС Дмитра Кулеби, ситуація на глобальному Півдні потребує посиленої постійної дипломатичної уваги.
“Картина, де Захід стоїть поруч з Україною, а решта країн світу ні, не є коректною. Особливо, якщо подивитись на результати голосування щодо останньої резолюції Генеральної Асамблеї ООН, яку було ухвалено в жовтні минулого року, — вона отримала 143 голоси. Тоді багато країн так званого глобального Півдня проголосували за. Ситуація на глобальному Півдні дійсно має свої нюанси, і йдеться не про економічну взаємодію, а про засади міжнародних відносин і безпеки”, — зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
За словами експертів, проривом у відносинах із глобальним Півднем для України став візит міністра закордонних справ Королівства Саудівської Аравії до Києва вперше за 30 років. Крім того, раніше Саудівська Аравія підтримала резолюцію Генасамблеї ООН щодо сталого миру в Україні.
“Королівство Саудівська Аравія хотіло б зробити все можливе, щоб зменшити гостроту бойових дій. Як відомо, будь-яка війна закінчується переговорами, але звісно це все має бути під егідою ООН з повагою до міжнародного права. Ми й надалі все робитимемо для зміцнення двостороннього співробітництва”, — пообіцяв міністр закордонних справ Саудівської Аравії, принц Фейсал бін Фархан Аль Сауд.
Проте українська присутність у більшості країн глобального Півдня залишається на низькому рівні. Зокрема, у понад 20 країнах Латинської Америки Україна представлена всього шістьма посольствами. Але, за словами президента України Володимира Зеленського, відносини з регіоном розвиватимуться.
“Латинська Америка дуже важлива, я дуже хотів би зробити конференцію, хотів би провести зустріч, саміт країн Латинської Америки та України. Ми дуже погано працювали багато років, ми не звертали уваги. Це велика помилка. Тому ухвалено спеціальну програму розширення посольської присутності в регіоні”, — заявив глава Української держави.
В Аргентині з великою увагою стежили за виступом Володимира Зеленського, присвяченим річниці російського вторгнення в Україну. За словами аргентинського міжнародного оглядача Марсело Таборда, з перших днів повномасштабного вторгнення регіональні медіа висвітлювали війну в Україні. Деякі ЗМІ відправляли власних кореспондентів.
“З перших днів російського вторгнення ми присвятили багато матеріалів війні, зокрема про українських біженців, які приїхали сюди — в Аргентину. Тут їм співпереживають. Інтерес до України тут знову зріс у річницю повномасштабного російського вторгнення. В Україну навіть вирушили кілька наших колег, попри те, що це далеко і дуже затратно”, — повідомив міжнародний оглядач Redacci Mayo Марсело Таборда.
За його словами, російська пропаганда не має великого впливу в регіоні. Більшість аргентинських медіа з перших днів засудили рішення Кремля вдертися в Україну. Крім того, російські пропагандистські телеканали, які перемістилися з Європи в Південний регіон, не мають масового покриття і представлені тільки на платних платформах. Рішення не надавати Україні військову допомогу тут називають більше політичним.
“Є такий фактор, що Аргентина та інші регіони втручання Сполучених Штатів у збройні дії оцінюють не дуже добре. Що стосується російської пропаганди, тут у них канали з невеликою зоною покриття, і для того, щоб їх дивитися, потрібно під’єднатися до них. Але, аргентинські ЗМІ загалом зайняли дуже критичну позицію щодо вторгнення і рішення, ухваленого Путіним у лютому минулого року”, — розповів Марсело Таборда.
Експертів зазначили, що через російську агресію проти України Київ зараз розраховує на підтримку Нью-Делі, адже Індія цього року очолює G-20, куди входять країни глобального Півдня.
“Цього тижня розпочинається зустріч міністрів закордонних справ, де абсолютно точно відбуватиметься обговорення російсько-української війни. Тому наше керівництво і дипломати прагнуть щось зробити для того, щоб нас краще розуміли в цих країнах”, — каже провідний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Олена Бордиловська.
Важливу роль у зближенні Києва з Глобальним Півднем відіграють Західні країни, вважають експерти. Зокрема, канцлер Німеччини Олаф Шольц під час нещодавнього візиту до Південної Америки та Індії особливу увагу приділив російсько-українській війні.
Читайте також: Глобальний Південь і російсько-українська війна: на чиєму боці Індія — розбір (ВІДЕО)
Нагадаємо, 26 лютого вперше за 32 роки Україну відвідала делегація високого рівня з Саудівської Аравії, зокрема Володимир Зеленський провів переговори з міністром закордонних справ Королівства Саудівська Аравія — принцом Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом.