Глобальний Південь та російсько-українська війна: на чиєму боці Індія — розбір (ВІДЕО)

Нарендра Моді. Скріншот: uatv.ua

Індія, яка продовжує дотримуватися нейтралітету щодо російсько-української війни, відмовилася підтримувати антиросійські санкції та не розриває економічних відносин з Росією. Водночас вона закликає сторони до діалогу і переговорів, і залишилася нейтральною при голосуванні за резолюцію ООН, що засуджує агресію та анексію українських територій, інформує FREEДОМ

Спроби Заходу переконати уряд Індії змінити позицію поки що успіхом не увінчалися. Хоча, на думку експертів, навіть нейтралітет Індії може мати для України позитивний ефект. 

Ще в лютому 2022 року Індія не замовила жодного танкера з російською нафтою. Через рік після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну і введення західних санкцій — РФ стала найбільшим постачальником сирої нафти в Індію обсягом приблизно 1,8 млн барелів на день. 

Купівлю російської нафти Індія пояснює необхідністю боротися з інфляцією.  24 лютого під час зустрічі міністрів фінансів G20 у Бангалорі прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді звернувся через відеозв’язок до політиків із черговим закликом зосередитися не на війні, а на економічній допомозі країнам, що розвиваються.  

“Ви представляєте лідерів світових фінансів та економіки в той час, коли світ стикається з серйозними економічними труднощами. Пандемія COVID-19 завдала удару по світовій економіці, який трапляється раз на століття. Багато країн, особливо з економікою, що розвивається, досі справляються з її наслідками. Ми також спостерігаємо зростання геополітичної напруженості в різних частинах світу”, — сказав Моді. 

З перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну Індія декларує нейтралітет. І відмовляється приєднуватися до західних санкцій. Країна утрималася і під час кількох голосувань у Генеральній асамблеї ООН. У березні минулого року за резолюцію, що засуджує агресію Росії проти України, а в жовтні за документ, що засуджує анексію та окупацію Москвою українських територій.  

“Ніякого дива не сталося, хоча напередодні були певні спроби з боку нашої влади та нашої дипломатії схилити Нью-Делі на бік України, але цього не сталося. Нью-Делі дуже не любить, коли на нього тиснуть, коли про щось сильно просять, впливають тощо. Безумовно, все це зараз відбувається, тому що окрім України змінити позицію просять і наші партнери, які водночас є партнерами Індії, скажімо, такі країни, як Велика Британія і США, які є стратегічними партнерами Індії”, — зауважила індологиня, експертка Національного інституту стратегічних досліджень Ольга Бордиловська.

Індія продовжуватиме співпрацювати і з Росією, і з країнами Заходу виходячи лише з економічної вигоди для своєї країни. Водночас Індія хоче виступити представником інтересів глобального Півдня і бути посередником у разі, якщо Росія та Україна сядуть за стіл переговорів. І як голова G20 (“Великої двадцятки”) цього року, вона пропонує своєрідний формат для переговорів.

“Що таке трійка G20 — це країна, яка зараз головує — Індія, минулого року це Індонезія, і наступного року Бразилія. Оскільки всі три країни є так званими країнами глобального Півдня і не є країнами НАТО, вважається, що цей формат може бути прийнятним для обох сторін”, — пояснила Бордиловська.

У 2023 році в Європі 38% населення вважає, що війна має закінчитися перемогою України. А саме деокупацією і поверненням усіх територій. Такими є результати спільного дослідження аналітичного центру European Council on Foreign Relations та Оксфордського університету. Респондентами стали близько 20 тис. осіб по всьому світу. 

При цьому результати опитування в Китаї, Туреччині та Індії дали інший результат. Наприклад, про прагнення якнайшвидше закінчити війну висловилося 48% жителів Туреччини, а більшість опитаних жителів Індії — 54% — виступають за якнайшвидше припинення війни, навіть ціною територіальних поступок.  

“Однак варто зазначити, що майже третина жителів обох цих країн — Індії та Туреччини — вважали б за краще, щоб Україна повернула собі всю свою територію, навіть якщо це означає затяжну війну або більшу кількість вбитих і переміщених українців”, — зі спільного дослідження Аналітичного центру Analytical center European Council on Foreign Relations та Оксфордського університету.

На думку експертів, російсько-українська війна для Індії незручна, тож на початку свого головування в G20, у грудні 2022 року, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді поставив цю війну на перше місце серед викликів, що стоять перед організацією. 

Президент України Володимир Зеленський на пресконференції 24 лютого повідомив, що він і його команда працюють над тим, щоб розроблена Україною формула миру була підтримана країнами глобального Півдня.  

“Ми працюємо, щоб були представники з різних континентів. Ми працюємо над тим, щоб була представлена Латинська Америка, я б дуже хотів, і ми робимо такі кроки, щоб представники великого Африканського континенту були залучені у формулу миру. Також я б хотів, щоб була Індія, щоб був Китай. Наше завдання — залучити абсолютно всіх і показати світові: ось вона, повага до територіальної цілісності, до Статуту ООН, до життя і права людей жити!”, — акцентував Володимир Зеленський.

Читайте також: “Український феномен”: як країна об’єдналася для боротьби з російською агресією (ВІДЕО)

Прямий ефір