Мюнхенська конференція з безпеки завершилася в Німеччині. Учасники одного з найбільш представницьких міжнародних форумів три дні обговорювали, як зберегти світовий порядок і зробити його вигідним для всіх. Україна посідала центральне місце в дискусіях. Українська делегація повертається з конференції з підписаними угодами про гарантії безпеки і запевненнями в подальшій підтримці, інформує FREEДОМ.
Розв’язана президентом Росії Володимиром Путіним війна може тривати десятиліттями, тож Європа має бути готовою до оборони і не покладатися лише на силу США. Підготовка до такого протистояння вже триває, і Україна має посісти ключове місце в системі європейської оборони. Такими є стислі підсумки 60-ї Мюнхенської безпекової конференції, в якій взяли участь близько 50 світових лідерів і 100 міністрів.
“Майже 80 років війні в Європі запобігали за рахунок США, і тепер ми бачимо, що Європа теж може бути силою, яка запобігає хаосу”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Попри те, що повномасштабна війна проти України триває вже два роки, інтерес до країни залишається на високому рівні.
Президент України — головний європейський спікер на конференції. Його виступ — серед найочікуваніших, адже безпеку Європейського Союзу нині забезпечує саме українська армія.
“Пані та панове! Це не міжнародні правила, за якими живе світ, мають залишитися в минулому, але скоріше така Росія, яка не поважає правила, має піти в минуле. І ми можемо гарантувати це. Не тільки роблячи що-небудь, але роблячи все необхідне. Будь ласка, не питайте Україну, коли закінчиться війна, питайте себе, чому Путін усе ще здатен продовжувати її”, — наголосив Зеленський.
На кону — майбутнє континенту, і деякі країни готові на все, щоб допомогти зупинити Росію. Вони буквально віддають усе, що в них є.
“Україна зараз просить амуніцію та артилерію. Ми в Данії вирішили передати Україні всю артилерію, яка у нас є. Тому, вибачте, друзі, але в Європі є запаси амуніції на складах, це не питання тільки виробництва. У країн Європи є зброя, боєприпаси і системи ППО (протиповітряної оборони, — ред.), які зараз не використовуються, і які ми повинні поставити в Україну”, — заявила прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен.
Адміністрація Білого Дому, своєю чергою, пообіцяла, що зробить усе, щоб пакет допомоги для України в розмірі близько 60 млрд дол. було схвалено якнайшвидше.
“Є тільки план А, який полягає в тому, щоб гарантувати, що Україна отримує все, що їй необхідно. Я хотіла б наголосити, що є двопартійна підтримка в обох Палатах Конгресу, у Сенаті та Палаті представників”, — зазначила віцепрезидент США Камала Гарріс.
У Європі розуміють, що країни Євросоюзу мають бути готовими взяти на себе додаткові витрати в разі, якщо Вашингтон не зможе оперативно схвалити пакет допомоги через президентську виборчу кампанію.
“Це наш обов’язок — зміцнити їхню стійкість. Майбутнє України — в НАТО і в Європейському Союзі. Це там, де я хочу бачити країну, і більш важливо — це там, де Україна бачить власне майбутнє”, — заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
Союзники України з оптимізмом дивляться на майбутнє країни.
“Це визнання європейцями, що вони повинні робити більше. Ми бачимо невизначеність на американській сцені, ми не знаємо, що там станеться, але якщо ви слухаєте всі виступи та інші заяви європейців, то в них звучить нова рішучість”, — зазначив міністр закордонних справ Швеції (2006-2014) Карл Більдт.
Поля конференції стали зручною платформою для того, щоб переконати американських політиків, які не підтримують ухвалення нового пакета допомоги для України в нинішній редакції, змінити свою думку.
“І тут я особливо пишаюся тим, що вся Мюнхенська конференція як одна європейська команда працювала з американськими делегаціями, з віцепрезиденткою Гарріс, з республіканцями, демократами — конгресменами, які були тут”, — каже віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина.
Абсурдність агресії Путіна щодо України вразила навіть найкатегоричніших прихильників перегляду українського пакета допомоги в Сенаті та Конгресі США.
“Володимир Путін дав інтерв’ю Такеру Карлсону, моєму другові, близько тижня тому, і витратив близько 30 хвилин, розповідаючи про історію, що сягає корінням у минуле. Він дуже зацікавлений, слухайте, я захоплююся людьми, у яких є почуття власної історії. Але принципово рішення про вторгнення в Україну не може бути виправдане тим, що сталося 1100 років тому”, — вважає сенатор США Джеймс Девіс Венс.
У дні проведення конференції в Парижі та Берліні було підписано угоди про гарантії безпеки для України з боку Франції та Німеччини. На полях конференції обговорювалося підписання подібних угод і з іншими країнами. Наприклад, угоду про гарантії безпеки зі США може бути підписано до Вашингтонського.
Читайте також: Важкий вихід ЗСУ з Авдіївки: куди рухатиметься армія РФ після захоплення міста — прогнози експертів