Україна має алергію на слово “меморандум” після Будапештського, — політолог про архітектуру безпеки

Генсек НАТО Єнс Столтенберг і президент України Володимир Зеленський під час зустрічі у Києві. Фото: president.gov.ua

Складається враження, що тема гарантій безпеки для України поза НАТО витісняє тему її вступу до Альянсу. Проте витіснити не зможе, оскільки щодо цього є принципова позиція України, а в Альянсі розуміють, що Київ має повне право ставити питання про членство. Про це сказав політолог-міжнародник Дмитро Левусь у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ, коментуючи повідомлення західної преси про те, що США та союзники працюють над багатосторонньою угодою з Україною щодо довгострокових гарантій безпеки замість конкретних обіцянок членства в НАТО.

Він наголосив, що абсолютно логічною є позиція президента Володимира Зеленського про те, що на саміті НАТО у Вільнюсі Україна має отримати конкретні сигнали щодо членства або конкретні гарантії безпеки.

“Україна — країна, яка за вступ до НАТО і загалом за свій геополітичний, цивілізаційний та ментальний вибір платить кров’ю та життям своїх громадян, причому найкращих громадян. І, звичайно, Україна має право поставити це питання. Більше того майже всі в Альянсі розуміють, що Україна має на це право, що Україна має армію, яка навряд чи є у складі Альянсу у будь-кого… І звісно, що ігнорувати це не виходить”, — прокоментував Левусь.

Він також наголосив, що абсолютно логічним є прагнення України вступити до Альянсу за прискореною процедурою, без плану дій щодо членства (ПДЧ), додавши, що Україна з розумінням ставиться до того, що може стати країною НАТО лише після закінчення війни. Водночас Левусь зауважив, що доки гарантії для України перебувають у процесі обговорення, неможливо передбачити, що саме буде запропоновано на саміті у Вільнюсі. Однозначно, це можуть бути будь-які меморандуми без конкретного наповнення.

“У процесі підготовки до Вільнюського саміту ми почули багато різних речей: і про можливість розміщення військ країн-членів НАТО на території України, і про укладення системи договорів з кількома країнами-членами Альянсу. Поки, тим паче не бувши залученим до цього процесу, сказати з упевненістю, який це матиме вигляд, дуже складно. Я гадаю, що ми побачимо гарантії безпеки. Вони, найімовірніше, будуть оформлені якимось чином. Звичайно, складно говорити про те, що це буде просто меморандум. Тому що Україна має алергію взагалі на слово “меморандум” після Будапештського меморандуму й абсолютно справедливо. Я думаю, що архітектура безпеки для України у вигляді системи договорів та визначення термінів вступу до НАТО поки що обговорюється”, — зазначив гість ефіру.

Дмитро Левусь також зазначив, що резолюція Європарламенту із закликом прийняти Україну в НАТО хоч і не є обов’язковою до виконання, але є “барометром, який вимірює настрої в політичному класі Європи”, свідченням того, що політичні класи готові говорити про це зі своїми виборцями, і того, що Україна потрібна для безпеки Європи.

Читайте також: Україну не цікавлять напівзаходи, вона очікує на запрошення в НАТО, — Чернєв

Раніше повідомлялося, що в НАТО розглядають новий формат для України: замість Комісії Україна — НАТО після Вільнюського саміту, найімовірніше, буде утворена Рада Україна — НАТО. Таким чином Україну фактично наділять правом Статті 4 Альянсу, яка свідчить, що сторони “проводитимуть спільні консультації, коли, на думку будь-якої з них, територіальній цілісності, політичній незалежності чи безпеки будь-якої зі сторін загрожує небезпека”. Україна матиме право збирати засідання представників НАТО.

Читайте також: До НАТО Україна вступить швидше, ніж до ЄС, — Загородній

Прямий ефір