Україна готується до Саміту миру: чи приїде Байден і чи потрібен ще один формат зустрічі — думки експертів

Джо Байден и Владимир Зеленский. Фото: president.gov.ua

Україна продовжує підготовку до Глобального саміту миру, який відбудеться у Швейцарії в середині червня. Паралельно Москва робить відчайдушні спроби дискредитувати саміт, відвернути від нього якомога більше країн, на які Росія впливає.

Ще одне питання, яке регулярно піднімають українські та західні ЗМІ, — хто буде серед учасників, а головне — чи приїдуть до Швейцарії на саміт лідери Китаю і США.

Кого хоче бачити Україна на саміті

Росія має зрозуміти, що переможена не тільки на полі бою, а й у геополітичній площині. Дипломатичний шлях, який пропонує Україна, — Саміт миру, заявив президент України Володимир Зеленський.

На Глобальний саміт миру до Швейцарії приїдуть делегації щонайменше з 90 країн світу: від Кот-д’Івуару, Малаві та Кабо-Верде до Індії, Німеччини та Франції. Усі вони вже підтвердили свою участь. На саміті будуть і Сполучені Штати Америки, але хто саме представлятиме країну, поки що невідомо.

Агентство Bloomberg повідомляє, що президент США Джозеф Байден у ці дні може бути в Лос-Анджелесі на передвиборчому заході. Київ зацікавлений в особистій присутності Байдена.

“Я вважаю, що президент Байден потрібен Саміту миру і потрібен іншим лідерам, які дивляться на реакцію Сполучених Штатів Америки. Його відсутності аплодуватиме Путін, причому стоячи. Також ми очікуємо відповідь Китаю. Хотілося б отримати відповідь від Бразилії, і є ще багато країн. Ми для всіх відкриті, і для нас кожна думка важлива”, — заявив Зеленський.

Відповідь від Білого дому все ще очікується. До кінця невідомо, хто з американської сторони прибуде на саміт.

Глобальний саміт — це крок до практичної реалізації української формули миру. Ядерна, енергетична та продовольча безпека, обмін полонених у форматі “всіх на всіх” і повернення незаконно депортованих Росією українських дітей. Саме ці теми стануть ключовими на саміті у Швейцарії.

“На саміті потрібно зафіксувати ключові позиції: що таке мир, які ризики генерує Росія? А Росія генерує дуже багато ризиків. Це і продовольча, і енергетична, і ядерна безпека. Це і свобода судноплавства, і гуманітарні фатальні кризи, які генерує Росія, я маю на увазі викрадення дітей, масові катування військовополонених тощо. Усі ці ризики потрібно проговорити якраз на першому саміті. Потрібно, щоб більшість країн дійшли консенсусу”, — пояснив позицію Києва радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк в ефірі FREEДОМ.

Він зазначив, що Україні важливо домогтися розуміння від тих країн, які поки що не входять до переліку найближчих партнерів.

“Для нас важливо, щоб країни, наприклад, Африканського, Латиноамериканського континентів, країни, які належать до Тихоокеанського регіону, більш діяльніше брали участь в обговоренні питання війни і миру. Щоб вони глибше розуміли, природу війни як такої, її причини, природу російського політичного режиму, який є за своєю суттю агресором. Це важливо обговорити з різними країнами, які не входять до клубу країн, що підтримують Україну”, — розповів Подоляк.

Загальну позицію учасників зустрічі передадуть Москві. Іншими словами, Кремль отримає ультиматум.

“Конференція, на якій Росія продовжить вважати, що вона має право безкарно вбивати, атакувати ракетами територію іншої країни, що з нею потрібно обов’язково чомусь погоджуватися — це безглузда конференція”, — резюмував Подоляк.

Дії Путіна, зокрема спроби залучити якомога більше країн до паралельних заходів, а отже, не дати їм приїхати до Швейцарії, свідчать, що він боїться наслідків Саміту миру, заявили у зовнішньополітичному відомстві ЄС. Наприклад, на 10-11 червня заплановано зустріч міністрів закордонних справ БРІКС у Нижньому Новгороді. Передбачається, що на ній Росія всіляко відмовлятиме партнерів.

Сам же Путін раніше заявив російській пресі, що йому нібито нема з ким розмовляти про мир в Україні. Також він виступив із критикою мирного саміту.

За словами представника зовнішньополітичного відомства ЄС Петера Стано, спроби зірвати захід свідчать про страх Володимира Путіна перед його наслідками. Швейцарія посилить заходи для висилки шпигунів, зокрема агентів російської розвідки. Верхня палата парламенту підтримала цю пропозицію за два з половиною тижні до початку Глобального саміту миру у швейцарському місті Бюргеншток.

Тим часом Китай заявив, що не братиме участі в Глобальному саміті миру. Пекін офіційно підтвердив свою відмову від участі в заході. Прес-секретарка міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін заявила, що не були виконані три важливі вимоги, оголошені Пекіном.

“Китай завжди дотримується думки, що міжнародна мирна конференція має відповідати трьом важливим вимогам: визнання з боку Росії та України, рівна участь усіх сторін і чесне обговорення всіх мирних планів”, — сказала вона на прес-конференції.

Речниця МЗС зазначила, що Китай “продовжуватиме по-своєму просувати мирні переговори, підтримуватиме зв’язок з усіма сторонами і спільно накопичуватиме умови для політичного врегулювання “української кризи”.

На зустрічі в Пекіні головний радник президента Бразилії Сельсо Аморім і міністр закордонних справ Китаю Ван І заявили, що підтримають мирну конференцію за рівної участі Росії та України.

Москву на Саміт миру не кликали. Немає сенсу садити Росію за стіл переговорів, якщо ви не можете домогтися від неї сумлінних дій, упевнений міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

У західних ЗМІ з’явилася анонімна інформація про те, що Євросоюз нібито розглядає ще одну зустріч у Саудівській Аравії восени. Цього разу — за участю Росії. Про це з посиланням на джерела написав Bloomberg. Офіційні особи ЄС не коментували цю інформацію.

Думки експертів

Детально про підготовку України та інших країн світу до Глобального саміту миру, участь у ньому глав тих чи інших країн — в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Антон Кучухідзе, політолог;
  • Олег Лісний, політолог;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій.
  • Олег Саакян, політолог;
  • Олександр Мережко, народний депутат України, голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва.

АНТОН КУЧУХІДЗЕ: США важливо зберегти один із найвищих рівнів представництва на Саміті миру

— Саміт був спільною ідеєю, про яку спільно домовилися президенти України і США і поступово реалізовували, і втілювали її. І буде дивно, якщо один з ідеологів проведення цього саміту буде представлений не на високому рівні. Тому вже незабаром, я думаю, ми почуємо конкретику, хто представлятиме США на Глобальному саміті миру.

Я думаю, що для США важливо зберегти один із найвищих рівнів представництва.

Сполучені Штати Америки вклали найбільше грошей у військово-технічну та економічну підтримку України. Тому також дивно виглядатиме, якщо на Саміт миру вони виставлять “другий склад”.

Є всі умови для того, щоб топ-посадовці військово-політичного керівництва Сполучених Штатів були на цьому саміті. Однак буде трохи дивним, якщо офіційним представником США на Саміті миру буде глава Пентагону Ллойд Остін. Все-таки Саміт миру має зовсім інший формат. Це не “Рамштайн”.

Найімовірніше, якщо у президента Байдена не вийде бути присутнім на Саміті миру, офіційно на цьому заході США можуть представляти або радник президента з нацбезпеки Джейк Салліван, або держсекретар Ентоні Блінкен.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Китай упустить важливий для себе момент, якщо не надішле представника на саміт

— Володимир Зеленський зробив одне зі своїх звернень із Харківської області, на місці обстрілів. І це дуже символічно було, тому що так і виглядає прихід “русского мира”. І так може виглядати будь-яка інша країна. Тому дуже важливо, щоб лідери всіх країн зараз об’єдналися навколо встановлення справедливого миру і відновлення сили міжнародного права. І це все буде обговорюватися зовсім скоро. І це все зашито в українську формулу миру.

Зрозуміло, що присутність президента Сполучених Штатів — це вагомий фактор, тому що під нього будуть підлаштовуватися й інші лідери. І його присутність може підтягнути рівень учасників цього саміту.

Логіка України зрозуміла. Тепер важливо зрозуміти логіку Байдена. Її теж можна пояснити, тому що в нього на першому місці все-таки перебувають вибори і перемога у виборах. Він зараз демонструє те, як, у принципі, і американський політикум зовсім недавно демонстрував, що його внутрішні проблеми важливіші за війну в Україні. Через півроку всі практично зрозуміли, що це помилковий крок і помилкові дії були. Але за цей час загинуло дуже багато людей, зруйновано дуже багато будівель, міст, доль і всього, чого завгодно… Навіть американська сторона тоді визнала в особі Блінкена, що це ціна за таку тривалу паузу.

Я допускаю, що може бути елемент несподіванки… Після повноцінного масштабного вторгнення Росії в Україну трошки змінилися навіть якісь дипломатичні непорушні традиції. Тому я цілком допускаю, що Байден може зробити несподіваний крок і опинитися на цьому саміті.

Але це все залежить від того, наскільки важливим заходом він стане для нього. Тобто йому важливіше те, що всередині країни, чи йому важливіше те, що у світі.

Для Китаю не надіслати на саміт представника — це пропустити момент, де ти можеш побачити, як твої сателіти діють, як вони говорять, куди вони більше схиляються. На одному з попередніх самітів представник був, він нічого не говорив, він не робив жодних різких рухів, але побачив усе на власні очі і поїхав. Але це ж не просто так. А цей саміт ще глобальніший. І тут Китай трошки випадає зі своєї ж миротворчої позиції.

На саміті обговорюватимуть три питання, які не чужі Китаю. Це продовольча безпека, ядерна безпека і повернення полонених. Тут немає нічого такого, проти чого виступав би Китай. Зрозуміло, у Китаю свої погляди на закінчення війни. Пекін хоче зробити паралельний саміт, на якому має бути Росія.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Не варто довіряти неофіційним заявам про бажання Євросоюзу провести ще один саміт за участю РФ

— Робота над цим самітом триває майже рік. Перша зустріч, де і з’явилася ідея виходу на якусь міжнародну конференцію за участю країн глобального Півдня, присвячена умовам завершення війни в Україні з урахуванням інтересів України, відбулася в Копенгагені наприкінці червня минулого року. Після цього була зустріч у Саудівській Аравії на рівні політичних радників. І вже тоді йшла робота над тим, як може бути узгоджено компромісне рішення.

Уже тоді було зрозуміло, що, наприклад, далеко не всі країни глобального Півдня готові підтримати в повному обсязі формулу миру президента Зеленського. А от окремі пункти — хтось ядерну безпеку, хтось енергетичну, хтось продовольчу безпеку — готові були підтримати. І було створено робочі групи, які почали узгоджувати спільну позицію.

Ідея провести саміт за участю РФ офіційно заявлена Китаєм. Бразилія підтримала ідею. І, можливо, деякі експерти, можливо, деякі політики в Європейському Союзі підтримують таку ідею. І я думаю, що спеціально вони цю ідею і просунули анонімно, через ЗМІ, щоб посилити свою позицію. Але жодного офіційного рішення поки що немає в Євросоюзі. Він офіційно підтримує формулу миру президента Зеленського в повному обсязі.

Україна готова йти на компромісні варіанти, щоб об’єднати навколо окремих пунктів формули миру якомога більше країн. І щоб ця позиція була представлена Росії не просто як позиція України, а як позиція групи міжнародної спільноти.

Негативна і критична реакція Росії на Глобальний саміт миру показує, що це дуже правильна ідея, яка ламає російську стратегію. Кремль хотів і хоче переговорів на своїх умовах, можливо, за допомогою участі деяких інших країн, щоб примусити Україну до миру на своїх умовах.

Ми говоримо, що в нас є свої умови і вимоги. Сам саміт миру — це альтернативна і потужна стратегія мирного процесу, яка відповідає інтересам України і значної частини міжнародної спільноти. У цьому полягає його головне значення.

ІГОР ЧАЛЕНКО: Україні також важлива реакція країн глобального Півдня на Саміт миру

— Коли я вперше почув, що Байден, можливо, не поїде на Саміт миру, я, звісно ж, засмутився, але потім подумав, може, це дасть змогу, навпаки, стимулювати додаткову кількість країн глобального Півдня приїхати. Ми знаємо антиамериканізм, який вирує в цьому регіоні, і, загалом, неформальному об’єднанні країн.

Але, тим не менш, після того, як президент Зеленський сказав, що вже є підтвердження від понад 90 країн участі, звичайно ж, присутність Джо Байдена, зіграла б одну з ключових ролей старту справжнього мирного процесу, який зміг би зацементувати рамки справедливих майбутніх мирних переговорів.

Насправді Україна як ніхто інший сьогодні зацікавлена в досягненні миру, але досягненні миру в рамках міжнародного права, виходячи зі своїх національних інтересів. Тому Джо Байден, який оголошував протистояння демократії з автократіями, зважаючи на негативну активність друге, то, звісно ж, у цьому разі він би міг це навіть використати в рамках своєї передвиборчої кампанії.

Американці високо оцінили б таку роль Джо Байдена. Ну і плюс, звісно ж, Америка залишається нашим ключовим партнером з точки зору відсічі російському агресору.

ОЛЕГ СААКЯН: Найімовірніше, Байден візьме участь у саміті, можливо, дуже коротко

— Я думаю, що в Білому домі свідомо тримають інтригу залежно від того, наскільки участь у саміті для Байдена це буде статусною. Чи буде там хтось з інших лідерів і, відповідно, чи зможе Байден піднести свою участь як електоральну перемогу для свого виборця.

Другий важливий момент — це спонсорська зустріч у Штатах. Виборча кампанія вже на фінішній прямій, і, відповідно, кожен день, кожна година кандидата дорого коштує, а своя сорочка до тіла завжди ближча і для Трампа, і для Байдена чи будь-якого іншого кандидата під час кризової виборчої кампанії у Штатах.

Я думаю, що Байден все ж візьме участь у саміті миру. Можливо, обмежено за часом. Наприклад, або на відкритті, або в якомусь одному раунді. Але інтрига з його участю триматиметься до останнього моменту.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Після саміту у Швейцарії стане зрозуміло, чи потрібен інший формат

— Мені здається, ще зарано ставити питання про проведення другого саміту де б то не було. Необхідно все-таки реалізувати основну ідею — провести Глобальний саміт миру у Швейцарії. А потім уже виходячи з результатів, визначатися, чи варто і в якому форматі проводити вже наступний саміт. У цьому поспіху мені вбачається певна небезпека.

А друга небезпека, як мені здається, пов’язана з тим, що є чіткий принцип, згідно з яким не можна ухвалювати рішення щодо долі України без участі безпосередньо України. Тобто сама пропозиція, яку було висунуто, має бути якось пов’язана з пропозицією України.

Ми чудово розуміємо, що безпосередня участь американського президента, по-перше, додає авторитету Саміту миру, а, по-друге, є певним стимулом для інших лідерів і голів держав взяти участь. Тому, звісно, необхідно боротися за те, щоб президент США особисто взяв участь у саміті.

З точки зору міжнародного права важливим є представництво держави в цілому. А хто конкретно представлятиме державу, у кого будуть повноваження на представництво, — питання другорядне. Головне, що хто б не був, він уже представляє державу на саміті миру.

Якщо приїде державний секретар США Ентоні Блінкен, це також буде успіхом і дипломатичною перемогою. Однак прагнути до того, щоб прибув сам президент, важливо, адже це саміт, який передбачає зустріч на найвищому рівні.

Залишається певна інтрига. Можливо, тут американська дипломатія діє правильно. Можливо, буде сюрприз і президент США візьме безпосередню участь у саміті.

Читайте також: Індія приїде, Китай — не визначився: чому для України важливо зібрати якомога більше лідерів на Саміті миру (ВІДЕО)

Прямий ефір