Україна готується до Глобального саміту миру у Швейцарії, щоб створити чітку позицію щодо справедливого закінчення війни. Про це заявив президент України Володимир Зеленський. Раніше уряд Швейцарії вже анонсував дату проведення міжнародної конференції. Зустріч відбудеться 15-16 червня на курорті Бюргеншток недалеко від Люцерна. В основу зустрічі міжнародних лідерів ляже представлена президентом України восени 2022 року формула миру, інформує FREEДОМ.
Ще в листопаді 2022 року президент Володимир Зеленський запропонував світовій громадськості українське бачення формули миру, щоб зупинити повномасштабну війну Росії проти України. А в січні 2024 року Швейцарія та Україна почали підготовку до проведення Глобального саміту миру, на якому обговорюватимуть запропоновану формулу.
“Говорив із президентом Швейцарії, і це — продовження нашої консолідації міжнародної спільноти. Кожен лідер, кожна держава, які прагнуть, щоб російська агресія завершилася справді справедливим миром, можуть долучитися до наших глобальних зусиль — до першого саміту миру, який у червні має відбутися у Швейцарії. Готуємо саміт, готуємо конкретні його результати — чітку позицію світу щодо справедливого закінчення цієї війни”, — заявив Зеленський.
У найближчі кілька днів уряд Швейцарії має намір розіслати запрошення на саміт миру понад 100 країнам — зокрема й країні-агресору.
У Москві вже заявили, що брати участь у саміті не планують. Водночас Володимир Зеленський в інтерв’ю видавничій групі Axel Springer SE заявив, що присутність Росії необов’язкова.
“Звичайно, деякі сторони переговорів, деякі представники континентів представлять цей план російським представникам. Але тільки після того, як ми прийдемо до спільної думки, сформуємо спільну погляду країн, які дійсно хочуть миру. Не просто розмов, а справжнього миру”,— наголосив лідер України.
У Брюсселі привітали оголошення уряду Швейцарії про організацію мирної конференції в червні 2024 року.
“Ми вітаємо оголошення Швейцарії про дати конференції високого рівня миру в Україні. Європейський Союз та його країни-члени продовжуватимуть активні міжнародні зусилля задля забезпечення можливої ширшої підтримки для всеосяжного, справедливого та тривалого миру в Україні, ключових принципів та завдань української формули миру, з огляду на майбутній Глобальний саміт миру”, — запевнила прессекретарка зовнішньополітичної служби ЄС Набіла Массралі.
Конкретним результатом саміту, на думку української сторони, має стати чітка позиція світу щодо того, як має закінчитися війна.
“Завдання України полягає в тому, щоб домогтися справедливого, тривалого і стійкого миру на основі, перш за все, статуту ООН і міжнародного законодавства. Також Україна наполягає на тому, що в основу роботи саміту буде покладено ту саму формулу миру, де містяться не тільки пункти завершення війни Росії проти України, а й ядерна, продовольча безпека та інше. Тому Україна сподівається, що буде забезпечено такий перебіг війни, який дасть змогу, по-перше, встановити мир і, по-друге, розібратися з тим, як країна-агресор компенсуватиме збитки і відповідатиме за воєнні злочини”, — пояснює директор Інституту соціально-політичного проєктування “Діалог” Андрій Миселюк.
На тлі масованих обстрілів цивільної інфраструктури Росією та посиленої мобілізації в країні-агресорі, експерти впевнені, на Глобальному саміті миру порушуватимуть питання постачання необхідного озброєння для України.
“Мир потрібен. Але для того, щоб можна було переходити до нього в предметному плані, необхідні серйозні поставки озброєння. Тому, звісно, це питання порушуватимуть, хоча б виходячи з того, що Росія виступала за так звану “демілітаризацію” України, а Україна і союзники вже зрозуміли, що без великої кількості озброєння протистояти такого роду агресивним нападам просто неможливо”, — наголошує Андрій Миселюк.
Глобальний саміт миру відбудеться 15-16 червня у Швейцарії. Відомо, що в ньому візьмуть участь країни — члени Європейського Союзу та “Великої сімки” (G7).
Читайте також: Гарантії безпеки та посилення українського ППО: лідери 12 країн ЄС обговорили підтримку України на саміті Тримор’я (ВІДЕО)
Раніше політолог Володимир Фесенко зазначив, що ситуація з участю в Глобальному саміті миру Китаю є найскладнішою, зокрема через тісні відносини між Пекіном і Москвою.