Україна 69 років у ЮНЕСКО: що дає членство під час війни — розбір (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Міністерство культури та інформаційної політики України розширило перелік нематеріальної спадщини України. До нього включили серед іншого приготування голубців, плетіння з рогозу та традиційне вівчарство. Усе це тепер підпадає під дію Конвенції ЮНЕСКО (UNESCO), повідомляє FREEДОМ.

Серед цілей російської армії в Україні — музеї, бібліотеки, пам’ятники, церкви та історичні будівлі. ЮНЕСКО оновило список культурних об’єктів, пошкоджених або зруйнованих через бойові дії. Тепер у ньому 236 об’єктів у 13 областях країни.

Запобігати російським обстрілам і полегшити відновлення цінностей може статус всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Надбанням усього людства організація визнала 8 об’єктів в Україні: храми, резиденції, стародавні ліси. Останнім статус всесвітньої спадщини ЮНЕСКО отримав історичний центр Одеси. В Організації визнали, що він перебуває під загрозою.

“Що це дає з точки зору практичної? Доступ до фонду всесвітньої спадщини — це гроші. Щорічно це мільйони доларів, які виділяються на фонд для захисту тих чи інших об’єктів. Однозначно, коли сьогодні Україна потерпає від війни і в нас є дуже багато об’єктів, які потребуватимуть реконструкції, допомоги у відновленні, і які є в цьому списку. Однозначно, Україна користуватиметься цим механізмом”, — пояснила голова Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Еміне Джапарова.

Один з об’єктів всесвітньої матеріальної спадщини ЮНЕСКО в Україні — Херсонес Таврійський та його хора перебувають у тимчасово окупованому Росією Криму. Прикриваючись “модернізацією” та “благоустроєм” античного міста, росіяни знищують пам’ятку. У заповідній зоні встановили трибуни для глядачів, багатовікові дороги вкрили сучасною тротуарною плиткою, а археологічні розкопки, що скоріше нагадують риття колодязів чи каналізаційних траншей, проводять не шпателем і пензлем, а екскаватором.

Не краща ситуація і в Ханському палаці в Бахчисараї. Це вже об’єкт національної спадщини України. Заміна старовинної черепиці на іспанську, знесення автентичного перекриття даху, сучасні шпаклівка та фарба на фасаді. Таке варварство окупанти називають “реконструкцією”. Ситуацію на півострові ЮНЕСКО моніторить від перших днів окупації.

“Формується місія відповідна, вона приїздить до України. Відбувається зустріч дуже широкого кола офіційних посадовців, експертів, тобто усіх тих, хто в полі володіє інформацією. Знову ж таки, держава обмежена, міжнародна спільнота обмежена, ми не маємо прямого доступу до Криму, тому що кожен злочинець хоче приховати свої злочини. Але у нас є дуже сильне експертне середовище і громадянське суспільство. Вони витягують інформацію через людей, які досі в Криму. Це дуже хоробрі люди, які передають нам дані, фотографії, докази”, — повідомила Джапарова.

Крім захисту природних і рукотворних цінностей, ЮНЕСКО складає список всесвітньої нематеріальної спадщини. Від 2022 року в ньому є і культура приготування борщу. В українському Мінкульті сподіваються, що до борщу незабаром приєднаються голубці та писанки.

ЮНЕСКО сприяє не тільки захисту культурних цінностей, а й розвитку науки та навчання. Організація передає планшети та ноутбуки для українських шкіл і виділяє гроші на підтримку освіти. Але головна перевага членства в ЮНЕСКО — це увага світу до проблем країни, кажуть експерти.

“Для нас насамперед ЮНЕСКО важливе для того, щоб привертати увагу інших країн, інших народів, світу, світової туристичної громадськості, світової взагалі громадськості, насамперед, тому що зараз не до туризму, світових політиків до унікальної культурної значущості України, до самобутності України тощо. І з цієї точки зору нам важливо використовувати будь-які інструменти”, — коментує науковий співробітник Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Палій.

Українська РСР стала постійним членом Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури 12 травня 1954 року. А від 1962 року діє постійне представництво держави в Парижі. Сьогодні українські дипломати працюють над тим, щоб і в Україні з’явився офіс ЮНЕСКО.

Читайте також: Верифіковано понад 500 злочинів РФ проти культурної спадщини України, — заступниця голови Мінкульту

Прямий ефір