У тому, як зумовлена зовнішньополітична позиція Угорщини, наявні ідеологічні, фінансові та політичні інтереси Будапешта. Насамперед це — побудова Віктором Орбаном авторитарного режиму в країні. Про це сьогодні, 3 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, конфліктолог-міжнародник, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень Григорій Перепелиця.
“Що, ми бачимо, дуже подобається угорцям. Вони пам’ятають режим Хорті, профашистський режим. І зрозуміло, що такі ультранаціоналістичні, навіть нацистські наративи збереглися в історичній пам’яті угорців. Плюс дуже важливий фактор — тріанонський синдром. Коли внаслідок переділу Європи після закінчення Першої світової війни в них залишилося від Австро-Угорської імперії одна третина території. І частина населення угорців залишилася на території Трансільванії (Румунія), у Словаччині та Закарпатті”, — сказав він.
За словами політолога, Ялтинсько-Потсдамська система міжнародних відносин, яка існувала в період Холодної війни, жодних не давала Угорщині шансів на повернення цих територій, як вони вважають етнічних. Хоча на Закарпатті проживає угорців трохи більше ніж 10% від усього населення регіону, але це Будапешт не бентежить, як видно.
“І цей авторитарний режим Орбана штовхає її до Кремля. Ба більше, до такої антизахідної коаліції, яку очолює Китай, Росія, Північна Корея. Згадаймо нещодавній візит Орбана в Пекін на форум “Один пояс — один шлях”, він чітко фіксує, що він не на боці європейського західного блоку, хоча туди і входить, а на боці антизахідного блоку. Тому це дуже сильні ідеологічні наративи, які взагалі суперечать абсолютним нормам демократії. Те, що ми називаємо європейськими цінностями. Плюс це підкріплюється великими фінансовими вливаннями тіньовими в уряд Орбана, в енергоресурси (вони купують російську нафту). Плюс ще бере своїм шантажем бюджет Євросоюзу. І таким чином він вигодовує ці авторитарні тенденції серед населення Угорщини, тому воно і голосує за цю партію”, — каже Перепелиця.
Ба більше, акцентував політолог, це призвело до того, що фактично Угорщина стала “троянським конем” у Європейському Союзі.
“Вона своїм шантажем розвалює Євросоюз. Це теж результат гібридної війни, яку веде Росія проти країн Заходу і проти Європи. Потужна пропаганда, дуже продумана, разом із дезінформаційними наративами створює таке тло, яке і робить цю країну “троянським конем” у європейських структурах. Зараз як результат цієї гібридної інформаційної війни бачимо ту саму ситуацію, ті самі тенденції у Словаччині. І проросійський кандидат, який обраний у Голландії в результаті виборів. І це все підриває Європейський Союз зсередини досить серйозно. Таким чином, ця гібридна війна, яку веде Росія проти Заходу і проти Європи, має свої плоди і ці плоди їсть Орбан і угорці”, — висловив думку конфліктолог-міжнародник.
І також, серед іншого, заповітна мрія повернути українське Закарпаття до складу Угорщини.
“Військовим шляхом вони поки що не можуть, але Путін їм обіцяє: “Якщо Україна впаде, то ви заберете Закарпаття”. І це гріє і угорців, і Орбана. Тому це і визначає таку поведінку Угорщини”, — підсумував Григорій Перепелиця.
Читайте також: Угорщину і Росію ріднить тріанонський синдром, — конфліктолог-міжнародник
Нагадаємо, член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Олексій Гончеренко висловив думку, що Україна має дуже хороші перспективи для вступу до Європейського Союзу. Але перешкодою на шляху може стати позиція прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.