Угорщина при зближенні з Китаєм уже проявляє себе як противник Сполучених Штатів Америки. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
Він наголосив, що загравання з Китаєм — це вже не те, що робила раніше Угорщина в контексті якогось свого протистояння, наприклад, Єврокомісії. Божко зазначив, що керівництво Угорщини протистояло керівництву Європейського Союзу з багатьох питань, через якісь аспекти, домагаючись, наприклад, розблокування рішень про фінансування Угорщини з фондів ЄС.
Він нагадав, що подібний спекулятивний сценарій реалізовувався на момент блокування фінансів Євросоюзу для Угорщини, коли обговорювали можливість візиту міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто в обкладений санкціями Іран.
“Їм вдалося частково відкотити це рішення завдяки такому хитрому дипломатичному маневру, мовляв, ми зараз до Ірану метнемося. Але в цій ситуації я б сказав, що становище дещо інше, тому що основним опонентом США є зараз Китай, й основним опонентом Китаю є США. Не Європейський Союз, на який Угорщина нібито хоче якось вплинути. І тому це вже серйозна заявка на те, що Угорщина, навіть як такий собі спекулянт, не мислить себе, можливо, повноцінно на боці Заходу. Під загрозою існування можливого якогось великого міжнародного конфлікту, наприклад, війни за Тайвань, Угорщина починає проявляти себе як, скажімо так, не просто країна-євроскептик, а як країна, що перебуває на боці противника”, — сказав Божко.
Голова Центру політичних досліджень “Доктрина” наголосив, що таке загравання Угорщини з Китаєм можна розглядати як удар по національних інтересах США та по глобальній безпеці в тому розрізі, як її бачать Сполучені Штати.
“Тому, як на мене, це досить тривожний і для американського керівництва сигнал. І те, що, приміром, угорці не пустили навіть республіканців, щоб із ними поспілкуватися… Ми розуміємо, з керівництвом Демократичної партії в них там певний ціннісний, політичний конфлікт. Але ж вони не пустили навіть конгресменів-республіканців. І це доволі показовий момент, який нам може говорити про те, що Угорщина справді може все глибше та глибше таємно координувати свої дії з Російською Федерацією і Китаєм на міжнародній арені”, — вважає Божко.
Він звернув увагу, що Угорщина є членом і Євросоюзу, і НАТО, й може вести “підривні дії”. Так, уже зараз із проблемою зіткнулася Швеція, вступ якої до Північноатлантичного альянсу гальмує Угорщина.
“Ми розуміємо, що прийняття Швеції в НАТО відповідає повністю колективним інтересам Заходу. Воно вигідне не тільки Єврокомісії, і не Парижу, Берліну, воно тією самою мірою вигідне Британії та Сполученим Штатам, які, скажімо так, мають зі Швецією доволі тісні військові та політичні взаємовідносини. Те, що Угорщина блокує ці рішення, те, що Угорщина зараз себе проявляє в такий спосіб, говорить нам скоріше про те, що вона готова більш відкрито діяти вже як не просто така внутрішня опозиція ЄС, а от саме як інструмент зовнішнього гальмування різноманітних політичних ініціатив всередині Заходу. Угорщина готова більш показово кооперуватися з Китаєм і, як наслідок, з Росією”, — сказав Божко.
На його думку, протистояння переходить у більш активну фазу, коли Угорщина вже публічно діє в ситуаціях, де “маска євроскептицизму для неї виявляється малою”.
“Її підривні дії зараз складно обґрунтувати якимись іншими підставами щодо Швеції, щодо незгоди зустрітися з американськими політиками, складно чимось обґрунтувати, окрім як таємним союзом із ворогами Заходу”, — наголосив Божко.
Читайте також: ЄС має знайти інструменти і зупинити орбанізацію Європи, — депутат Європарламенту
Нагадаємо, Китай запропонував Угорщині підтримку в питаннях безпеки. Ідею “поглибити зв’язки” озвучив міністр громадської безпеки КНР Ван Сяохун, який днями побував у Будапешті та зустрівся з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Як пишуть західні ЗМІ, “пакт про безпеку з Угорщиною” являє собою дипломатичну перемогу Китаю в ЄС”.