Угорщина підтримала так званий “мирний план” Китаю для завершення війни Росії проти України. Про це заявив прем’єр-міністр країни Віктор Орбан за підсумками зустрічі з головою КНР Сі Цзіньпіном у Будапешті, тоді як Швейцарія готується до проведення червневого Глобального саміту миру. За словами глави швейцарського МЗС, його країна офіційно запросила Китай приєднатися до переговорів, інформує FREEДОМ.
Під час шестиденного європейського турне глава КНР Сі Цзіньпін заявив, що Пекін виступає за переговори і підтримує мирну конференцію, яка об’єднає всі сторони і буде визнана Україною і Росією.
Як зазначили західні аналітики, така позиція не дуже відрізняється від так званого “китайського мирного плану”, який оприлюднили в лютому 2023-го. Зокрема, у ньому — критика антиросійських санкцій. А також йдеться про відновлення переговорів між Україною та Росією.
При цьому в Китаї також заявляють про повагу до суверенітету всіх країн, і не допускають застосування ядерної зброї. Цей план підтримав Будапешт, про що заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час зустрічі з лідером КНР.
“Угорщина закликає до негайного припинення вогню і мирних переговорів, і ми підтримуємо всі міжнародні зусилля з досягнення миру, і тому ми за китайську мирну ініціативу, представлену головою КНР Сі Цзіньпіном”, — заявив Орбан.
Він єдиний європейський політик, який висловився за “китайський мирний план”.
Водночас 8 травня під час телефонних переговорів президент України Володимир Зеленський запросив Орбана на Глобальний саміт миру до Швейцарії.
“У мене була тривала і ґрунтовна розмова з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Запросив його на саміт миру. Позиція Угорщини важлива для нас з погляду наближення миру і нашої спільної регіональної безпеки”, — написав Зеленський у соцмережі Х.
Як пише Euractiv, на думку низки західних дипломатів, важливо, щоб Пекін, найважливіший союзник Москви, взяв участь у Глобальному саміті миру. Водночас у Брюсселі сподіваються, що у зв’язку з поїздкою голови КНР Сі Цзіньпіна до Європи, зможуть переконати Пекін у тому, що в його інтересах відігравати активнішу роль у припиненні війни в Україні.
“Це європейське турне якраз і покликане для того, щоб зміцнити відносини між Європою і Китаєм. І, з іншого боку, просунути так звані мирні ініціативи. У будь-якому разі, там немає нічого чіткого порівняно, наприклад, з українським планом. Тобто в “китайському мирному плані” є підтримка суверенітету України, але там немає виходу: як досягти того, щоб Російська Федерація вивела свої війська”, — зазначив політолог Андрій Городницький.
У червні у Швейцарії відбудеться Глобальний мирний саміт. Головна мета заходу — затвердити український мирний план із 10 пунктів, запропонований президентом України Володимиром Зеленським.
Він передбачає, зокрема, виведення військ Росії з території країни, відновлення територіальної цілісності України, звільнення всіх військовополонених і депортованих, запобігання екоциду в Україні та покарання винних у воєнних злочинах.
На захід запрошено понад 160 країн з усіх континентів, крім Росії. Деякі аналітики припускають, у Китаю є вагомі як економічні, так і геополітичні причини для участі в саміті.
Читайте також: Лідери Ірландії, Молдови, Чехії, президенти Єврокомісії та Євроради підтвердили участь у Глобальному саміті миру
Нагадаємо, Україна продовжує підготовку до Глобального саміту миру в Швейцарії. Одна з головних його цілей — об’єднати коло країн, які готові своїми діями підтримувати справедливий мир і знаходити нові механізми для протистояння російській агресії.