Угорщина може спробувати накласти вето на початок перемовин про вступ України до ЄС, але є можливість це подолати, — Рейтерович

Віктор Орбан. Фото: ukrinform.ua

Остаточне рішення Європейського Союзу про початок перемовин з Україною про членство в ЄС буде позитивним. ЄС анонсував позитивне рішення. Якщо буде зроблено відкат назад, то це виглядатиме дуже погано для реноме Євросоюзу. Таку думку сьогодні, 22 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

“По-друге, я впевнений, що до грудня-січня всі формальні зобов’язання, які брала на себе Україна, будуть виконані. Тому в цьому плані ніхто не зможе висловити нам якусь претензію, що ми там щось не довели до логічного завершення”, — сказав він.

Водночас, уточнив політолог, на цьому шляху точно стане Угорщина, яка дуже активно використовує цей фактор і може спробувати накласти вето на початок цих перемовин.

“Але ми можемо в угорців вибити цей козир. Про те, як це зробити, говорив і президент, і Мішель — запровадити зміни до законодавства про мови та національні меншини. У принципі, розв’язати ті проблемні питання, з якими виступає Угорщина. Так, це будуть певні поступки Угорщині, це треба розуміти, бо угорці хочуть суттєво більше від України, ніж мають представники національних меншин на території Угорщини. Але ми можемо на це піти, і Україна представила вже дорожню карту, ми готові в тісній комунікації з Угорщиною це питання розв’язувати”, — каже Рейтерович.

За його словами, проблема в тому, що після представлення цієї дорожньої карти і старту спільної роботи, потім це все було поставлено на паузу, і за збігом обставин, випадковим чи ні, Угорщина отримала письмові гарантії від РФ щодо будівництва атомних електростанцій за гроші Росії, приблизно 12 млрд євро, які розтягнуті на 10 років.

“Цікавий дуже збіг, тому є момент: Орбан зараз інтереси Угорщини відстоює чи просто виконує якісь завдання, які йому Путін намалював? Але є можливість подолати цей опір Угорщини в тому плані, що кількість грошей, які Угорщина отримує від Євросоюзу, не йде ні в яке порівняння з тими грошима, які Угорщина може потенційно отримати від Росії. Якщо вони й далі почнуть уже просто блокувати розмови про вступ України без будь-яких підстав для цього, я думаю, цей механізм буде ввімкнено, і Орбана можна буде переконати”, — каже Рейтерович.

Політолог уточнив, що від України залежить, як швидко буде внесено всі необхідні зміни, а далі європейські дипломати шукатимуть можливості, щоб отримати одностайне рішення і запустити процес інтеграції України в ЄС.

“Так звані консультації, які Орбан намагається провести в себе з приводу вступу України до ЄС — відверто маніпулятивні, з відверто маніпулятивними питаннями, не матимуть жодного впливу на європейців, тому що вони прекрасно знають, який відсоток населення бере участь у цих консультаціях Угорщини — трохи понад 10-12% населення можуть поставити закарлючку. За великим рахунком, угорцям немає жодної справи на такі опитування, і це навряд чи можна використати як якийсь фактор для блокування початку перемовин про вступ України до Європейського Союзу”, — резюмував Ігор Рейтерович.

Читайте також: Орбан усе більше пробиває дно, — Буряченко про переобрання лідером правлячої партії Угорщини

Нагадаємо, напередодні у Києві побував президент Європейської Ради Шарль Мішель. Він пообіцяв зробити все можливе, щоб Україна і Молдова до кінця року отримали рішення про початок перемовин про вступ до ЄС. Напередодні президент України Володимир Зеленський сказав, що відсутність рішення про початок таких перемовин стала б перемогою Кремля: “Дуже хотілося б, щоб ми не грали на руку Росії. Якщо не буде об’єднання Європи навколо такого важливого рішення, то після такого можуть ламатися й інші рішення про допомогу Україні”.

Читайте також: Шантаж заради преференцій: чому Орбан проти членства України в ЄС — думки експертів

Прямий ефір