Угорщина має намір залишатися частиною ЄС і НАТО, щоб спекулювати на своєму становищі й продавати рішення РФ та Китаю, — Божко

Ярослав Божко. Скриншот: uatv.ua

Угорщина хоче спекулювати на своєму політичному становищі як частина Європейського Союзу й НАТО, продаючи якісь свої рішення Китаю та Росії. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

“Історія ж не в тому, що Угорщина хоче вийти з НАТО, Угорщина не хоче нізвідки виходити, Угорщина хоче отримувати гроші з фондів ЄС, Угорщина хоче отримувати ті оборонні спроможності, які їй дає НАТО. Однак, водночас, вона хоче спекулювати й на своєму політичному становищі як частина НАТО та як частина ЄС, продаючи якісь свої рішення таким зовнішнім товаришам як Китай і Росія. Мовляв, давайте ми під виглядом угорських інтересів трохи пролобіюємо ваші в обмін на якісь там питання”, — сказав він.

Божко нагадав, що Угорщина є учасницею такої серйозної з геополітичного погляду ініціативи Китаю як Новий шовковий шлях.

“Це дуже показово, тому що серед членів НАТО, наскільки я пам’ятаю, крім Угорщини, більше учасників у цій глобальній геополітичній стратегії Китаю немає. І це дуже серйозний показник, що Угорщина там справді залучена, тому що це якоюсь мірою вказує на те, що існує певна китайська “фінансова голка” для Угорщини”, — зазначив голова Центру політичних досліджень “Доктрина”.

Він прогнозує, що реагування Заходу в цьому випадку буде радше гібридним, імовірно, з’являться більш жорсткі механізми консолідації всередині ЄС проти прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Наприклад, можлива відмова від співпраці із політичною силою Орбана на міжнародному рівні з боку інших консервативних сил.

“Якщо Угорщина буде проявляти себе неконструктивно, будуть шукатися такі ось більш непублічні методи перекриття кисню. Знову ж таки, можливо, тоді й сформується чіткіший консенсус щодо відмови від фінансування Угорщини з фондів ЄС та можливе скорочення програм НАТО для Угорщини, тому що це найперше та найбезпосередніше, те, що може реалізувати європейське керівництво та керівництво НАТО в односторонньому порядку. Я б не говорив зараз про виключення, тому що західні політики все одно думають про перспективу. Вони розуміють, що нинішній курс Угорщини не вічний. Орбан не вічний, а рішення про прийняття або виключення з НАТО — це щось справді таке стратегічне, що може мати потім негативний вплив”, — вважає Божко.

Через це він поки що виключає, що робитимуться спроби вигнати Угорщину з ЄС і НАТО, але вважає, що відбуватиметься пошук дисциплінарних механізмів щодо зміни її поведінки.

Читайте також: Угорщина перешкоджає членству Швеції в НАТО: які цілі переслідує Орбан (ВІДЕО)

Раніше Божко висловив думку, що Угорщина, зближуючись із Китаєм, уже проявляє себе як противник Сполучених Штатів Америки.

Прямий ефір