Угорщина перешкоджає членству Швеції в НАТО: які цілі переслідує Орбан (ВІДЕО)

Віктор Орбан. Фото: ap.org

Партія Віктора Орбана “Фідес” бойкотувала голосування за вступ Швеції до НАТО. Депутати наполягають на візиті шведського прем’єр-міністра Ульфа Крісстерссона до Будапешта перед ратифікацією документа. Раніше така ж пропозиція надійшла від глави угорського уряду. Але Стокгольм її відхилив, інформує FREEДОМ.

Угорщина — єдина країна-член НАТО, яка не ратифікувала заявку на вступ Швеції до Альянсу. 5 лютого 2024 року на прохання опозиційних партій депутати парламенту зібралися для голосування. Проте провладна партія “Фідес”, яка має більшість голосів, бойкотує засідання.

“Затримка Орбаном вступу Швеції до НАТО — це не просто помилка, а гріх. Ніхто не вірить, що депутати від урядової партії мають право голосу щодо цього питання. Орбан відповідає особисто. Він хоче догодити Путіну і тим самим порушити єдність НАТО”, — каже депутат від опозиційної партії “Демократичний альянс” Агнеш Вадаї.

Через те, що засідання було зірвано, наступне голосування за ратифікацію документа про вступ Швеції до НАТО відбудеться не раніше 26 лютого 2024 року, коли парламент повернеться із зимових канікул. Депутати партії Орбана заявили, що до ратифікації заявки Швеції чекають на візит прем’єр-міністра Ульфа Крістерссона до Будапешта.

“Якщо для шведів це важливо, то вони, очевидно, приїдуть до Будапешта, або, принаймні, зроблять кроки, які призведуть до того, що угорські депутати проголосують за приєднання Швеції до Альянсу з добрим серцем”, — заявив глава канцелярії прем’єр-міністра Угорщини Гергей Гуйяш.

Як зазначають експерти, Орбан таким чином привертає до себе увагу, що він політик, на якого треба зважати.

“Що це країна, з якою треба рахуватися, що просто так він підпису ставити не буде, що він хоче натомість щось отримати. Він намагається грати у велику політику. Незважаючи на те, що країна є однією з небагатьох дотаційною, отримує дотації з ЄС. Ну, ось він намагається грати у велику політику”, — заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

За спробою проголосувати за ратифікацію заявки про вступ Швеції до НАТО спостерігали посли країн-учасниць Альянсу. Зокрема, у парламенті були присутні посли Польщі, Данії та США.

“Вступ Швеції до НАТО — це питання, яке безпосередньо зачіпає національну безпеку США та впливає на безпеку нашого Альянсу загалом. Ми уважно стежитимемо за розвитком подій, і сподіватимемося, що Угорщина діятиме оперативно”, — каже посол США в Угорщині Девід Прессман.

Якщо Будапешт не схвалить вступ Швеції до Альянсу, то ризикує остаточно зіпсувати відносини з Вашингтоном, попереджає сенатор Бен Кардін. Втім, експерти припускають, що Орбан вже не розраховує домовитися з адміністрацією Байдена. Він сподівається, що до Білого дому повернеться Дональд Трамп.

“Орбан розраховує на перспективу, він бачить, що тут у короткостроковій перспективі він якісь питання програв, змушений зробити крок назад, але у стратегічній перспективі він думає не лише покращити позиції, але й спробувати розгорнути безпекову політику Європи і з інших питань у тому напрямі, як він бачить. Ну, а цей напрям ми знаємо, це промосковський напрям”, — сказав Руслан Осипенко.

Після того, як Росія розв’язала повномасштабну війну проти України, Швеція та Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО. Гельсінкі приєднався до Північноатлантичного альянсу в квітні 2023 року. А ратифікацію заявки Стокгольму затягувала Туреччина, тепер це робить Угорщина.

Прямий ефір