Учителі пишуть на учнів, учні — на вчителів, матері — на дочок: феномен доносів у РФ пояснила російська журналістка

Доноси у РФ. Карикатура: Сергій Йолкін

У Росії практика доносів набула катастрофічного характеру, тільки за перші пів року 2022 року росіяни написали один на одного 145 тисяч доносів. Доносять на рідних, колег, знайомих. Часто це стає способом помсти. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла журналістка російського опозиційного проєкту “Можем объяснить” Жанна Ульянова.

Вона зазначила, що доноси — звична практика для Росії, але з початком повномасштабної війни вона набула найбільш масового характеру.

“По-перше, це спадщина Радянського Союзу, цього страху, терору. По-друге, доносительство ніколи не припинялося в Росії. Так, воно було трохи меншим за останні 20 років, але воно було. Донос використовували в багатьох кримінальних справах проти опозиціонерів, журналістів. Зараз же, після початку повномасштабної війни, люди стали доносити один на одного, на свої сім’ї. Свіжої статистики немає, але відомо, що тільки за перші пів року війни росіяни написали 145 тисяч доносів один на одного, це за даними “Роскомнадзора” за перші пів року 2022 року. Зараз ми не знаємо точної цифри, але судячи з того, що щодня з’являються новини про те, що хтось написав донос на свого колегу, вчителі пишуть на учнів, учні пишуть на вчителів, матері пишуть на своїх доньок… Нещодавній випадок: мама донесла на свою доньку після сварки з приводу України. Таких випадків стає дедалі більше і більше”, — сказала Ульянова.

Вона пов’язує поширення доносительства, по-перше, з дією пропаганди.

“На російських держканалах це не називають доносами, про це говорять як про пильність. Тобто підносять це як необхідність шукати і виявляти внутрішнього ворога. Це як Павлик Морозов доніс на свого батька, і став піонером-героєм”, — пояснила журналістка.

По-друге, тут присутній психологічний момент.

“Нам це пояснювали психологи. Коли люди живуть у приниженні та постійному страху, вони шукають способу долучитися до якоїсь сильної руки або до чогось великого і великого. Ось вони знаходять своє вираження в доносах”, — продовжила вона.

При цьому поліція і слідчі органи не завжди дають доносам хід.

“Наприклад, одна жінка 144 доноси за останні кілька місяців. І всі ці доноси не були використані. Але доноси, які стосуються “дискредитації армії”, державної зради, слідчі органи зараз активно використовують для порушення кримінальних справ. Зараз практично всі справи за статтею про “дискредитацію росармії” засновані на таких доносах”, — констатувала журналістка.

Читайте також: Епідемія доносів: як руйнуються соціальні зв’язки в сучасній Росії (ВІДЕО)

Прямий ефір