Участь країн глобального Півдня у саміті G7 сигналізує про побоювання Заходу щодо “авторитарного клубу” — пояснення експерта

G7. Ілюстрація: gettyimages.com

На зустріч глав “Великої сімки” (G7) в Італії запрошено лідерів понад десятка країн глобального Півдня, зокрема Алжиру, Аргентини, Бразилії, Індії, Кенії, Мавританії, Саудівської Аравії, ПАР, Об’єднаних Арабських Еміратів. Це — ілюстрація тієї боротьби, яка йде за ці держави між демократичним світом та “клубом глобальних автократій”. Таку думку в ефірі FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

“Так чи інакше за ці держави ведеться певна боротьба між країнами Заходу та країнами, скажімо так, КНР, Росією, Іраном, Північною Кореєю, тобто клубом глобальних автократій. Тому певною мірою G7 необхідно час від часу підтягувати цих гравців глобального Півдня, доводити до них ситуацію, укладати взаємні договори, щоб утримувати їх якнайдалі від цього авторитарного клубу… Попередній саміт “Великої двадцятки” (G20) в Індії також зібрав кілька держав, які у “Великій двадцятці” не представлені. Але ми розуміємо, що зараз триває велика боротьба за Африку та за Південну Америку. Це ті регіони, в яких можуть змінюватися уряди, відбуватися державні перевороти, які зазвичай спонсоруються ззовні або пов’язані з гравцями цих глобальних автократій. Тому, очевидно, це такий сигнал про побоювання Заходу щодо цієї можливої тенденції”, — вважає гість ефіру.

Водночас він наголосив, що участь країн глобального Півдня у саміті G7 має аж ніяк не лише символічне, а й цілком прикладне значення.

“Майданчики типу G7 — це завжди водночас і про гроші, і про торгові договори. І тому держави у цих усіх речах беруть участь. Тому що на найвищому рівні реалістично дуже часто одержати поступ за тими аспектами, які гальмувалися на нижчому рівні. Отримати якісь нові угоди, отримати знову ж таки можливості для свого експорту, для якихось двосторонніх контактів довгострокових. G7 — це лише майданчик і лише привід. І адженда G7 ніколи не охоплює все те, що безпосередньо часто обговорюється там між, наприклад, будь-якими двома країнами, які зійшлися в кулуарах”, — пояснив Ярослав Божко.

Читайте також: Особливий формат G7 — глобальна зустріч, яка об’єднує різні частини світу, — Зеленський на саміті “Групи семи” (ВІДЕО)

Нагадаємо, саміт G7 (“Групи семи”) стартував у регіоні Апулія на півдні Італії у четвер, 13 червня. Саме ця країна головує в об’єднанні. Зустріч представників G7 проходитиме до 15 червня. На порядку денному — підтримка України у війні, що розв’язана Росією, енергетична та економічна безпека, питання міграції, відносини з Китаєм, а також бойові дії на Близькому Сході. Крім того, серед тем — діалог з Африкою, стабільність в Індо-Тихоокеанському регіоні, зміна клімату, розвиток штучного інтелекту та інші глобальні виклики. На саміт прибули не лише лідери країн та урядів “Великої сімки”, а й керівництво ЄС. Спеціальними гостями стали президенти низки країн, зокрема України.

Прямий ефір