Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель закликав країни ЄС переглянути стратегію взаємодії з Китаєм через зростання його впливу у світі. Про це пише газета Financial Times. Європейський політик підкреслює, що багато країн, що розвиваються, розглядають Китай як противагу Заходу. У зв’язку з цим Боррель закликає країни Євросоюзу до пошуку нового підходу до взаємодії з Пекіном, який би відповідав націоналізму Китаю і посиленню його конкуренції зі США, що зростають, повідомляє FREEДОМ.
Євросоюз у відносинах з Китаєм досі дотримувався балансу між трьома категоріями: партнер, конкурент і суперник. Але у зв’язку з більш агресивною зовнішньою політикою Пекіна в Брюсселі мають намір скоригувати чинну стратегію — тепер більший пріоритет віддаватиметься суперництву. Як пише Financial Times, лист із відповідною пропозицією главам МЗС країн ЄС надіслав глава європейської дипломатії.
“Китайські амбіції явно спрямовані на побудову нового світопорядку з Китаєм у центрі. Поразка Росії в Україні не зірве траєкторію Китаю. Китай зуміє отримати з цього геополітичну перевагу”, —цитує Борреля Financial Times.
“Сам факт розмов про те, що потрібно посилити стратегію, — це справді дуже серйозний сигнал для Пекіна, на який він має відреагувати і, власне, вже ухвалити рішення, як йому далі діяти на міжнародній арені”, — коментує кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Головною причиною перегляду Євросоюзом відносин із Китаєм стала проросійсько-нейтральна, як висловився Боррель, позиція Піднебесної щодо вторгнення Росії до України. Пекін у цьому питанні навмисно протиставляє себе Заходу, що робить його геополітичним центром для тих країн, які неохоче підтримують санкції проти Росії або незадоволені світопорядком, що склався.
“І у Китаю зараз ось ця карта шантажу не тільки Європейського Союзу, а й Заходу колективного. Щодо можливості ще більш поглибленого з РФ співробітництва, можливо, навіть у військовій сфері, цю карту, цей шантаж Китай поки що використовує як один із найсерйозніших інструментів впливу на західних партнерів”, — каже кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Богдан Ференс.
Водночас Європейський Союз — один із головних торговельних партнерів Китаю — дає зрозуміти Пекіну, що економічна співпраця можлива лише в тому разі, якщо китайська політика буде прогнозованою та конструктивною. Таким чином у Брюсселі намагаються притримати Китай від різких кроків у бік Росії, зазначають експерти.
“Якщо Китай поводитиметься агресивніше, якщо співпраця з Росією посилюватиметься і буде, наприклад, якась інформація, що Китай постачає озброєння до Росії, це напряму впливатиме на відносини з Європейським Союзом. І тоді вони точно не вестимуть партнерства з Китаєм, а скоріше за все, конфронтація посилюватиметься”, — зазначає Ференс.
Розробляти “обережну” стратегію відносин із Китаєм, у Євросоюзі почнуть наступного місяця. Однак дискусії стартують раніше: необхідно врахувати інтерес усіх 27 країн-учасниць ЄС. Адже рішення ухвалюватимуть консенсусом, а нова стратегія стане магістральною для кожного національного уряду.
Читайте також: Відносини Європи та Китаю: підсумки зустрічі міністрів закордонних справ Європейського Союзу в огляді Мацуки (ВІДЕО)
Нагадаємо, експерт із міжнародних відносин, народний депутат України VI скликання Євген Добряк висловив думку, що Китай має докласти максимум зусиль, щоб РФ вивела свої війська з України на кордони 1991 року. Після розмови глави КНР Сі Цзіньпіна і президента України Володимира Зеленського такий результат став більш імовірним.