Європейський Союз остаточно затвердив 15-й пакет санкцій щодо Росії. Новий пакет санкцій — третій за 2024 рік — покликаний протидіяти обходу Росією введених раніше обмежень та послабити військово-промисловий комплекс країни-агресора, повідомляє FREEДОМ.
У списку 54 людини та 30 організацій. Серед них — російська військова частина, відповідальна за ракетний удар по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві, керівники енергетичного сектору РФ й особи, причетні до незаконної депортації українських дітей та поширення пропаганди.
“Цей пакет санкцій є частиною нашої відповіді, спрямованої на ослаблення російської військової машини та тих, хто сприяє цій війні, включно з китайськими компаніями. Це демонструє єдність держав-членів ЄС у нашій постійній підтримці України. Наша першочергова мета — поставити Україну в найсильніше з можливих становище”, — завила верховна представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.
15-м пакетом Брюссель запровадив експортні обмеження проти 32 компаній з Індії, Ірану, Сербії, ОАЕ та Китаю за постачання Росії товарів подвійного призначення — компонентів для безпілотників та мікроелектроніки. Йдеться про заборону на перетин кордонів, заморожування активів, заборону надавати економічні ресурси.
“Цей пакет — це перший безпрецедентний пакет, де реально запроваджено санкції проти постачальників комплектуючих для дронів, які використовує Російська Федерація для війни в Україні. Це принциповий момент, досить жорсткий, який не можна не відзначити”, — розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Крім того, нові санкції спрямовані на боротьбу з тіньовим флотом Росії. За допомогою сотень застарілих або дефектних танкерів, застрахованих тільки формально, РФ обходить цінову стелю на експорт сирої нафти. До чорного списку ЄС вніс 52 судна, які є частиною цього тіньового флоту. Загальна кількість підсанкційних суден досягла 79. Їм заборонено входити в порти країн Євросоюзу й отримувати послуги від європейських компаній.
“Спільним рішенням G7 був введений прайс-кеп — максимальна ціна на російську нафту, за якою на світовому ринку її можна продавати. Це 60 доларів за барель. Росія продає в Індію, в Китай, в Туреччину за цією ціною і не вище, але в Росії залишається дуже велика спокуса шляхом використання тіньового танкерного флоту продавати свою нафту дорожче, ніж встановлений прайс-кеп. Ось, власне, проти цих кораблів й страхових компаній, які страхують ці кораблі, і спрямований був 13-й, зараз 14-й та вже 15-й пакет санкцій”, — сказав Пендзин.
Затвердження 15-го пакету привітав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга та наголосив на тому, що тиск на російську економіку необхідно продовжувати.
“Слід продовжувати посилювати секторальні санкції проти російської металургії, енергетики та інших критично важливих сфер. Що нижчими будуть ціни на нафту та енергетичний прибуток РФ, то ближчим буде справедливий мир. Події в Сирії вкотре продемонстрували: Росія не така сильна, як здається. Вражаючий провал там свідчить, що Кремль може зазнавати поразки й відступати. Його можна та потрібно примусити до миру”, — сказав Сибіга на засіданні глав МЗС країн ЄС.
Робота над 16-м пакетом антиросійських санкцій уже розпочалася. Його, ймовірно, можуть пов’язати з третьою річницею з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Швеція вже збирає для нього інформацію про тіньовий флот, заявила міністерка закордонних справ країни Марія Мальмер Стенергард. Вона зазначила, що ці нафтові танкери загрожують екології Балтійського моря.
“Країни Балтії вкрай стурбовані тим, якими можуть бути потенційні наслідки появи цих кораблів у нашому регіоні. Тому ми постійно продовжуємо роботу над санкціями та вже надаємо інформацію для підготовки 16-го пакету, щоб накласти обмеження на ще більшу кількість суден”, — сказала Стенергард.
За подальше посилення обмежень виступив й новий глава МЗС Литви Кястутіс Будріс. Він закликав ввести санкції щодо російського скрапленого природного газу, відвантаження якого в портах Євросоюзу заборонено, але купівля — все ще ні.
Читайте також: Рада ЄС затвердила 15-й пакет санкцій — що увійшло до списку обмежень