У ЄС обговорять зняття санкцій із Сирії — які умови висувають Дамаску (ВІДЕО)

Сирія. Ілюстративне фото: ap.org

Міністри закордонних справ Євросоюзу зустрінуться наприкінці січня, щоб обговорити питання зняття санкцій із Сирії. Про це заявила верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас за підсумками переговорів у Саудівській Аравії. Європейські та близькосхідні дипломати обговорили, зокрема, майбутнє Сирії. За пом’якшення санкцій виступили Саудівська Аравія і Німеччина. Детальніше — в матеріалі журналістів FREEДОМ.

Будь-яке рішення Європи про ослаблення санкцій залежатиме від підходу нової сирійської адміністрації до управління країною, заявила Кая Каллас. І додала, що Дамаск повинен почати політичні реформи, а також долучити до цього процесу всі верстви суспільства. Зокрема й жінок.

“Санкції заважають розвитку країни. Візьмемо доступ до банківських послуг… Але, звісно, спочатку мають бути умови. Якщо ми бачимо, що події розвиваються в правильному напрямку, ми готові до наступних кроків. Але в нас також має бути запасна позиція. Якщо побачимо, що події розвиваються не в тому напрямку, як потрібно, ми зможемо відступити”, — акцентувала Каллас.

Нинішнє керівництво Сирії найближчим часом має намір ухвалити нову конституцію та організувати вибори. Однією з перших нову владу в Сирії підтримала Туреччина.

Глава МЗС країни Хакан Фідан зазначив, що Анкара допоможе Дамаску відновити відносини зі світом. Крім того, Туреччина готова допомогти Сирії в боротьбі з терористами та у відновленні стабільності.

“Ми бачимо, що сирійська адміністрація має програму дій, спрямовану на припинення окупації та тероризму, а також інші кроки, які вона зробить для забезпечення власної політичної та територіальної цілісності. Ми вважаємо, що їм має бути надана можливість це реалізувати”, — заявив Фідан.

Очільниця МЗС Німеччини виступила за зняття частини санкцій з Дамаска. Однак не проти тих, хто скоював тяжкі злочини за режиму Башара Асада. Країни ЄС мають сприяти стабільності та забезпечити мирну передачу влади в Дамаску, наголосила Анналена Бербок.

“Санкції проти поплічників Асада, які вчинили серйозні злочини під час громадянської війни, мають залишатися чинними. Але Німеччина пропонує застосувати розумний підхід до обмежень, забезпечивши їх послаблення для сирійського народу. Сирійцям зараз потрібні швидкі дивіденди від зміни влади”, — заявила Бербок.

На тлі підготовки ЄС до саміту щодо Сирії 27 січня в Брюсселі, Саудівська Аравія закликала європейських дипломатів зняти обмеження з країни і допомогти відновити її економіку.

На початку 2025 року Казначейство США послабило деякі санкції проти Сирії. Наприклад, після повалення режиму Асада адміністрація Байдена вирішила відмовитися від винагороди в 10 млн доларів, яку вона пропонувала за затримання лідера сирійських повстанців, а тепер фактичного лідера Сирії Ахмада аш-Шараа.

“Казначейство США видало генеральну ліцензію терміном на шість місяців, яка дозволяє деякі операції з сирійським урядом, включно з продажем енергоносіїв і супутніми угодами. Цей крок не скасовує санкцій щодо країни, яка постраждала від більш ніж десятирічної війни. Але свідчить про обмежену підтримку США нового перехідного уряду”, — йдеться в заяві Міністерства фінансів США.

США, Велика Британія, ЄС запровадили санкції проти Сирії після придушення Башаром Асадом продемократичних протестів у 2011 році. Під обмеження потрапило й угруповання лідера Ахмада аш-Шараа, що прийшло до влади після повалення режиму Асада. А також деякі лідери опозиції — за те, що були пов’язані з Аль-Каїдою. До зустрічі європейських очільників МЗС, Євросоюз оцінить кроки, зроблені новим урядом Сирії, заявила Каллас.

Читайте також: Повалення режиму Асада не означає закінчення війни в Сирії, — Сулейманов

Як повідомлялося раніше, наразі не урегульовано питання з російськими військовими базами, які були розміщені у Сирії.

Прямий ефір