Вища виборча рада Туреччини сьогодні, 15 травня, оголосила результати президентських і парламентських виборів. За чинного главу держави Реджепа Таїпа Ердогана віддали голоси 49,51% виборців, а його опонент Кемаль Киличдароглу набрав трохи менше — 44,88% голосів, повідомляє FREEДОМ.
Як і припускали соціологи та політологи, другий тур президентських виборів у країні таки відбудеться. Він призначений на 28 травня. Лише кілька десятих відсотка підтримки не вистачило чинному главі держави Реджепу Таїпу Ердогану для перемоги в першому турі.
Третім кандидатом, який балотувався на посаду президента, був представник “Альянсу АТА” Сінан Огана. Його підтримали близько 5% виборців. Партія Огана не потрапила до парламенту.
“Сінан Оган, який набрав 5% голосів, — це великий сюрприз, і його роль дуже важлива на цих виборах. Він буде тим, хто, по суті, вирішить, хто переможе в другому турі. Тепер Оган говоритиме з двома партіями, проводитиме переговори з тими, хто переміг на парламентських виборах, і після оголосить про своє рішення. Оган уже говорив про те, що переговори почнуться днями. Я думаю, що про своє рішення він оголосить уже до кінця цього тижня, можливо і найближчим часом”, — зазначив турецький журналіст Енгін Бас.
Вибори 14 травня, попри те, хто стане наступним президентом країни, вже змінили та розкололи Туреччину. Це показує і географічний фактор — опозиція перемогла в усіх західних регіонах: Стамбул, Ізмір, у столичному регіоні, а також у всьому курортно-приморському поясі. Також за опозиційного лідера голосує весь крайній схід і південний схід країни, де проживають здебільшого курди. А за Ердогана голосує вся серединна Туреччина. Прихильники ідеї продовження правління Ердогана — виборці націоналістичного спрямування. Навіть економічні проблеми, такі як рекордно висока інфляція і проблеми з ліквідацією наслідків нещодавніх землетрусів, не похитнули віру людей в Ердогана.
За опозицію, яка пропонує децентралізацію влади й повернення до форми правління парламентарної республіки, більше голосує прозахідна, проєвропейська молодь. І ті й інші вчора активно голосували — явка на дільницях сягала 90%.
За виборами в Туреччині без перебільшення вчора стежив увесь світ. Їхні результати важливі та в розрізі відносин Туреччини із заходом, з Україною і з Росією. Як стверджують в українському посольстві в Анкарі, відносини з Києвом тут стійкі, збалансовані та навряд чи зміняться навіть у разі перемоги на президентських виборах опозиції. Крім того, політичний вектор Анкари незмінний: Туреччина не визнавала і не визнає окупацію та анексію українських територій Росією. Крім того, не варто забувати про співпрацю у сфері оборони, економічні зв’язки та посередництво Туреччини для організації зернового коридору.
“Попередній аналіз платформ політичних партій вказує на те, що ставлення до України позитивне, розрахунок на продовження стратегічних проєктів, можливо, навіть нарощування в певних напрямках. Звичайно, для кожного суспільства — це виклик, коли відбуваються вибори. Особливо для таких суспільств, які мають досить консервативну складову в собі. І для Туреччини зараз два кандидати, які лідирують у перегонах за президентство, вони майже стик у стик. Але хто б не виграв вибори, для України важливо підтримувати цю співпрацю”, — заявив посол України в Туреччині Василь Боднар.
Якщо говорити про результати парламентських виборів, то більшість голосів здобув Республіканський альянс на чолі з Партією справедливості та розвитку (це партія Ердогана) — близько 49% голосів, а це понад 300 місць із 600 у парламенті. При цьому опозиційний Національний альянс на чолі з партією Кемаля Киличдароглу, Народно-республіканською партією, здобули трохи більше ніж 200 місць у парламенті. Попри це, опозиційні сили продовжать боротися за перемогу в другому турі президентських виборів 28 травня.
Читайте також: У регіоні вибори в Туреччині є однією з найбільш значущих подій цього року, — Семиволос
Нагадаємо, вчора, 14 травня, у Туреччині відбулися парламентські та президентські вибори.