У суперництві з РФ у виробництві безпілотників технологічна перевага залишається за Україною, — експерт

Українські військові. Ілюстративне фото: Facebook/Генштаб ЗСУ

У виробництві безпілотних літальних апаратів (БпЛА) між Україною та РФ постійно триває суперництво, але технологічна перевага залишається за Україною. Про це сьогодні, 19 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт у сфері авіації, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський.

Він зазначив, що Україна завжди була сильна в інженерному та в будь-якому технологічному напрямку.

“Згадаймо, що навіть за часів Радянського Союзу найкращі, припустімо, танки випускали в Харкові. Припустимо, найкращі авіадвигуни — це були “Мотор Січ” та “Івченко-Прогрес”. Тому, в принципі, ми говоримо про те, що у нас є на генному рівні, залишилися можливості, скажімо так, розвиватися ще сильніше. І якщо ми говоримо про наші безпілотні системи, ми бачимо зараз активний розвиток як дальньої дії, тобто ми говоримо про те, що в нас є можливості літати на 3 тис. кілометрів як із корисним навантаженням, так і вести розвідку. Ба більше, ми говоримо про те, що ми посилюємо свій напрямок щодо роботи в ближній зоні бойових дій завдяки, припустимо, ударним дронам мультикоптерного або крилоподібного типу”, — сказав експерт.

Храпчинський констатував, що Росія активно намагається розробляти якісь свої можливості, але ці розробки засновані на комплексному підході з китайських елементів.

“Немає якоїсь власної інженерної думки, а найімовірніше, це просто спроба зібрати щось, що вони бачили в нас. Тому, скоріше, це буде копіювання, ніж виробництво якогось якісного продукту. Наші безпілотні системи можуть літати на далекі відстані, обходять засоби протиповітряної оборони противника й стійки до засобів радіоелектронної боротьби. Тому, в принципі, я вважаю, що паритет у нас. Єдине, що нам потрібно сильніше масштабуватися, і нам треба починати більше виробляти”,  – сказав він.

Експерт зазначив, що у світі цікавляться українськими розробками, хочуть бачити їх вже у себе на озброєнні.

“Це дає нам змогу отримати якесь додаткове фінансування, яке ми, в принципі, можемо спрямовувати в розвиток наших продуктів”, — сказав Храпчинський.

Що стосується розвитку засобів радіоелектронної боротьби, то, за його словами, є проблематика в тому, що постійно змінюються протоколи зв’язку.

“Природно, що ми теж не стоїмо на місці, й ми знаходимо рішення, яке дає змогу нам усе-таки захищати наші позиції та виробляти якісніше обладнання. Я сказав би, що в цьому питанні в нас, припустімо, є власні розробки, які складено та зібрано практично власними силами, завдяки тільки елементній базі західних компаній. Основна інженерна думка — все зроблено нами самостійно, і ці пристрої нам допомагають активно працювати по ворожих БпЛА. У принципі, тут триває постійна боротьба, і природно, що ми чутимемо, що в якийсь момент наші противники спробували нас обійти, але, з усім тим, треба сказати, що в нас усе одно інженерна думка, у нас інженерний підхід набагато сильніший”, — сказав експерт.

Читайте також: Україна вже змогла побудувати мільйон дронів — подробиці від експерта

Раніше командир батальйону безпілотних авіаційних комплексів “Ахіллес”, що воює у складі 92-ї окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка, Юрій Федоренко розповів, що між фронтом і виробниками дронів відбувається постійна комунікація: українські військові тестують розробки.  

Прямий ефір