Лідер Китаю Сі Цзіньпін намагається поміняти ракурс відносин з Європою, що викликає занепокоєння у США. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“Для США величезне значення має насправді й спроба Сі Цзіньпіна дещо поміняти ракурс відносин із Європою. Ми знаємо про нещодавній візит Шольца до Китаю, він був провальним. Після цього Сі Цзіньпін анонсував візит до Європи, де збирається відвідати Францію, а ще Угорщину й Сербію. Тобто, з одного боку, ставка на Францію зрозуміла. Якщо провал із Шольцем, то, значить, треба спробувати з іншою вирішальною державою ЄС. Якоюсь мірою це необхідно Сі Цзіньпіну для можливої якоїсь розмови про те, що в разі посилення конфронтації між США та КНР, якою мірою Євросоюз буде підтримувати, наприклад, нові американські санкції проти Китаю, чи буде Євросоюз до них приєднуватися, та як можна вплинути на те, щоб Євросоюз проявив себе тут набагато м’якше. Сі Цзіньпін шукає для цього певним чином свого партнера в Європі”, — сказав Божко.
На його думку, лідер Китаю, ймовірно, спробував завести цю розмову з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, а зараз намагається проговорити ці теми з президентом Франції Еммануелем Макроном.
Очільник Центру політичних досліджень “Доктрина” зазначив також, що Сі Цзіньпін запланував візит й до Сербії, який, за даними медіа, буде присвячений епізоду 1999 року, коли відбулися бомбардування Белграда військами НАТО.
“Якоюсь мірою це теж спроба кристалізувати антизахідний вектор й кристалізувати таку геополітичну тезу про те, що ось така політика Заходу є загрозою, що Захід якоюсь мірою діє імперіалістично, ось нібито доказ цьому — ті події в Белграді. На цьому ґрунті візит Китаю виглядає дійсно підготовкою до глибшої конфронтації зі США”, — сказав Божко.
Він констатував, що Китаю для блокування якихось рішень або для впливу на внутрішню ситуацію в Євросоюзі може знадобитися Угорщина, яка є учасником проєкту китайського “Шовкового шляху”, і Сербія, яка теж бере участь у цьому проєкті.
“Хоча вона (Сербія, — ред.) не є членом Євросоюзу, але можливість розморожування конфлікту довкола Косова теж грає якоюсь мірою Китаю на руку, як і можливий напад Росії на Балтію, як і напад Росії якоюсь мірою на Україну, бо це дає можливість скувати західні ресурси, поставити Захід перед певною тезою про ризик його поразки та примусити прийняти якісь умови, які б гарантували Китаю та його союзникам якусь таку недоторканну ситуацію, певну захищену зону інтересів, яку мав після Другої світової війни Радянський Союз у вигляді Варшавського договору, куди нібито Захід не втручатиметься, тобто не буде запроваджувати санкції за порушення прав людини, не слідкуватиме за питаннями демократії та й узагалі заплющить очі на розміщення, наприклад, російських чи китайських військових баз у цих регіонах”, — сказав очільник Центру політичних досліджень “Доктрина”.
Він наголосив, що це все — ознаки глибшої та вже серйознішої конфронтації, від якої стає дедалі складніше відмахнутися.
Читайте також: Китай грає зі США та Європою в різні ігри — розбір академічного директора Центру публічної дипломатії
Раніше Божко висловив думку, що Китай зблизив Москву й Пхеньян, щоб викристалізувати антизахідний світ для геополітичного протистояння зі США.