Санкції США проти російських фізичних і юридичних осіб, які допомагають РФ обходити обмеження, запроваджено вже у понад 20 країнах і юрисдикціях. Про це сьогодні, 22 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Напередодні саміту в Хіросімі Сполучені Штати Америки запровадили фінансові санкції проти 22 фізичних і 104 юридичних осіб, які оперують у понад 20 країнах і юрисдикціях за саме обхід безпосередньо санкцій. Ось такі дії, особливо з боку США, можуть перекрити лазівки, якими сьогодні користуються, ну, скажімо так, недобросовісні контрагенти Російської Федерації”, — сказав Бураковський.
Він наголосив, що обхід антиросійських санкцій зараз — це те, що підтримує війну і множить людські жертви в Україні.
Країни санкційної коаліції намагаються зрозуміти всі способи обходу цих санкцій і покарати, аж до кримінальної відповідальності, ті юридичні та фізичні особи, які безпосередньо це здійснюють.
“Я одразу хочу сказати, що справді такі каральні заходи, як проти фізичних осіб, так і проти юридичних осіб, вони є, з одного боку, абсолютно виправданими, а з іншого боку, вони мають бути достатньо масовими і достатньо жорсткими для того, щоб не створювати спокуси в інших обходити безпосередньо ці санкції”, — вважає Бураковський.
Він зазначив, що в Європейському Союзі існує дворівневий механізм управління санкціями, коли політичні рішення ухвалюються на рівні Брюсселя, а сама реалізація узгоджених санкцій — це справа національних урядів. На центральному рівні відбувається безпосередньо моніторинг й відстеження того, що реалізується в процесі санкційних режимів, а на національному рівні мають використовуватися різного роду методи примусу до своїх компаній для того, щоб вони цих санкцій дотримувалися.
Бураковський нагадав, що санкції були введені проти так званого ліхтенштейнського або нідерландського ланцюга. Ідеться про об’єднання компаній, зокрема за участю російського капіталу, які були зареєстровані в Ліхтенштейні та в Нідерландах й постачали підсанкційну продукцію безпосередньо в Російську Федерацію. Крім того, були заявки про введення санкцій проти окремих компаній у Фінляндії, Естонії, Польщі у зв’язку з обходом режиму.
Експерт наголосив, що ЄС криміналізував обхід санкцій.
“І тут дуже важливі, власне, ті рішення, які ухвалив Європейський Союз, щоб криміналізувати обхід санкцій. Тобто це не просто адміністративне правопорушення, а зробити це безпосередньо кримінальним порушенням”, — сказав Бураковський.
На його думку, з початком розгляду таких справ у країнах Європейського Союзу ефективність санкцій значно посилиться.
Читайте також: Санкції торкнуться понад 90 іноземних компаній, — глава Єврокомісії про 11-й пакет
Нагадаємо, лідери держав G7 підписали на саміті в Японії декларацію щодо посилення санкцій проти Росії. У документі, зокрема, йдеться про наміри обмежити виробництво, обробку та експорт алмазів із Росії, щоб скоротити експортні доходи Москви.