У Росії є важливий козир для впливу на Тегеран, — Жовтенко

Ілюстративне фото: epravda.com.ua

Без Росії ядерна програма Ірану перебуватиме в глухому куті. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

“Російська Федерація розуміє, що це той козир, від якого Іран відійти ніяк не зможе. І це та тема, якою можна впливати на Тегеран у будь-який момент. Я думаю, що кремлівські перемовники притримують цей козир до самого останнього моменту. Тобто вони зараз намагаються торгуватися тим, що в них є на руках, і тим, що ще можна використати. Тому що насправді точно так, як Іран зараз критично потрібен Російській Федерації в постачанні балістичних ракет, у стратегічному партнерстві та в забезпеченні політичної підтримки, так само Російська Федерація потрібна Ірану для того, щоб закінчити свою ядерну програму”, — сказав він.

За словами експерта, в Ірану є можливості отримати достатню кількість збагаченого розщеплюваного ядерного матеріалу для створення ядерної бомби.

“Сам по собі матеріал — це ще не ядерна бомба. І для того, щоб зібрати ядерний пристрій, потрібно розуміти не просто основні принципи та фізику процесу, але потрібно ще розуміти технологічну сторону, як це робиться. І оскільки Іран такого практичного досвіду не має, а Російська Федерація його має, то ось тут Іран критично залежний від того, надасть Російська Федерація доступ до цього досвіду чи ні”, — вважає Жовтенко.

Крім того, він зазначив, що навіть якщо Іран збере першу ядерну боєголовку, то Тегеран дуже сильно залежить від співпраці з Російською Федерацією у питанні калібрування цих боєприпасів під конкретні носії.

“Насправді іранська ядерна програма перебуває просто в глухому куті, тому що можна нескінченно збагачувати уран, можна нескінченно отримувати ядерний матеріал, але якщо ти не вмієш збирати правильно ядерні боєприпаси, не вмієш ці боєприпаси пристосовувати до тих носіїв, які в тебе є, то в тебе немає ядерної програми, в тебе немає ядерного арсеналу. І ти не можеш це конвертувати в якісь військово-політичні бонуси. Тому Кремль очевидно розуміє ось цю критичну залежність Ірану від російського досвіду. І намагається надання цього досвіду тягнути до самого кінця, тобто вмовляти Іран іншими аргументами, будь-якими аргументами, які тільки можна, але до останнього моменту не використати ось цей аргумент ядерної програми, тому що він спрацює точно й гарантовано. Але якщо Кремль віддасть цей козир, то загалом вже ця залежність Ірану від Російської Федерації просто випарується”, — сказав Жовтенко.

Читайте також: Про можливі постачання ракет з Ірану до Росії заявили західні ЗМІ — деталі (ВІДЕО)

Раніше експерт з питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце висловив думку, що Іран і Корейську Народну Демократичну Республіку цікавлять авіація і ядерні технології, які є у Росії. Саме їх РФ може дати своїм союзникам в обмін на ракети.

Прямий ефір