Щодня в Росії відбуваються судові засідання, на яких розглядаються справи про “фейки” і “дискредитацію” російської армії. Фігурантами стають не тільки ті люди, які відкрито виходять на акції протесту, отримати статтю можна за пости та навіть лайки в соцмережах. Влада використовує війну як привід для придушення інакомислення і зачистки громадянського суспільства, вважають політологи, саме тому в Росії набирають обертів тотальні репресії, інформує FREEДОМ.
З 24 лютого 2022 року, першого дня повномасштабної війни Росії проти України, жителі російських міст щодня виходять на антивоєнні акції й говорять про трагедію в соцмережах. Антивоєнні виступи, висловлювання, а іноді навіть просто мовчання стають приводом для кримінальних переслідувань. Фігуранти цих справ — люди різних професій і віку.
Слідчий комітет Росії відкрив кримінальну справу за статтею про “фейки” про російські збройні сили проти економіста, професора Чиказького університету Костянтина Соніна. Слідчі знайшли в публікаціях Соніна в Telegram три пости з інформацією, яка нібито дискредитує росармію.
“Сонін Костянтин Ісаакович, бувши тривалий час незгодним із зовнішньою і внутрішньою політикою, що проводиться керівництвом Російської Федерації, тричі створив публікації в месенджері Telegram на своєму персональному каналі “Костянтин Сонін”, у яких, згідно з висновками фахівців, міститься інформація про дії збройних сил Російської Федерації”, — повідомив неназваний співрозмовник агентству “Москва”.
Молодого вчителя в Красноярському краї оштрафували на 30 тис. руб. за статтею про “дискредитацію” армії Росії через спілкування в чаті з учнями на тему Криму і Донбасу. Чертановський районний суд визнав винним жителя Москви в “дискредитації” російської армії за те, що чоловік у супермаркеті сказав фразу: “Слава Україні”. Його зобов’язали заплатити штраф у 50 тис. руб.
У Москві 23 березня, за інформацією видання Baza, відкрили справу про “фейки” про армію проти місцевого жителя через його участь у вуличному опитуванні видання “Радіо Свобода”.
“Наш уряд говорив, що хоче з націоналістами боротися. Але він бомбить торгові центри, у Бучі — мирних жителів. Наші військові з Бурятії, з Дагестану розстрілювали взагалі без причин. І в людей з’являється ненависть до цієї всієї справи. Все це треба зупиняти”, — заявив під час опитування молодий чоловік.
За версією слідства, слова чоловіка можна кваліфікувати як “свідомо неправдиву інформацію” про дії російської армії в Бучі.
Масові обшуки відбулись у співробітників “Меморіалу” у справі про “реабілітацію нацизму”. У результаті стосовно співголови правозахисного центру “Меморіал” Олега Орлова порушили кримінальну справу про “повторну дискредитацію армії РФ”.
“Переведено зі статусу підозрюваного в статус обвинуваченого. Обрано запобіжний захід — підписка про невиїзд. Підставою для порушення кримінальної справи про дискредитацію став мій пост, де я перепостив мою ж статтю, яка називалася “Вони хотіли фашизму, вони його отримали”, — повідомив журналістам співголова правозахисного центру “Меморіал” Олег Орлов.
Генпрокуратура Росії виступила з ініціативою: ретельно стежити за тими, хто звертається по допомогу до лікаря-психіатра. Робиться це нібито заради безпеки всього суспільства.
“Ми виступили за те, щоб органи МВС інформувалися про психічно нездорових громадян. Ми не говоримо про те, щоб втручатися в процес лікування цих людей, ми говоримо тільки про нагляд за ними з боку спеціальних уповноважених органів, про отримання інформації від тих самих сусідів, близьких родичів про те, як вони живуть, що в них в головах затівається, щоб, не дай Боже, не нашкодити нашим дітям”, — заявила під час виступу на засіданні Державної Думи заступниця начальника Головного управління з нагляду за виконанням федерального законодавства Генпрокуратури РФ Ірина Ребріна.
З лютого 2022 року фігурантами кримінальних справ, порушених через протест проти війни з Україною, стали понад 450 осіб. Точно відомо про понад 15 тис. затриманих учасників антивоєнних акцій протесту. Такі дані публікує видання “ОВД-Инфо”. Тим часом у Росії офіційно визнали “видатні заслуги” Рамзана Кадирова в захисті конституційних прав і свобод громадян. За це він отримав медаль “Заслужений правозахисник Чечні”.
Читайте також: Кремль продовжує репресії проти росіян: неугодних відправляють до “психлікарні” та заочно засуджують (ВІДЕО)