У Росії палають НПЗ — наслідки для економіки (ВІДЕО)

Результат атаки дронів на Афіпський НПЗ у Краснодарському краї. Фото: t.me/bazabazon

Росія, напевно, скоротить експорт нафти на третину від загального обсягу. Такий прогноз дає агентство Reuters, посилаючись на дані трейдерів. Причина — пожежі на нафтопереробних заводах (НПЗ) на Балтійському та Чорному морях. Зниження експорту російського палива призводить до збільшення завантаження далекосхідних портів, а також проблем із логістикою армії РФ, повідомляє FREEДОМ.

Російські нафтопідприємства палають. У ніч проти 15 лютого у Курській області горіла нафтобаза “Польова”. Тоді губернатор області Старовойт заявив про атаку безпілотника. За інформацією російських Telegram-каналів, спалахнув резервуар, розрахований на 100 тонн палива. Раніше горіли й інші російські НПЗ, такі як Ільський та Афіпський у Краснодарському краї, а також нафтопереробний завод у Туапсе та морський термінал в Усть-Лузі.

“НПЗ важливі для решти економіки та для ведення війни — автомобілі та вантажівки, трактори та комбайни, танки та кораблі, цивільні та військові літаки треба заправляти бензином, дизпаливом та гасом, а не сирою нафтою”, — пояснив у публікації науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Виведення з ладу установок первинної переробки нафти, за словами експертів, зупиняє весь ланцюжок.

“Дуже часто влучало в установки первинної переробки нафти. Немає первинної переробки нафти — немає подальшої роботи в цьому напрямі. Ці установки коштують купу грошей, їх не так просто відновити”, — коментує військовий оглядач Денис Попович.

Після аварій на НПЗ Росія втратила мільйон тонн експорту нафтопродуктів, зазначає агентство Reuters. Кремль скорочує експорт бензину на 37%, а дизпалива — на 23%. Російська влада пояснює, що дійшли такого рішення через позапланові ремонти на нафтопереробних заводах.

“Експорт через Балтійське море знизився на 14% до 2024 року, до 5,6 млн тонн; через Арктику — на 11%, до 184 тис. тонн; через Чорне та Азовське море — на 6%, до 4,3 млн тонн. Щоб компенсувати обсяги, що випадають, нафтовики різко — на 24% — збільшили завантаження далекосхідних портів. Але їхні потужності невеликі: у січні звідти на експорт пішло лише 666 тис. тонн нафтопродуктів”, — повідомляє The Moscow Times.

З відкритих джерел відомо, що з початку 2024 року близько десяти російських НПЗ зазнали атак безпілотників. Експерти зазначають, що крім заводів, втрат внаслідок таких інцидентів також зазнають і російські війська, оскільки ускладнюється їхнє постачаня.

“Експорт нафтопродуктів — це гроші до бюджету РФ. Бюджет РФ орієнтовано на війну проти України. Відповідно, не буде грошей на війну. Крім того, удари по центрах нафтопереробки — це удар по постачанню паливом російських збройних сил. Тому прямий вплив на війну, і що більше таких ударів буде, то краще”, — пояснює військовий оглядач Денис Попович.

Крім НПЗ, у Росії горять й інші виробництва. Так, у ніч проти 17 лютого в Іжевську спалахнула пожежа в торговому центрі. Його, як повідомляє російський Telegram-канал Astra, раніше віддали під виробництво БпЛА.

Читайте також: Виконання “санкцій” по-українськи набагато надійніше, ніж стеля цін на нафту, — Попович про дронові удари по НПЗ Росії

Нагадаємо, нафтопереробна галузь Російської Федерації перебуває під серйозною загрозою. За останній час атаки на російські нафтобази стали звичайним явищем. У зв’язку з цим прибуток Кремля від експорту російської нафти істотно скоротився, і якихось позитивних змін у цій сфері не видно. Про проблеми російської нафтогазової галузі внаслідок атаки дронів на нафтобази розповіли експерти.

Прямий ефір