У Росії нові обшуки: цього разу у розробників гіперзвукових ракет “Циркон” (ВІДЕО)

У Москві. Скріншот: uatv.ua

Співробітники Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії та поліції провели обшук у московському офісі Науково-дослідного центру автоматизованих систем конструювання (НДЦ АСК). Це підприємство входить до складу корпорації “Тактичне ракетне озброєння”, яка виробляє гіперзвукові ракети “Циркон”. Обшукали й компанію “Сирена-Тревел”, розробника російської системи бронювання авіаквитків. Офіси цих підприємств розташовані в одній будівлі, проте подробиці обшуку поки достовірно невідомі, інформує FREEДОМ.

“ЗМІ зазначають, що про причини оперативних заходів в офісі НДЦ АСК нічого не повідомляють, проте обшук у “Сирена-Тревел” пов’язаний “із масштабними атаками на IT-інфраструктуру російської системи бронювання квитків, з якими компанія зіткнулася восени минулого року”, з публікації видання “Крим.Реалії”.

За даними журналістів, співробітники спецслужб вивчають техніку для встановлення “можливих вразливостей”, а також вилучають необхідні документи компанії. Після перевірки силовики вивезли з будівлі п’ятьох осіб.

Представник Науково-дослідного центру автоматизованих систем конструювання заявив, що затримані їхніми співробітниками не є. Чи пов’язані між собою обшуки в НДЦ АСК і “Сирена-Тревел” невідомо.

“Усі звернули на це увагу зрозуміло чому. У 2023 році велику кількість інженерів і фізиків російських притягували до кримінальної відповідальності у зв’язку зі звинуваченнями в “держзраді”. Причому це були майже всі розробники гіперзвукових ракет. Більшість із них співробітники Сибірського відділення Російської академії наук. Там запроторили до в’язниці 16 осіб”, зазначає доктор юридичних наук, професор Вільного університету Ілля Шаблінський.

2023 року трьох учених із новосибірського Інституту теоретичної і прикладної механіки, які займалися створенням гіперзвукових літальних апаратів, заарештували за статтею “державна зрада”. А наприкінці грудня 2023 року в Томську заарештували їхнього співавтора Владислава Галкіна.

Кілька років триває розслідування щодо головного конструктора Науково-дослідного підприємства гіперзвукових систем, професора Петербурзького державного політехнічного університету Олександра Куранова. Його теж підозрюють у “держзраді”.

Загалом за останні 20 років у країні переслідувань та арештів зазнали понад 30 учених.

“Це дуже схоже на сталінський період, коли найбільших авіаконструкторів відправляли в табори, а потім у шарашці вони якось працювали, буквально ситуація відтворюється. Згадаймо, що один із російських фізиків після важкої хвороби помер у в’язниці. Ми бачимо повне свавілля силовиків. У мене виникає думка, що, можливо, у деяких фізиків щось ворухнеться в мозку і вони зрозуміють, що на цих людей працювати не можна”, наголошує Шаблінський.

За оцінками експертів, Україна має у своєму розпорядженні необхідні засоби для того, щоб збивати російські протикорабельні гіперзвукові ракети ЗМ22 “Циркон”.

“Це дуже-дуже швидка зброя. Якщо ми говоримо про “Циркони”, то це приблизно 8-9 Махів. Це неймовірно швидко. Однак коли ці ракети заходять на ударну траєкторію, їхня швидкість падає. Вона стає дозвуковою. Десь 4,5 Маха. І саме в цей момент ми можемо застосовувати наші комплекси, які є протибалістичними. Це SAMP/T, Patriot, які можуть наносити потужні ураження і збивати навіть ось таку ось зброю”, пояснює речник Повітряних сил Збройних сил України Ілля Євлаш.

Відомо про три випадки застосування ракет “Циркон” по території України: 30 грудня 2023 року, 7 лютого і 25 березня 2024 року. Усі ракети збили.

Читайте також: Вони швидкі й небезпечні, але їх теж можна збити: експерти розповіли, як влаштовані російські ракети “Циркон”

Прямий ефір