Після початку повномасштабного вторгнення в Україну і мобілізації з 2022 року в Росії виник дефіцит робочої сили. Минулого року ця тенденція тільки посилилася. За даними січневого опитування російського Інституту економічної політики ім. Є.Т. Гайдара. Є.Т. Гайдара, близько половини промислових підприємств РФ відчувають брак співробітників різних спеціальностей і рівнів кваліфікації.
Тим часом за прогнозами Росстату, з 2023 по 2046 рік через перевищення смертності над народжуваністю Росія втратить майже 13 млн осіб. Прогноз на 2024 рік — природний спад понад 675 тис. осіб, у 2025-му — понад 693 тис. Середня швидкість, з якою вимирає країна, — понад 2 тис. осіб на день.
Фундаментальна проблема російського ринку праці
Згідно з дослідженнями Інституту економіки РАН, за підсумками 2023 року дефіцит кадрів у Росії становив майже 5 млн осіб. Це торкнулося всіх галузей. Не вистачає як висококваліфікованих кадрів (медиків, інженерів, наукових співробітників, айтівців), так і представників робітничих професій.
“Найсильніше брак персоналу відчуває великий бізнес. При цьому більшість російських роботодавців (85%) вважають, що дефіцит кадрів залишиться фундаментальною проблемою ринку праці в Росії у 2024 році”, — йдеться в дослідженні рекрутингового сервісу HeadHunter для Forbes.
Основними причинами нестачі робочих рук у РФ експерти називають спад народжуваності в 1990-х і війну Росії проти України. Демографічна яма, в якій країна опинилася після розпаду Радянського Союзу, передбачувано вплинула на ситуацію на ринку праці через десятиліття. А військова агресія проти України тільки посилила проблему. Сотні тисяч російських громадян або загинули на фронті, або воюють.
У Міністерстві оборони Великої Британії в травні 2023 року озвучили можливу кількість тих, хто виїхав із Російської Федерації з 2022 року — до 1,3 млн осіб. На війні Росії проти України російська армія, за даними Генштабу ЗСУ, втратила вже 458 580 солдатів. Поповнювати ці втрати доводиться постійно.
Незгодні з політикою режиму Путіна — а це часто висококваліфіковані фахівці — виїхали з країни. Ще частина російських громадян – не працює офіційно, побоюючись мобілізації. Інші — зайняті у військово-промисловому комплексі.
У гонитві за кваліфікованими співробітниками деякі з російських роботодавців підвищили зарплати.
“Це призводить до того, що збільшується собівартість праці. Коли співробітникам підприємства пропонується велика заробітна плата, вона, відповідно, лягає на собівартість продукції, і це призводить до інфляції. Деякі підприємства не можуть працювати повноцінно, тому що обсяг виробництва залежить від зайнятих на ньому людей. І якщо їх недостатньо, відповідно, обсяги виробництва скорочуються”, — прокоментував ситуацію економічний експерт, керівник аналітичного напрямку Мережі захисту національних інтересів ANTS Ілля Несходовський.
Від нестачі працівників потерпає навіть військово-промисловий комплекс, який Кремль щедро спонсорує з державного бюджету.
Якщо з висококваліфікованими кадрами справи йдуть складно, то в сегменті робітничих професій брак фахівців коливається в межах 15-20% від реальної потреби. Робочі руки знайти простіше. Наприклад, влада Татарстану, вирішила заощадити і залучити до виробничого процесу дітей.
“Чиновники незадоволені, що молодь хоче вчитися, а не працювати. Тому підлітків з 16 років також планують працевлаштовувати на шкідливі та небезпечні виробництва. У такий спосіб влада Татарстану планує боротися з безробіттям і кадровим голодом, що утворився через війну і відтік мігрантів”, — навів приклад Telegram-канал “ЧТД”.
За підсумками січня-березня 2024 року забезпеченість кадрами російських компаній досягла мінімуму за всю історію. Брак працівників відзначається в усіх ключових галузях російської економіки. Через це підприємства змушені скорочувати обсяги виробництва.
Тепер у країні вирішили залучати до роботи підлітків. У російських школах дітям розповідатимуть про користь працевлаштування на підприємства військово-промислового комплексу з 14 років. Рекламна кампанія вже почалася. В агітаційній короткометражці зняли актора серіалу “Слово пацана”.
“У школах і коледжах рекламуватимуть студентські загони та роботу в позаурочний час. Як випливає з методичок, педагогам доручено відроджувати радянський культ праці та стимулювати дітей йти на роботу зі шкільної лави. У школах РФ розкажуть про користь працевлаштування з 14 років. Бесіди пройдуть після появи ідеї відправляти дітей на заводи ВПК”, — зазначають журналісти російського Telegram-каналу “Можем объяснить”.
Особливо гостро брак робочих рук позначається в екстрених ситуаціях. Експерти попереджають, що усувати наслідки весняних паводків, що розпочалися, в умовах кадрового голоду буде нікому.
“Виникає гостра потреба в людях, які будуть усувати наслідки повеней – розчищати завали, ремонтувати дороги, інженерні споруди, мости тощо. Також збільшиться необхідність фінансування цих робіт, що різко підвищить витрати федерального бюджету”, — констатував Ілля Несходовський.
Експерти стверджують, що проблему кадрового голоду у РФ не вдасться вирішити швидко. Найближчим часом вона буде тільки посилюватися. Так, природний спад населення офіційна статистика фіксує дев’ятий рік поспіль.
“Минулого року смертність перевищила народжуваність на 500 тис. осіб, роком раніше природний спад становив 594,5 тис. осіб, а 2021-го, на тлі наслідків пандемії COVID-19, досягав рекордних у сучасній історії країни 1 млн 40 тис. осіб. І зрештою у 2016-2023 роках Росія втратила внаслідок природного спаду 3,5 млн осіб — це населення Тульської та Бєлгородської областей разом узятих, або чотири таких міста, як Тюмень або Саратов”, — пише видання The Moscow Times.
Думки експертів
На чому тримається російська економіка з урахуванням кадрового голоду і відтоку кваліфікованих фахівців з країни? Чому мігранти більше не хочуть працювати в Росії? Наскільки глибока демографічна яма у РФ? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олег Пендзін, економіст;
- Сергій Жаворонков, член ради фонду “Ліберальна місія”;
- Максим Блант, економічний оглядач, публіцист.
ОЛЕГ ПЕНДЗІН: У РФ економіка працює на війну
— Російські економісти досить серйозно говорять про ситуацію з робочими кадрами у РФ. Проблема полягає в тому, що сьогодні в Росії безпрецедентно низький рівень безробіття. Відбувся перегрів економіки через величезні військові витрати, і він призвів до того, що на підприємствах з військовими замовленнями різко підвищилася заробітна плата. І вони виступають як величезні трудові “пилососи” — збирають із цивільних галузей і галузей із низькою заробітною платою людей, які працюють у кілька змін на військових підприємствах.
Різко зменшується частка цивільного сектору економіки, і, як наслідок, у тих галузях, які зазвичай трималися шляхом мігрантів — будівництво, сфера послуг, сільське господарство — з’явилася величезна проблема з кадрами. Робочих кадрів немає фізично і навряд чи вони зможуть звідкись з’явитися.
У РФ жорсткий перекіс економіки в бік військово-промислового комплексу. Тепер основним постачальником для внутрішнього російського ринку товарів споживання, зокрема автомобільної техніки, є Китай. І ціни на ці товари вищі, тоді як якість гірша.
СЕРГІЙ ЖАВОРОНКОВ: Кваліфіковані працівники виїхали з Росії
— Зараз у Росії з кваліфікованими кадрами велика проблема. За останні два роки близько 1 млн осіб виїхали. Перш за все, це кваліфіковані фахівці — програмісти, інженери, підприємці. Їх неможливо замінити мігрантами, тому що люди з Центральної Азії — це не кваліфікована робоча сила.
Кількість зайнятих на роботі людей скорочується через мобілізацію. Офіційні дані — 300 тис. мобілізованих, але вони можуть бути вищими.
Наслідки кадрового голоду — це подорожчання продукції. Підприємствам доведеться підвищувати заробітні плати. Частково, тут може бути й позитивний момент, тому що в Росії була дуже низька частка заробітних плат у загальних витратах бізнесу. Раніше близько 20 млн осіб не значилися безробітними, але й не були працевлаштовані.
Основна робота у РФ — це не військово-промисловий комплекс, а сфера послуг, торгівля. Але неповнолітніх до такого виду роботи не підпускають через те, що їм не можна контактувати з алкогольною і тютюновою продукцією. Що стосується пенсіонерів, то якщо вони йдуть на роботу, то втрачають пільги та допомогу.
МАКСИМ БЛАНТ: Росія перебуває в демографічній ямі
— Росія перебуває в демографічній ямі, тому навантаження на працівників безпрецедентне. Такого навантаження не було ні в сучасній Росії, ні в Радянському Союзі. Владі доводиться підвищувати податки. Путін уже анонсував підвищення прибуткового податку і підвищення податку на прибуток для того, щоб зібрати грошей для бюджету і трохи стримати інфляцію. Це потрібно для того, щоб у населення було менше грошей, які можна було б витрачати на продовольчі товари.
Зараз головна проблема російської економіки — дефіцит робочих рук. Глава Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна з кінця 2022 року заявляла про те, що головна проблема російської економіки — це гострий дефіцит кадрів. І за останні кілька тижнів ситуація сильно погіршилася, тому що після теракту в Крокусі почалися облави на мігрантів, і вони просто почали виїжджати з Росії.
Процес відтоку мігрантів почався ще 2023 року після того, як рубль обвалився. Дуже багато робітників виїхали, тому що немає сенсу працювати за такі гроші. Особливо, якщо тебе періодично ловлять на вулиці міліціонери, б’ють або відправляють на фронт.
У низці російських регіонів уже просто нікому вивозити сміття, далі пропадуть таксисти та будівельники. У сільському господарстві зараз велика проблема із сезонними робітниками, бо Велика Британія та інші європейські країни відкривають спрощений в’їзд для сезонних робітників із Центральної Азії.
Через мобілізацію не вистачає чоловіків працездатного віку. Це зараз найдефіцитніша річ. Грошей можна надрукувати скільки завгодно, товари можна купувати в Китаї, але вони будуть дорожчими. Але робочі кадри ніде не знайдеш.
У 2022 році були повідомлення про те, що Кім Чен Ин підсобить Росії та побудує кілька таборів для північнокорейських робітників, які будуть відновлювати окуповані території. Мабуть, це єдине джерело робочої сили для Росії, що залишилося.
Читайте також: Дефіцит бензину і брак кадрів: як погіршується економічна ситуація в Росії (ВІДЕО)