На території Росії недостатньо західних активів для пропорційної відповідної конфіскації. Але РФ все одно має способи помститися Європі за стягнення її міжнародних резервів та інших державних активів. Про це сьогодні, 27 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів доктор економічних наук, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Ярослав Жаліло.
За його словами, парадокс полягає в тому, що Росія згадує про міжнародне право і можливості використовувати його механізми тоді, коли вона забуває про те, яке беззаконня, безправ’я вона чинить щодо України.
“Загалом ця асиметрія, на жаль, підтримується міжнародною системою, системою міжнародного права. Тому що, як і раніше, світ продовжує розглядати РФ як суб’єкт, який діє в системі міжнародного права”, — уточнив економіст.
За його словами, якщо говорити про абсолютну симетрію, то, мабуть, Росія може піти на те, щоб конфіскувати ті активи зарубіжних компаній, які наразі залишаються в Російській Федерації. На жаль, але в Росії дійсно продовжують працювати активи фінансових організацій, навіть європейських банків і виробничих підприємств. Тому зрозуміло, що така можливість симетричної відповіді існує.
“Крім того, Росія може залучити своїх ситуативних союзників для того, щоб вони спробували здійснити симетричний тиск на Європейський Союз і на Сполучені Штати. Тобто, країни, які можуть входити в тимчасовий альянс із Росією, і якщо вони володіють певними активами провідних європейських країн, США і так далі, вони можуть спробувати симетрично щось зробити. Тут якраз ідеться насамперед про Китай і про Саудівську Аравію. Але в мене є великий сумнів, що країни, які планують продовжувати існувати у світовому правовому полі, реально підуть на такі кроки у відповідь”, — констатував Жаліло.
Він нагадав, що на території Росії вже здійснено низку актів прямої конфіскації активів зарубіжних компаній, які вийшли з російського ринку.
“Однак матеріальні активи там залишилися і відповідно вони просто були узурповані РФ. Цікаво, що йшлося не тільки про те, щоб перебрати на себе право управління матеріальними активами, але йшлося і про нематеріальні активи, про торговельні мережі, припустімо, які були раніше, існували й працювали в Росії. Наприклад, “МакДональдз”. Це був такий собі акт інтелектуального грабежу, коли напрацьований потенціал цієї мережі та імідж серед споживачів і так далі, був просто вкрадений російською компанією. Але я думаю, що масштаб цього прямого збитку не настільки значний, щоб він міг якимось чином сьогодні утримувати розвинені країни світу від того, щоб застосувати проти Росії кроки щодо використання заморожених активів”, — резюмував експерт.
Читайте також: Головним противником конфіскації заморожених активів РФ є ЄЦБ: причину назвав Пендзин