Головним противником конфіскації заморожених активів РФ є ЄЦБ: причину назвав Пендзин

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

Європейський центральний банк (European Central Bank) на чолі з Крістін Лагард є головною опозицією до того, щоб конфіскувати на користь України самі заморожені активи Російської Федерації — 250 — 300 млрд євро. І його позиція з цього приводу є зрозумілою. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Він пояснює, що є три шляхи вилучення заморожених російських активів.

“Це позитивне голосування Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй. Це рішення суду, яке набрало законної сили, суду, який візьме на себе юрисдикцію розгляду злочинів агресора проти країни-жертви. І третій варіант — це добровільна передача у рамках договору про капітуляцію. Жоден із цих трьох варіантів на сьогоднішній момент не проглядається”, — пояснює Пендзин.

Саме тому Європейський Союз сфокусувався не на тілі активів, а на доходах із них. Водночас у США ситуація дещо інша, але й сума заморожених у Штатах російських активів невелика: 5,5 — 6 млрд дол.

“Справді, за ініціативою Палати представників [Конгресу США] було сформовано законопроєкт, у якому була норма, що дає повноваження американському президенту зробити певні процедури, пов’язані з використанням та передачею Україні цих заморожених російських активів. Але там є обов’язкова імперативна норма — проведення консультацій із країнами G7 та досягнення з ними певного консенсусу. Цей момент начебто змінює загальний підхід, тому що європейці категорично проти”, — каже гість ефіру.

Він наголошує: проти конфіскації активів виступає Європейський центробанк, який неодноразово аргументував свою позицію.

“Річ у тому, що на сьогоднішній момент досить велика кількість країн із не зовсім демократичними режимами має свої валютні резерви у євро. І страх втратити ці валютні резерви через конфіскацію з тих чи інших політичних причин може призвести до того, що ці країни почнуть виходити з євро як із резервної валюти. І величезна кількість євро може бути кинута на ринок, що може перекинути фінансову систему Європейського Союзу. Подібний аргумент є основним у позиції [президентки ЄЦБ] Крістін Лагард. Вона представляє Європейський центробанк, і тому поки що питання про саме тіло російських активів, ту суму в 300 млрд євро, — ці гроші, звичайно, поки що перебувають у стані заморозки. Жодних принципових змін з приводу власності на ці активи поки що не проводитиметься. Європейці й надалі консультуватимуться, як правильно з юридичного погляду це все оформити згодом”, — прокоментував Олег Пендзин.

Читайте також: Заморожені російські активи передадуть Україні в три етапи — подробиці від Новака

Нагадаємо, передачу на потреби України надходжень від оподатковуваних надприбутків із заморожених російських активів 21 травня схвалила Рада ЄС.

Читайте такожЗа війну має розплачуватися країна-агресор: позиція країн G7 щодо передачі доходів росактивів Україні (ВІДЕО)

Прямий ефір