У РФ посилять “полювання” на сайти, що допомагають обходити блокування в інтернеті, — медіаюрист

Ілюстративне фото: pixabay.com

Ще в липні 2022 року в Росії почалася масова інформаційна кампанія проти VPN-сервісів. Чиновники і пропагандисти закликали громадян видаляти додатки і приписували їм шкідливі властивості. Тепер Роскомнагляд посилив “полювання” на сайти, які допомагають обходити блокування в інтернеті. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав глава юридичної практики “Роскомсвободи” Саркіс Дарбінян.

Він пояснив, що VPN — це технологія, яка від початку створювалася не для обходу блокувань Роскомнагляду, а для створення безпечних тунелів передачі інформації, щоб її не могли перехопити треті особи. Цією технологією користуються банки, торгові компанії, держава, хто завгодно.

“Її застосовують і звичайні користувачі, тому що побічний ефект цієї технології в тому, що вона дає змогу обходити блокування, оскільки доступ до інтернету відбувається не з Росії, а з віддалених серверів, які розташовані за межами країни”, — зазначив Дарбінян.

За його словами, відокремити корпоративні VPN-сервіси від особистих досить складно. Тому Роскомнагляд в основному блокує найпопулярніші VPN-сервіси за пошуковими запитами.

“Відповідно, у кого публічні адреси відомі, починають блокувати їхні IP-адреси і сервери, за якими вони працюють. Але так було раніше. А ось уже з літа цього року Роскомнагляд став куди розумнішим. Тепер крім блокувань за IP-адресами спостерігаємо ще й блокування за протоколами, що є більш серйозним обмеженням для VPN-сервісів. Тому що дуже багато сервісів, які працюють на відкритих протоколах, у підсумку перестають працювати, і полювання на них почалося вже давно”, — сказав гість ефіру.

У законодавстві РФ ухвалено норми, які дають змогу досить швидко заблокувати будь-який сайт, що розповідає про такі інструменти як VPN, Tor, і дає інструкції, як обходити блокування Роскомнагляду, акцентував юрист.

“Ось це, напевно, ключова зміна. І зміна ще полягає в тому, що набув чинності закон, який також тепер змусить зберігати інформацію тільки на хостингу всередині країни. І з лютого тих хостинг-провайдерів, які не зареєстровані в реєстрі Роскомнагляду, буде заблоковано”, — сказав Дарбінян.

Він наголосив, що тим самим цензура в Росії серйозно посилюється.

“Тепер вона йде і за приватними технологіями, намагається зобов’язати всіх використовувати тільки ту інфраструктуру, яка розташована на території РФ”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Система блокувань інтернету в Росії набагато жорсткіша, ніж у Китаї, — IT-фахівець

Нагадаємо, Роскомнагляд від 1 березня 2024 року планує блокувати всі VPN-сервіси в країні. РФ входить до трійки світових лідерів за кількістю завантажень застосунків, що дають змогу обходити блокування. 

Прямий ефір