Візит канцлера ФРН Олафа Шольца в Україну демонструє всьому світу, що Німеччина залишається на боці Києва та продовжуватиме надавати йому підтримку. Також це символічний візит напередодні приходу до влади в США Дональда Трампа та нових виборів у Німеччині. Таку думку сьогодні, 2 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила кореспондентка “Радіо Свобода” в Німеччині Анна Розе.
“Це символ того, що Німеччина залишається на боці України. Це знак усьому світу, що Німеччина не втомиться підтримувати Україну. І це може бути останній жест Олафа Шольца перед його відходом із посади канцлера ФРН, який він обов’язково хотів зробити, і обов’язково показати, що його остання міжнародна поїздка спрямована не будь-куди, а саме до Києва, саме до України, щоб підтримати президента Зеленського та український народ”, — сказала Розе.
Водночас Шольц досі не дав дозволу на передачу Україні далекобійних німецьких ракет TAURUS (“Таурус”), попри те, що навіть США, Британія і Франція уже зняли заборону на використання своїх ракет для завдавання ударів по військових об’єктах у РФ.
Розе зазначила, що позиція Шольца щодо “Таурусів” базується на двох основних аспектах. Передусім на внутрішній політиці Німеччини, на політиці партії, яку він представляє, — Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН).
“СДПН з моменту свого заснування була партією, що ознаменувала мирний рух ФРН у період після Другої світової війни. І зараз це досить ліве крило, яке виступає за мирне врегулювання будь-яких конфліктів. Всередині СДПН немає жодних вимог, що потрібно терміново встановити перемир’я на умовах Путіна. Навпаки, і про це постійно говорить Шольц: ніякого миру на умовах Путіна і за його диктатом не буде. Разом з тим Шольц має зважати на думку партії, що постачання “Таурусів” може спричинити ескалацію, спричинити напруженість між Росією та Німеччиною, призвести до якогось більш небезпечного рішення, яке Путін не побоїться привести в дію, — ті ж стратегічні ракети з ядерними боєголовками, про що всі говорять. Цього боїться партія СДПН, цього побоюється канцлер Шольц”, — пояснила журналістка.
Вона додала, що особливо напередодні виборів з оглядкою на німецький народ Шольц і СДПН не хочуть, щоб питання “Таурусів” піддавало їх додатковій критиці з боку окремих опонентів, які виступають узагалі проти постачання німецької зброї Україні.
Другий аспект щодо надання “Таурусів” — Шольц озирається на США напередодні приходу до влади Дональда Трампа.
“Тут дуже напружена ситуація. Йдуть розмови, що Трамп може абсолютно відмовитися підтримувати Україну, що Трамп може почати переговори саме на умовах Путіна. І Трампу байдуже, що на це буде говорити Німеччина, що буде говорити Євросоюз. Тому в Німеччині не бачать резону постачати “Тауруси” зараз, коли ще незрозуміло, яку позицію займе Трамп. Водночас Трамп абсолютно непередбачуваний, і не можна виключати, що він, навпаки, ухвалить рішення про широкомасштабну підтримку України, і про постачання “Таурусів” зокрема. Поки це все ворожіння на кавовій гущі. Але в ухваленні такого рішення Шольцом цей аспект відіграє велику роль”, — пояснила Розе.
Читайте також: Німеччина — лідер Європи з постачання озброєння Україні, — Зеленський
Нагадаємо, 2 грудня з візитом до Києва прибув канцлер Німеччини Олаф Шольц. Це його перший візит за останні два з половиною роки. Востаннє Олаф Шольц приїжджав в Україну в червні 2022 року.
Президент Володимир Зеленський і канцлер Олаф Шольц провели переговори тет-а-тет, а також у розширеному форматі. Головні теми — всі можливості посилення України. Під час візиту канцлер ФРН оголосив про нові постачання зброї Україні на 650 млн євро.
Читайте також: Візит Шольца, санкції та “єПідтримка”: Зеленський підсумував 1013-й день війни