У Держдумі РФ запропонували посилити покарання за підпали під час виборів — до восьми років позбавлення волі. Нині за подібні порушення росіянам загрожує до чотирьох років. Тільки першого дня голосування на так званих президентських виборах, 15 березня, було порушено одразу кілька справ за цією статтею. Зафіксовано понад 20 підпалів та спроб залити урни для волевиявлення фарбою або зеленкою, повідомляє FREEДОМ.
Інциденти з псуванням виборчих бюлетенів зеленкою та чорнилом фіксуються в Москві, Підмосков’ї, анексованому Криму, Новосибірську, Волгоградській, Воронезькій, Ростовській областях та Карачаєво-Черкесії. За інформацією Telegram-каналу “Сирена”, за подібні дії лише першого дня голосування було затримано 12 осіб. За перешкоджання роботі виборчкомів за добу порушено 15 справ.
“Мінімум вісім людей було затримано за те, що залили в урни для голосування чорнило чи зеленку. У ЦВК тих, хто заливає рідинами скриньки для голосування, вже назвали “подонками”. Елла Памфілова (голова ЦВК РФ, — ред.) пригрозила їм кримінальними справами та заявила, що затриманим нібито платили з-за кордону. Підтверджень останньому немає”, — зазначає “Сирена”.
У Росії не лише псують бюлетені, але й масово підпалюють виборчі дільниці. На ранок другого дня голосування загальна кількість підпалів та спроб залити урни для голосування фарбою чи зеленкою перевищила 20 випадків. Telegram-канал “Сирена” з посиланням на місцеві ЗМІ повідомляє, що у Челябінській області одного з місцевих мешканців доставили до відділення поліції за спробу запалити петарду на виборчій дільниці. А у Челябінську 80-річна пенсіонерка підпалила блок феєрверків, який був у неї в сумці.
“У приміщенні розпочався салют”, — розповів очевидець.
У Санкт-Петербурзі, за інформацією Telegram-каналу “Фонтанка”, дівчина кинула у будівлю виборчої дільниці “коктейль Молотова”.
“Інцидент із “коктейлем Молотова” стався у Московському районі Петербурга. Дівчина кинула пляшку із запалювальною сумішшю й одразу була затримана поліцією. Їй 21 рік. За попередніми даними, поліцейським вона пояснила, що завдання підпалу отримала від “якогось Telegram-каналу”, — повідомляє “Фонтанка”.
Експерти стверджують, що ситуація із нинішніми виборами суттєво відрізняється від того, що відбувалося у попередні роки. Раніше, щоб створити видимість загальної підтримки Путіна, ЦВК домальовувала йому 10-15% голосів. Нині ж, за словами аналітиків, на фальсифікацію виборів пущено всі засоби, і нічого не може перешкодити їхнім результатам.
“Немає якихось дій, які могли б стати між Еллою Памфіловою та тією цифрою, яку вона намалює у підсумковому протоколі. Заздалегідь відомо, що результати Путіна будуть вищими за 80%, і нічого не може цього змінити: ані ці підпали, ані акція “Полудень проти Путіна” — ніщо не може змінити… Відповіддю на це може бути лише одне — збільшення допомоги Україні, збільшення допомоги збройним силам, тим російським добровольчим підрозділам, які намагаються боротися з путінським режимом. Це відповідь, це реальна опозиція”, — заявив російський журналіст, соціолог Ігор Яковенко.
За даними незалежного екзит-полу, проведеного 15 березня в російському консульстві в Празі — це єдиний день, коли в Чехії була відкрита виборча дільниця — станом на 15:00 лідирував Владислав Даванков із результатом понад 56%. На другому місці — недійсні бюлетені. А кремлівський диктатор Путін отримав трохи більше ніж 5% голосів.
Читайте також: “Голосують” навіть мертві: як минув другий день “виборів” без вибору в Росії (ВІДЕО)