Парламентська асамблея НАТО закликала надати Україні ракети середньої дальності для захисту від російської агресії. Під час засідання виконувач обов’язків заступника генерального секретаря Альянсу Борис Рюге підкреслив, що позиція блоку в питанні ударів по території країни-агресора незмінна. НАТО закликає союзників зняти з Києва обмеження на застосування західного озброєння, повідомляє FREEДОМ.
Парламентська асамблея НАТО виступила із закликом посилити підтримку України і прискорити її вступ до Альянсу. У резолюції підкреслюється, що Росія — найбільш серйозна і безпосередня загроза безпеці НАТО. Союзників закликали надати Україні ракети середньої дальності. Також у документі йдеться про те, що до наступного саміту Альянсу буде підготовлено проєкт нової стратегічної доктрини щодо Росії. Основним акцентом буде здатність протистояти Москві військовим шляхом.
“Посилити санкційну базу щодо Російської Федерації та КНДР (Корейська народно-демократична республіка, Північна Корея, — ред.), щоб підвищити ціну за їхнє співробітництво в агресії проти України, і надати Україні всі засоби, включно з ракетами середньої дальності, для самозахисту і стримування подальшої агресії”, — йдеться в резолюції Парламентської асамблеї НАТО.
Які конкретно ракети варто надати Україні, у резолюції не вказується. Однак, як зазначив голова постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв, може йтися про ракети дальністю 1-5,5 тис. км, наприклад, про американські “Томагавки” (Tomahawk).
“Це рішення — перший крок, який створює юридичне підґрунтя і дає підстави урядам країн-членів НАТО ухвалити відповідне рішення. На минулій сесії Парламентська асамблея НАТО за нашою ініціативою закликала надати Україні дозвіл бити вглиб Росії й тим самим порушила це питання на політичному рівні. Сподіваємося на позитивне рішення і цього разу”, — написав Єгор Чернєв у Facebook.
Північноатлантичний альянс наполягає на тому, що зняти або принаймні послабити обмеження на використання західної зброї для ударів по Росії, необхідно.
“Україна бере участь в акті самооборони відповідно до статті 51-ї Статуту Організації Об’єднаних Націй, і бойові дії України не обмежуються її власною територією, оскільки з військового погляду це неможливо. Тому Україна має право завдавати удари по цілях на території Російської Федерації, і нинішній генеральний секретар, як і його попередник, неодноразово закликав союзників переглянути ці обмеження, щоб зняти їх або послабити, щоб Україна могла продовжувати боротьбу і впоратися з цією російською агресивною війною”, — звернув увагу виконувач обов’язків заступника генерального секретаря НАТО Борис Рюге.
Імперські амбіції Путіна не обмежуються Україною. Керівник спецштабу з питань України при Міноборони ФРН Крістіан Фройдінг заявив, що Кремль прагне збільшити свою військову міць, щоб здійснити нову агресію вже 2029 року. При цьому Москва може напасти й на країну-члена НАТО. В Альянсі впевнені, що Європі необхідно розвивати свій військово-промисловий комплекс.
“Європа не зможе виграти майбутню битву за зброю з тими правилами, які вона нав’язала собі сьогодні. Ви маєте продемонструвати, що в [обладнанні], яке ви збираєтеся постачати за 15 років, усе ідеально, що жоден болт не буде відсутній. Якщо ви хочете залишатися в гонці озброєнь, змініть свої правила”, — заявив в інтерв’ю виданню Politico командувач Об’єднаних сил НАТО з питань трансформації П’єр Вандьє.
“НАТО має бути готове, зокрема на перспективу завдавати ударів по військах РФ, якщо ті планують нападати на країни Альянсу. Тобто щойно вони зроблять перший крок, то НАТО має відповісти, і ця відповідь не має бути в контексті стримування, вона має бути такою, щоб Росія запам’ятала це раз і назавжди. У цьому випадку такою ж відповіддю буде постачання Україні нових систем ППО і наступальних систем, що дасть змогу відвернути увагу Росії від тих ударів, які вона здійснює по Україні”, — висловив думку політолог Ігор Рейтерович.
Союзники Києва розуміють, що необхідно зупинити агресію Москви, тому продовжують постачати ЗСУ різні види озброєнь і боєприпасів. Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що до кінця року українська армія отримає ще до пів мільйона снарядів великого калібру. За його словами, у світі є ще велика кількість готових боєприпасів, які у 2025 році можна придбати для України.
Читайте також: Що буде після “Орешника”: Україна розповіла членам НАТО про російську балістику — на які рішення варто очікувати від Європи та США