На Софійській площі у Києві 22 січня 1919 року відбулося проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в єдину незалежну державу. Проявом єдності та волі українського народу до свободи став “живий ланцюг” 21 січня 1990 року — на день 71-ї річниці проголошення Акту возз’єднання мільйони українців від Києва до Львова взялися за руки, відзначаючи День Соборності. Сьогодні, 22 січня, у багатьох містах України люди знову вишикувалися у символічний ланцюг, повідомляє FREEДОМ.
Вперше за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, в Дніпрі два береги річки Дніпро поєднали символічним живим ланцюгом. Близько ста людей вийшли назустріч один одному мостом і пов’язали у вузол єднання дві частини жовто-блакитної стрічки. Так, у Дніпрі повторили історичний “Акт Злуки” 1919 року.
“Ця акція стане великим приводом, щоб показати, що ми всі єдині, і зараз у нас одна мета”, — сказала мешканка Дніпра Анастасія.
Окрім живого ланцюга, у Дніпрі організували інтерактивну інсталяцію, зібравши по областях карту України. Взяти участь в акції могли усі охочі. Для вчителя хімії Тетяни рідна область — Дніпропетровська, але слова, що мотивують, “Разом ми сила” вона написала на частини пазла з межами сусідньої — Кіровоградської.
“Разом — це та сила, яка показує, це той ланцюжок, в якому ми завжди чіпляємося один за одного і допомагаємо. Тобто на сьогодні немає поділу між нашими регіонами, немає поділу між національностями”, — упевнена Тетяна.
Живий ланцюг єднання організували й в Ужгороді. Учасники заходу утворили символічний ланцюг, який простягся від Театральної площі через пішохідний міст до площі Петефі. Це місце обрали невипадково — воно символізує єднання двох берегів річки Уж як метафору злиття всіх регіонів України в єдину державу. Марія Лящук прийшла із прапором, який її мама брала на перший ланцюг єднання 1990 року.
“Для мене цей день означає свободу, означає єднання, означає примирення”, — зауважила вона.
У Луцьку “ланцюг єднання” у центрі міста зібрав близько тисячі людей. На майдані розгорнули 200-метровий національний прапор. Учасники пронесли його центральними вулицями міста у супроводі військового оркестру. Захід носив і благодійну місію — збір коштів для потреб ЗСУ.
“Ми вирішили молодіжним центром створити такий 200-метровий прапор, щоб кожен міг приєднатися, взятися за нього та створити “ланцюг єднання”. Попри війну, негаразди, ми хочемо зібрати людей та показати, що Луцьк, Волинь — єдині, бо тут не лише лучани, а й переселенці, гості з інших міст, які долучилися до акції”, — заявив співорганізатор акції Юрій Семчук.
День Соборності України у Харкові вперше з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну відзначили не під землею, а біля одного із пошкоджених вибухами корпусів Держпрому. Близько пів сотні людей не бралися за руки, а розгорнули прапор України — зі сходу на захід, показуючи єдність країни, і заспівали національний гімн.
“Ми розуміємо всю ситуацію, яка зараз відбувається. Можливо, безпечніше було б проводити під землею, як завжди, але нам хотілося показати, що все ж таки у Харкові свято — День Соборності — відзначають: так його побачить більше людей. Ми хотіли стати тут, у центрі міста, поряд наш Держпром, який обстрілюють”, — пояснив співорганізатор акції Володимир Чистилін.
У живий ланцюг єдності сьогодні об’єдналися не лише українські міста. В історичному центрі Праги українці та друзі України провели таку акцію на Карловому мосту.
Читайте також: У слові “разом” прихована сила українців: Зеленський привітав із Днем Соборності України (ВІДЕО)