Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу відкрили у Києві у межах четвертого саміту міжнародної Кримської платформи. Про це повідомляє FREEДОМ із посиланням на пресслужбу Офісу президента України.
У відкритті меморіалу взяли участь президент Литви Гітанас Наусєда, прем’єр-міністре Хорватії Андрей Пленкович, прем’єр-міністерка Латвії Евіка Сіліня, голова Сенату парламенту Чеської Республіки Мілош Вистрчіл, голова парламенту Молдови Ігор Гросу.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що меморіал відкрито на місці, де раніше був сквер чекістів.
“Сьогодні ми зібралися з вами тут разом, щоб увічнити пам’ять про одну з найстрашніших трагедій в історії України — трагедію кримськотатарського народу. Геноцид і депортацію. Зло, абсолютне зло, яке здійснила радянська влада, зокрема й самі чекісти, у 1944 році. Сьогодні на цьому місці ми відкриваємо меморіал на честь ушанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, геноциду кримських татар. І як символ того, що тирани й диктатори неодмінно програють. Ми відкриваємо меморіал у той час, коли історія знову повторюється, коли Крим знову став полем бою за свободу, за гідність і за право жити — жити на своїй землі”, — сказав лідер України.
Президент зазначив, що цей меморіал — це не просто данина минулому, а символ того, що Крим — це Україна, а українці мають йти вперед, доки чужинці не підуть із їхнього дому.
“Крим — це не просто територія. Це частина нашої душі, це земля, де наші люди жили в мирі, жили в гармонії зі своєю культурою, зі своєю мовою, зі своїми традиціями. Ми не просто боремося за повернення Криму — ми боремося за відновлення справедливості, за можливість для кожного кримчанина повернутися додому, у свій дім, у свій Крим, вільний від Росії та страху”, — сказав Зеленський.
Глава Української держави впевнений, що колись неодмінно такий самий меморіал з’явиться у вільному Криму.
“Це символ незламної волі. Він нагадує нам про три трагічні етапи в історії кримськотатарського народу: анексію Криму Російською імперією в 1783 році, депортацію в 1944 році та окупацію у 2014-му. Але водночас він дає нам надію — надію на майбутнє. Ми впевнені, що Крим буде вільним. Це наше спільне завдання, і весь світ сьогодні разом з Україною в цій боротьбі”, — наголосив Зеленський.
Читайте також: Зло геноциду оновило форму і пішло проти України, почавши з Криму, — Зеленський у 80-ту річницю депортації кримських татар