Міжнародну конференцію “Права людини в темні часи”, яка відбулася сьогодні, 9 грудня, у Києві, присвятили 74-річчю від дня підписання Декларації прав людини. Тоді цивілізований світ об’єднався, щоб запобігати злочинам проти людства, повідомляє FREEДОМ
“За 74 роки норми цих та багатьох інших подібних документів об’єднали світову спільноту. Понад 150 країн світу є сторонами конвенції щодо геноциду, понад 190 держав підтримали спільну Декларацію прав людини. Але чи справді світ об’єднаний навколо ідей, які були покладені в основу цих документів? Як факту такого об’єднання навколо ідеї, навколо цінностей, насправді не було, ми це відчули після самого початку російської війни проти людяності, проти нашої держави, проти всього живого. Ми відчули, що багато речей, які мали б працювати і захищати від такої геноцидної політики, існували, вибачте, як формальність, як спадщина старих часів, з якої змахували пил”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Про неефективність міжнародних правозахисних інституцій говорять і ті, хто побував у полоні росіян. Мар’яна Мамонова, яка вагітною пройшла через російський полон, каже — представники Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) приїжджали лише один раз.
“Єдиний раз, коли вони приїжджали — це був єдиний раз, як нам сказали — вони роздавали засоби гігієни. І все, що нам вдалося — поспілкуватися. Це вони сказали, що не хвилюйтеся, ми вас скоро звідси заберемо. Але як показала практика, ніхто нас звідти не забрав, і щоб нас когось там викликали, тим більше. Я буду судити по собі, бувши вагітною, зі мною особисто Червоний Хрест не спілкувався. І жодних заходів не вжив”, — розповіла Мамонова.
“На жаль, сьогодні ми всю роботу робимо самі, у нас немає жодного факту дійсного моніторингу та контролю з боку комітету — Міжнародного комітету Червоного Хреста, і тому сьогоднішня подія, вона дуже важлива. З цього приводу ми звернулися до омбудсменів світу, ми звернулися до міжнародних організацій, щоб вони долучилися. І ми зараз працюємо над створенням такої місії, яка б справді могла потрапляти в ті місця, де перебувають наші полонені, тому що від Російської Федерації, координаційний центр від їхніх контактів не отримує жодної інформації або отримує таку, яку дуже складно вважати реальною”, — сказав керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Саме бездіяльність міжнародних інституцій призвела до тисяч убитих українців під час повномасштабної війни. Українські прокурори зафіксували 47 тисяч воєнних злочинів на деокупованих територіях.
“Унаслідок агресії загинуло 8,5 тисяч цивільних осіб, з яких 443 дитини, понад 11,5 тисяч поранено, і це без урахування звірств, що чинилися та чиняться і на окупованих територіях, до яких ми ще не маємо фізичного доступу. В міру деокупації ми виявляємо один і той самий патерн: насильство як частина російської військової стратегії. У кожному звільненому місті, у кожному населеному пункті бачимо одне й те саме — катівні та масові поховання. На деокупованих територіях Харківської, Донецької, Херсонської областей за останні місяці знайдено майже тисячу тіл, 90% із них — цивільні, чимало з ознаками катувань — переломи, ампутації частин тіла, понівечені статеві органи, мотузки на шиї, зв’язані кінцівки”, — повідомив генеральний прокурор України Андрій Костін.
Система міжнародної безпеки потребує реформування, впевнений український омбудсмен. Міжнародні організації та правозахисники повинні мати механізм для запобігання агресії та військовим злочинам.
“Я маю на увазі не тільки систему ООН, я маю на увазі Комітет Червоного Хреста, Amnesty International, різні інші міжнародні організації. На прикладі України світовий порядок і Організація Об’єднаних Націй повинні зрозуміти, що в разі майбутньої агресії, перше, що створюється, — це так званий орган швидкого реагування, який буде безпосередньо допомагати країні, що потрапила під агресію. Наступне — це запуск процедури трибуналу, щоб автоматично вище військово-політичне керівництво держави-агресорки автоматично знало, що нестиме відповідальність за дії конкретного їхнього кожного військовослужбовця, який виконує злочинні накази. І третє, на мою думку, найголовніше — призупиняється діяльність представників країни — агресора у всіх, підкреслюю — у всіх міжнародних організаціях. Наприклад, якби такий інструмент існував, Російська Федерація давним-давно втратила б можливість використовувати право вето в Радбезі ООН і блокувати будь-яку підтримку, в тому числі в Україні”, — сказав уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Омбудсмен Австралії Кріс Фільд згоден з твердженням, що Російська Федерація ігнорує міжнародне верховенство права, порушує права людини, здійснює військові злочини.
“І я говорю не тільки про тортури, які застосовувалися в Херсоні, а я мав на увазі також бомбардування і націлювання на енергетичну інфраструктуру України, що саме по собі є злочином. Але даю вам слово, що я продовжу працювати і тут, і коли поїду звідси, буду продовжувати виступати за реформи міжнародної спільноти, щоб Росія насамперед заплатила ту ціну, яку вона має заплатити за цю війну. Щоб вона була притягнута до відповідальності за воєнні злочини. Щоб вона платила репарації Україні. А також, щоб міжнародна система була надалі реформована. Щоб усі суверенні держави, такі суверенні демократичні держави, як Україна, могли жити мирно у своїх кордонах без страху нападу. І це не тільки про ті атаки, які відбуваються просто зараз, я говорю також і про вторгнення та жахливе взяття Криму та інші злочини, які були скоєні впродовж багатьох століть”, — заявив Фільд.
Учасники конференції впевнені, покарання російських воєнних злочинців під час міжнародних трибуналів та репарації, які Москва виплачуватиме Україні, допоможуть запобігти можливій агресії в майбутньому. Адже це покаже, що весь світ готовий об’єднатися проти спільного ворога.
Читайте також: “Права людини за темних часів”: міжнародна конференція триває у Києві (ВІДЕО)